1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. YUMURTALIK KANSERİ, ÖLÜM RİSKİNDE İLK SIRADA
YUMURTALIK KANSERİ, ÖLÜM RİSKİNDE İLK SIRADA

YUMURTALIK KANSERİ, ÖLÜM RİSKİNDE İLK SIRADA

Erken tanı imkanı olmadığı, genellikle ileri evrede yakalanabildiği ve hızlı ilerlediği için

A+A-

TÜRK TIBBİ ONKOLOJİ DERNEĞİ BAŞKANI PROF. DR. SAİP: "KADIN KANSERLERİ ARASINDA EN TEHLİKELİ OLANI YUMURTALIK KANSERİDİR"

"BUNDA ERKEN TANI İMKANI BULUNMADIĞI VE HASTALIĞIN İLERİ EVRELERDE FARK EDİLMESİ ETKİLİDİR. AYRICA HIZLI SEYİRLİ BİR KANSER OLDUĞU İÇİN DÜZENLİ DOKTOR KONTROLÜ YAPILSA BİLE TANININ ERKEN KONMASI GENELLİKLE MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Erken tanı imkanı olmadığı, genellikle ileri evrede yakalanabildiği ve hızlı ilerlediği için kadınlarda en tehlikeli kanser tipi olarak "yumurtalık kanseri" gösteriliyor.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de her yıl yaklaşık 170 bin yeni kanser tanısı konulduğunu, bu vakaların üçte birini kadınların oluşturduğunu söyledi.

Kadınlarda en çok meme, rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanserlerinin görüldüğünü, nadir olarak vajina ve vulva kanseri vakalarına da rastlandığını anlatan Saip, kadınlara has kanserlerin çoğuna erken evrede tanı konulabilmesinin sevindirici olduğunu dile getirdi.

Erken tanı ve tedavi imkanı veren tarama yöntemlerinin önemine işaret eden Saip, ancak yumurtalık kanserinde erken tanı imkanı bulunmadığını ifade etti.

Çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan yumurtalık kanserinin, ileri evrelerde fark edilmesi ve hızla seyretmesi nedeniyle en tehlikeli kanserler arasında yer aldığını vurgulayan Saip, "Hızla ilerlediği için düzenli doktor kontrolü yapılsa bile tanının erken konması genellikle mümkün değildir" dedi.

Saip, kadınlar arasında sık görülse de erken tanı imkanı bulunduğu ve bazı türleri yavaş geliştiği için meme kanserinin iyileşme oranının yüzde 60'lara çıktığını aynı şekilde erken belirti veren rahim kanserinde de yüksek iyileşme oranlarının yakalandığını vurguladı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.