1. YAZARLAR

  2. Merve Başak Barut

  3. ÇOCUK, BAYRAM, COŞKU, SEVİNÇ…
Merve Başak Barut

Merve Başak Barut

KIBRIS 7/24
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUK, BAYRAM, COŞKU, SEVİNÇ…

A+A-

Dünya ülkelerinden pek çok konuda geri kalsak da çocuklarına bayram ilan eden ilk ve tek ülke olarak öndeyiz. Benim de çocukluğumda görev alıp kutladığımız 23 Nisan törenlerinde kalbimde oluşan o coşku, sevinç dünyalara değer bir duyguydu. Sevildiğimizi, önemsendiğimizi hissettiğimiz, harçlıklar ve hediyelerle mutlu edildiğimiz bayramlar her çocuğun kalbinde en özel günlerdir. Bayram ve çocuk yan yana yakışanen güzel iki kelimedir.

Çocukluk kötülüklerle, tuzaklarla sarmalanmamış;  saflığın, temizliğin, çıkarsız sevginin zamanıdır. Bu zaman duygusal mutluluğumuzun dorukta olduğu zamanlardır. Ne var ki dünyada yaşanan savaşlar, kıtlıklar, sıkıntılar veya aile içi sorunlar çocuğun duygu durumunu bozan,ona erken yaşta hüznü öğreten durumlardır. Fotoğraf makinasını silah sanıp ellerini yukarıya kaldıran dört yaşındaki Suriye’liHudea’nın korkudan donup kaldığı o resim aklımdan hiç çıkmıyor. Utanmalıyız çocuklara savaşı, açlığı, hüznü öğretmekten.

Çocuk gelinler, cinsel tacizler, çocuk pornosu, ensest, şiddet ülkemizde olduğu kadar dünya istatistiklerinde de maalesef mevcut.Zihinsel engelli çocukların organ mafyasının ve sadist pedofillerindaha çok kıskacında olmasıise var olan diğer anormalbir durum. Henüz kendini savunamayan çocuklarınsübyancı hedonist pedofillerden, beyin, kişilik ve ruh aykırısı insanlardan uzak;oyunla büyüyebileceği parklar, mutlu bir aile ve hukuki önlemlerin alınarak çocukların korunduğu yasalarçerçevesinde bir dünyada yaşaması için kişiler ve devlet olarak her şeyi yapmalıyız. Çocuk gözüyle dünyayı, çocuk kalbiyle sevgiyi yaşatmalıyız.

Gerçekler, gündem, çocuklara dair yaşananlar bayram tadında bir yazı yazmaktan alıkoysa da günün anlamını irdeleyerek; zor durumlardan, darmadağın olmuş, işgal edilmiş vatan topraklarından zaferler yazılarak milli iradenin hâkim kılındığı, millet egemenliğinin ilan edildiği 23 Nisan 1920 tarihi ve ondan dokuz yıl sonra 23 Nisan 1929’da ilk defa kutlanan “Çocuk Bayramı”  kutlu olsun. Geleceğin temeli çocuklara sevgi ve güven duygularıyla bu bayramı hediye eden Ulu Önderimizin de ruhu şad olsun.

Bugün bayram çocuklar, sevinin, gülün, coşun, mutlu olun…

       Merve Başak BARUT

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum