1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. BAĞIŞ, MISIR’DAKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ
BAĞIŞ, MISIR’DAKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

BAĞIŞ, MISIR’DAKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

BAĞIŞ: “DARBEYE DARBE BİLE DİYEMEYEN BİR BATI ARTIK DÜNYAYA DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI AHKAMI KESMESİN"

A+A-

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Darbeye darbe bile diyemeyen bir batı artık dünyaya demokrasi ve insan hakları ahkamı kesmesin" dedi.

Bağış, İstanbul Yaş Sebze ve Meyve Hali'ni ziyaret ederek, esnafın sorunlarını dinledi.

Egemen Bağış konuşmasında, Mısır'da yaşanan olaylara da değinerek, Mısır'da akıl ve insafın inzivaya çekildiğine şahit olduklarını kaydetti.

Bütün dünyanın gözü önünde bir darbe gerçekleştiğini, sağ ya da sol, dindar veya seküler kim olursa olsun kendi halkı önünde askeri bir müdahale ile indirilmesinin insanın zoruna gittiğini dile getiren Bağış, "Türkiye'de kendi halklarına uzak oldukları kadar Mısır halkına uzak olanların da var. Bunlar akılları sıra Mısır'a akıl veriyor. Mursi'nin darbeyi hak ettiğini ima ediyor ve demokrasiyi istedikleri zaman çıkarabilecekleri bir gömlek olarak görüyorlar. Sizin için demokrasi sadece halka zulmetmek için bir araç olabilir. Fakat bizim için demokrasi halkın sesini her daim kulaklarında duymak, kalbinde hissetmektir" diye konuştu.

Mısır'ın tez elden işleyen demokrasi sistemine dönmesini ve Mısır halkının hür iradeleriyle liderlerini seçmesini temenni eden Bağış, Mısır'daki olaylarda batının çifte standartları üzerinde de özellikle durulması gerektiğine dikkat çekti.

"KEŞKE ELİMİZDEN DAHA FAZLA BİR ŞEY GELSE"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, şöyle konuştu:

"Darbeye darbe bile diyemeyen bir batı artık dünyaya demokrasi ve insan hakları ahkamı kesmesin. Demokrasi ve özgürlükler öyle Atatürk'ten seçme göstermelik alıntılarla anlatılacak kavramlar değildir. Demokrasi ve millet iradesi her şeyden önce zihinlerinizde ve kalplerinizde özümsemeniz gereken bir yönetim biçimidir. Türkiye'nin vicdanı bu konuda rahattır. Biz Mısır halkına karşı görevimizi yerine getirmenin buruk sevinç kırıntılarını kalbimizde duyuyoruz. Keşke elimizden daha fazla bir şey gelse ve Mısır'daki demokrasinin bir gün olsun daha fazla yaşamasına sebep olabilseydik. Mısır bölgesindeki en büyük ve en etkili devletlerden biridir. Mısır'ın başsız olması İslam dünyasının bir darbe daha yemesi demektir. Mısır'daki olaylarda iştahla ellerini ovuşturanlar, avuçlarında sadece kan ve toprak bulacaktır. Eminim ki Mısır'ın kısa süren bu demokrasi deneyimi sonrasında dün akşam televizyonları başında gözyaşlarını tutamayan çok insanımız olmuştur. Çünkü bizim halkımız tank paletlerinin asfaltı ezdiğinde çıkardığı sesi iyi bilir. O çatırtı aslında kırılan asfaltın değil, ayaklar altına alınan demokrasinin can çekişme sesidir. Mısır'da yönetim Mısırlılara bırakılmalıdır."

 

TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.