1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ZİKA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
ZİKA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

ZİKA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Umut Sayılı, zika virüsü ile ilgili yaptığı açıklamada..

A+A-

“YETKİLİ MAKAMLAR VE HALK İHTİYATLI OLMALI…… AEDES CİNSİ SİVRİSİNEKLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR BAŞLATILMALI”

Lefkoşa, 11 Şubat 16 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Umut Sayılı, zika virüsü ile ilgili yetkili makamların ve halkın ihtiyatlı olması, virüs etkeninin taşıyıcısı olan Aedes cinsi sivrisinekle ilgili araştırmaların bir an önce başlatılması gerektiğini belirtti.

Sayılı, ülkede sivrisinek türlerinin tanımı ve yaygınlığı ile ulaşılabilir düzeyde araştırma yapılmadığından, ülkede Aedes cinsi sivrisineğin bulunup bulunmadığının bilinemeyeceğini savundu.

Yazılı bir açıklama yapan Sayılı, “Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği olarak geçen hafta Sağlık Bakanlığı’nın zika virüsü ile ilgili yapmış olduğu açıklamayı üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Yapılan bu açıklama, özünde halkı bilgilendirmek ve telaşa kapılmadan ihtiyatlı davranmaya çağırmak olsa da, zika virüsü etkeninin taşıyıcısı olan Aedes cinsi sivrisineklerin adamızda olmadığını belirtmek, tarafımızdan talihsiz bir açıklama olarak yorumlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

Güney Kıbrıs’ta sivrisinek türlerinin tanımlanmasının ve yaygınlık ölçümlerinin yapıldığını ancak Kuzey’de ulaşılabilir düzeyde hiçbir çalışma yapılmadığını belirten Sayılı, “Bir ülkede bir sivrisinek türünün var olup olmadığını söyleyebilmek için, yüzlerce bölgeden binlerce örneğin toplanması gerekmektedir. Kaldı ki, ülkemizde en son 2005 yılında yapılan küçük çaplı araştırmada, bu sivrisinek cinsine ait bazı alt türlerin ülkemizde görüldüğüne dair bilgiler mevcuttur” ifadesini kullandı.

Yakın zamanda böyle bir araştırmanın yapılmamasının, ülkede Aedes cinsi sivrisineğin bulunmadığını söyleme hakkı ve yetkisi vermediğini kaydeden Sayılı, ülkede yapılan sıtma savaş mücadelesinin, tüm sivrisinek türlerinde etkili olması, ülkenin tamamıyla bu sineklerden ari olduğu anlamına gelmediğini ifade etti.

Ülkede henüz zika virüsüne yakalanmış herhangi bir hastanın olmaması, bu virüsü taşıyan Aedes cinsi sivrisineğin olmadığı anlamına da gelmediğini belirten Sayılı, bu nedenle, zika virüsü ile ilgili yetkili makamların ve halkın ihtiyatlı olması ve Aedes cinsi sivrisinekle ilgili araştırmaların biran önce başlatılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Sayılı açıklamasında, “Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler birliği olarak öncelikli amacımız, halk sağlığını korumak ve potansiyel riskleri önceden kamuoyunun bilgisine getirmektir. Bu anlamda, ülkemizdeki sivrisineklerin tanımlanması ve yaygınlığı ile ilgili çalışma yapabilecek her türlü kurum, kuruluş ve üniversiteler ile işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz” ifadelerine yer verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.