1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. ZENGİNLİĞİN İLK ŞARTI
ZENGİNLİĞİN İLK ŞARTI

ZENGİNLİĞİN İLK ŞARTI

ABD’de yapılan bir araştırma milyarderlerin yüzde 45’inin en yüksek zeka seviyesine sahip insanların oluşturduğu yüzde 1’lik bölümde yer aldığını ortaya koyuyor.

A+A-

Başarıyı getiren en önemli iki faktörün çok çalışma ve biraz o kadar da şans olduğu herkes tarafından bilinir. Peki ya zeka faktörünün başarı üzerindeki ne kadar etkisi var. Dünyanın en zenginleri aynı zamanda da dünyanın en zekileri olabilir mi?

Bu soruya evet cevabını vermek mümkün. Duke Üniversitesi Profesörü Jonathan Wai’nin yaptığı son araştırma dünyanın en zenginlerinin aynı zamanda da en zekileri olduğunu gösteriyor.

Wai’nin ABD’de yaptığı araştırma sonucu dünya milyarderlerinin yüzde 45’inin en yüksek zeka seviyesine sahip insanların oluşturduğu yüzde 1’lik bölümde yer aldığını ortaya koyuyor.

Diğer taraftan, milyarder olmayan CEO’ların yüzde 39’u, Senatörlerin yüzde 41’i ve Feredal yargıçların ise yüzde 40’ı da bu en yüksek zeka seviyesine sahip insanların oluşturduğu yüzde 1’lik kısımda yer alıyor.

Söz konusu en zeki yüzde 1’lik sınıfın en tepesinde yer alanlar ise herkesin tahmin edilebileceği gibi teknoloji ve finansal yatırım milyarderleri.

Sonuç şaşırttı

Söz konusu araştırmanın bir benzeri 2007 yılında Ohio Üniversitesi profesörü Jay Zagorsky tarafından da yapılmıştı. Zagorsky’nin ortaya koyduğu sonuçlar zeka ve mal varlığı arasında hiçbir bağlantı olmadığını, zeki insanların daha yüksek maaşlar aldığını ancak çok zengin olma konusunda ortalama zeka seviyesine sahip insanlardan daha fazla şansa sahip olmadıklarını gösteriyordu.

Wai ve Zagorsky'nin araştırmalarının birbirine pek örtüşmemesi durumu oldukça şaşırtıcı kılıyor.

Ancak bu iki araştırma da göz önünde bulundurulduğunda, üstün zekaya sahip olmak insanları otomatik olarak zengin yapmasa bile büyük katkı sağladığını söyleyebilmek mümkün.

 

Kaynak: Hürriyet

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.