1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. AB KOMİSYONU: "YUMUŞAK İNİŞ TAMAMLANDI"
AB KOMİSYONU: "YUMUŞAK İNİŞ TAMAMLANDI"

AB KOMİSYONU: "YUMUŞAK İNİŞ TAMAMLANDI"

AB KOMİSYONU TÜRKİYE`NİN 2013 BÜYÜME TAHMİNİNİ 3,2`YE YÜKSELTTİ

A+A-

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türkiye'nin 2013 büyüme tahminini yüzde 3'ten 3,2'ye yükseltti.

Bahar ekonomik tahminler raporunu yayımlayan AB Komisyonu, Türkiye'nin gelecek yılki büyüme beklentisini de yüzde 3,8'den 4'e çıkardı.

Türkiye'nin büyüme hızının geçen yıl yüzde 2,2'ye gerilemesiyle "yumuşak inişin tamamlandığını" kaydeden AB Komisyonu, öncü göstergelerin 2013'ün ilk çeyreğinde büyüme yoluna girildiğine işaret ettiğini bildirdi.

AB Komisyonu'nun raporunda, 2013'ün ilk çeyreğinde sanayi üretim verileri ve ekonomik güven endeksinin üretim artışını doğrularken "Kürt meselesiyle ilgili olumlu iç siyasi gelişmeler ve kredi faizlerindeki gerilemenin yardımıyla" tüketici güveninin de bir önceki çeyreğe göre arttığı ifade edildi.

Raporda, ithalat artışının iç tüketimde kıpırdanmaya işaret ettiği ve altın ihracatındaki hızlı gerilemeye rağmen diğer kalemlerdeki ihracatın gücünü koruduğu kaydedildi.

Türkiye'nin geçen yılki güçlü ihracat performansıyla cari açığı yüzde 10'lu seviyelerden yüzde 6'lı seviyelere kadar indirmeyi başardığı hatırlatılan raporda, "Buna karşın 2013'ün ilk 2 ayındaki veriler cari açıktaki düzelmenin sona geldiğini gösteriyor" denildi.

Raporda yine de enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle cari açıktaki artışın sınırlı kalacağı, geçen yıl yüzde 6,4 olan bu oranın bu yıl yüzde 6,8 ve gelecek yıl yüzde 7,2'ye çıkmasının beklendiği dile getirildi.

AB Komisyonu'na göre 2012'de gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2,3'ü düzeyindeki genel kamu kesimi (bütçe) açığı bu yıl yüzde 2,1'e gerilese de gelecek yıl yüzde 2,4'e çıkacak. Türkiye'de 2012'de yüzde 37,9 olan kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı ise 2013'te yüzde 36,7'ye ve 2014'te yüzde 36'ya inecek.

AVRO BÖLGESİ YÜZDE 0,4 VE AB YÜZDE 0,1 KÜÇÜLECEK

Bahar ekonomik tahminler raporunda Avro Bölgesi'nin bu yılki küçülme beklentisi yüzde 0,3'ten yüzde 0,4'e indirildi. 27 üyeli AB ekonomisinin de bu yıl yüzde 0,1 küçüleceği öngörüldü.

AB Komisyonu'na göre bu yılın ikinci yarısından itibaren toparlanma başlayacak ve gelecek yıl Avro Bölgesi yüzde 1,2 ve AB yüzde 1,4 ile büyümeye dönüş yapacak.

Bu yıl Kıbrıs Rum kesiminin yüzde 8,7 küçülerek bu alanda başı çekmesini bekleyen Komisyon'a göre küçülme oranları Yunanistan'da 4,2, Portekiz'de yüzde 2,3, Slovenya'da yüzde 2, İspanya'da yüzde 1,5, İtalya'da yüzde 1,2, Hırvatistan'da yüzde 1, Hollanda'da yüzde 0,8, Çek Cumhuriyeti'nde yüzde 0,4 ve Fransa'da yüzde 0,1 olacak.

AB Komisyonu bu yıl Almanya'nın yüzde 0,4 ve İngiltere'nin yüzde 0,6 büyümesini bekliyor.

Raporda, AB'de kemer sıkma politikasıyla bütçe açıklarının azalsa da kamu borçlarındaki artışın süreceği belirtiliyor. Bu yıl kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının Yunanistan'da yüzde 175, İtalya'da yüzde 131, İrlanda ve Portekiz'de yüzde 123, Kıbrıs Rum kesiminde yüzde 110, Belçika'da yüzde 101 ve Avro Bölgesi'nde yüzde 96 düzeyine çıkması bekleniyor.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.