1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ZEHİR KUSTU!
ZEHİR KUSTU!

ZEHİR KUSTU!

Teknecik Elektrik Santrali’nde yakıt hava oranını düzenleyen sistemde meydana gelen arıza, bir anda kapkara bir dumanın havaya yayılmasına neden oldu, bölge halkı şok yaşadı.

A+A-

GÖKYÜZÜ KAPKARA… Bir anda santralin bacasından çıkan kara duman, gökyüzünü kaplarken, vatandaş da büyük panik yaşadı. Girne’den Esentepe’ye geniş bir alanı kaplayan kara duman, turizm bölgelerinde de hissedildi.

Esentepe bölgesinde Teknecik Elektrik Santrali’nde yaşanan arıza ve yarattığı görsel felaket, hem bölge halkını hem de çevrecileri ayağa kaldırdı. Dün saat 13.00 sıralarında santraldeki birinci ünitenin kazan bölümünün yakıt hava oranını düzenleyen sistemde meydana gelen bir kablo arızası nedeniyle siyah duman yayıldı. Çevreye daha büyük zarar verilmemesi için santral devre dışı bırakıldı, yaklaşık 4 saat ülkenin büyük bölümü elektriksiz kaldı.
Filtresiz olması nedeniyle, bacasından çıkan zehirli duman çevreye büyük zarar verirken, son yaşanan olay da bardağı taşırdı. Çevre örgütleri ve bölge yöneticileri yaşananlara isyan etti, santralde gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.
Santralin gün boyunca yaydığı siyah dumanlar vatandaşları kaygılandırırken, bölge halkı, yetkililerden acil önlem istedi.
Teknecik Santrali’nin zehir yaymaya devam ettiğini söyleyen çevreciler de,  artık isyan bayrağını çekti.

Belediye başkanları isyan etti
Bölgede bulunan Çatalköy ve Esentepe Belediye başkanları sorunun yıllardır devam ettiğine dikkat çekti. Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ve Esentepe Belediye Başkanı Erdal Barut, 28 Temmuz’da yapılacak seçimden sonra göreve gelecek hükümete bu sorunu çözmesi için çağrıda bulundu. 

Sahir: Kullanılan yakıt standartlara uygun değil
Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, Teknecik Elektrik Santrali’nde kullanılan yakıtın kükürt oranının yüksek olduğunu söyledi ve standartlara uygun olamadığını belirtti. Sahir şu şekilde konuştu:
Teknecik Elektrik Santrali’nde kükürt oranı standartlarına uymayan bir yakıt kullanılıyor ve ayrıca filtre de yok. Eğer filtre takılırsa bu yakıtı kullanamayacaklar. Bu yakıtı kullanmak için filtre takmıyorlar. Kükürt oranı yüksek olan bu yakıt diğer yakıttan daha yüksektir. Daha ucuz yakıt kullanabilmek için filtreyi takmıyorlar.

“Kansere neden oluyor”
Rüzgarın etkisiyle küller biçiminde havaya yayılan kükürttün zaman içinde kanser hastalığına kadar yol açabileceğine değinen Sahir şu ifadeleri kullandı:
Buradaki kükürt ve daha birçok zararlı madde rüzgarın etkisiyle küller biçiminde havaya yayılıyor. Bu madde doğrudan insan sağlığını etkileyen bir maddedir. Aynı zamanda insan sağlığını etkilemekle kalmayıp doğadaki bütün dengelerin de değişmesine neden oluyor. İnsan bünyesine girerek solunum yolunda oluşan hastalıklara neden olmasının yanı sıra ilerleyen süreç içerisinde kansere de neden oluyor. 
Kükürt maddesi gaz halinde havaya çıktıktan sonra sıcakların arttığı bugünlerde su buharı ile birleşerek en keskin asidi oluşturmaktadır. Bu da hem canlı hem de cansız varlıklara zarar veriyor. Cansız varlıklar da methali aşındırdığı için rengini bozuyor, evlerdeki makinelere zarar veriyor, binaların yıkılmasına neden oluyor. Doğada ise bitkileri kurutuyor, bitki çeşitliliğini yok ediyor. 

“Bu sistemin ömrü dolmak üzere”
Sahir “Bu sistemin ömrü dolmak üzeredir” dedi ve şu ifadeleri kullandı:
“ Zaten çok uzun ömürlü olmayan bu santral modeli ekonomik olmaması nedeniylede eleştirilmişti. Yapılması gereken güneş sistemine geçilmesidir. Güneş kolektörleri sayesinde aynı buharı elde etmek mümkün. Zaten ekonomik olarak da güneş sistemi daha ucuza geliyor. Çünkü bu sistem sürekli arızalanıyor ve daha pahalıya geliyor. Yeşil Barış Hareketi olarak biz bunun defalarca araştırmasını yaptık. Dünyada birçok örneği de var.”

 

Sarpten: Yeni teknolojiye geçilmeli
Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, ülkedeki termik santrallerde yeni teknolojiye geçilmesi gerektiğini savundu ve şu şekilde konuştu:
“Teknecik Elektrik Santrali’nde dün kazanlardan birinde yaşanan arızadan dolayı kablolardan başlamak üzere bir yangın meydana geldi. Müdahale edilip üretim durduruldu ve ardından sorunu giderme yoluna gidildi. Bu süreçte ciddi bir kirlilik etrafa yayıldı. Eski teknoloji olması bacalarda filtre olmaması bütün bu kirliliğin etrafa yayılmasına neden oldu. Bu tür santraller gelişmiş ülkelerde kullanılmıyor. Bir an önce yeni teknolojiye geçilmesi gerekir.”

Hulusioğlu: Bölge halkı endişeli
Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu özellikle dün öğle saatlerinde Teknecik Elektrik Santrali’nden yükselen kara dumanların bölge halkında panik yarattığını söyledi. Hulusioğlu şu şekilde konuştu:
Göreve geldiğimden beri teknecik elektrik santraline filtre takılması ve doğal gaz kullanılması yönünde mücadele veriyoruz. Ancak değişen bir şey olmadı. Açıkçası şu anda da bir değişiklik olacağı inancında değilim. Ancak Türkiye’den gelecek su ile birlikte elektrik de gelirse bu santral kapatılır ve sorun çözülür. Geçmiş Sağlık Bakanı da bölgedeki kanser vakalarının nedeninin santral olduğunu açıklamıştı. Ancak bir şey değişmedi. Gelecek olan hükümetten temennim bu sorunu dikkate alarak çözüm üretmesidir.

Barut: Tüm hükümetler gözümüzde katildir
Esentepe Belediye Başkanı Erdal Barut, dün Esentepe’nin filtresiz bacadan çıkan katı atıklarla ne hal aldığını anlatmanın mümkün olmadığını söyledi. Barut, Teknecik’te bulunan elektrik santralinden çıkan duman nedeniyle havaya yılda 5 bin ton katı parçacık, 40 bin ton sülfür ve 250 bin ton hidro karbon yayıldığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:
Maalesef yıllardır bu ülkeyi yöneten bütün hükümetler iktidarlar gözümüzde katildir. Hem çevremize hem insanımıza hem de doğamıza zarar veren teknecik elektrik santrali için hiçbir önlem almadılar. Biz konuda detaylı araştırma yaptık. Defalarca yetkililerle görüştük. Ancak hiçbir şey değişmedi. Tam bir çevre felaketi. Bu gün bu havayı gören herkes bölgeden kaçmak istedi. Bugün bir aylık elektrik borcunu ödemeyen vatandaşın elektriğini kesen zihniyet bölgedeki insanlara verdiği zararı düşünmüyor. Sesimizi duymaları için artık ne yapalım. Eylem yapıp santrale giriş çıkışı mı yasaklayalım. Herkes elektriksiz mi kalsın ne yapalım artık.”

 

 

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.