1. HABERLER

  2. SPOR

  3. “iKi AY GÜNDE SADECE YARIM SAATiNiZi BANA AYIRIN”
“iKi AY GÜNDE SADECE YARIM SAATiNiZi BANA AYIRIN”

“iKi AY GÜNDE SADECE YARIM SAATiNiZi BANA AYIRIN”

ABD’NİN BİR NUMARALI FITNESS HOCASI MÜKEMMEL VÜCUDUN SIRRINI ANLATTI:SPOR SALONU, ALETLER VE UYMANIZ GEREKEN SAATLER YOK. HER GÜN SADECE YARIM SAAT EGZERSİZ YAPARAK HARİKA BİR VÜCUDA SAHİP OLABİLİRSİNİZ. ÜSTELİK REJİM DE YAPMAYACAKSINIZ. BUGÜNLERDE ABD’DE

A+A-

SHAUN T.KİMDİR? 


Hayatını değiştiren fazla kilolar

Tam adı Shaun Thompson. 35 yaşında. Rowand Üniversitesi Spor Akademisi ile dans ve tiyatro bölümü mezunu. Öğrencilik yıllarında 25 kilo alması üzerine fitness’a yönelmiş. Spor salonlarında hocalık yaparken, kısa bir söreliğine Mariah Carey’nin arkasındaki dansçılardan biri olma şansını da yakalamış. Bugün Shaun Thompson; Rockin’ Body, Shaun T’s Fit Kids Club, Get Real With Shaun T.’nin yanı sıra milyonlarca kopya satan Insanity ve Hip Hop Abs egzersiz DVD’lerinin de yaratıcısı.
Fiziğiyle büyülüyor. Spor hocası ve dansçı. Egzersiz üzerine hazırladığı programlarıyla ABD’nin bir numarası olarak gösteriliyor. Özellikle hiçbir alet kullanmadan, sadece vücudu zorlayarak harika bir vücuda sahip olunmasını sağlayan ‘Insanity’ yöntemini anlattığı DVD’sini milyonlarca kişi aldı. Shaun T., “Harika bir vücut için 60 gün yeter” diyor ve ekliyor: “Haftada beş gün, bir saatten az spor yaptırıyorum.” Peki nasıl? Shaun T. tüm sorularımızı yanıtladı:

Insanity nasıl bir program?
Insanity, insanları en iyi fiziksel durumlarına ulaştırmak için hazırlandı. Sahada ve açık havadaki metodun aynısını uyguladım. Toplamda 15 egzersiz geliştirdim. Günde 30 dakikanızı bana ayırarak bir ayda dilediğiniz vücut ölçülerini yakalayabilirsiniz. Bu egzersizlerin hepsini spor salonuna gitmeksizin, evde, kendi vücut direncinizi kullanarak yapabilirsiniz. Uymanız gereken tek şey, antrenman süresince temponuzu hiç düşürmemeniz ve hıza ayak uydurmanız.

Ağırlık yok

Yüksek tempo içeren bu yöntemin motivasyonu nedir?
Tamamen insanın kendisi. Başka kimse yok. Sizi, yine ancak siz yenebilirsiniz. Fit bir vücuda sahip olduklarında insanların kendine güveni artıyor. Bu, düşünce tarzlarını da etkiliyor.

Insanity programında neden ağırlıklara yer vermediniz?
Çoğu kişi, spor için çok az zaman ayırabiliyor. Bu nedenle spor salonlarına da gidemiyor. Ayrıca, sıkı bir vücuda kendi kendinize de kavuşabilirsiniz.

Ne sıklıkla çalışmalıyız?
Belli bir saat önermiyorum. Fakat haftanın beş günü, bir saatten daha az zaman ayırıp yoğun bir egzersiz temposu oluşturmanız gerekir. Bunun için enerjinizin en yüksek olduğu zamanı seçin. Bu, sabah erken saatler de olabilir, akşam yatmadan önce de.

Vücudu bu kadar yormak sağlıklı mı?
Bu egzersizler, vücudunuz üzerinde hâkimiyet kurabileceğiniz şekilde tasarlandı. Bir insanın kendini boğması ne kadar güç bir durumsa, kontrol sizdeyken, kendinizi aşırı derecede yormanız da kolay değil.

60 günün sonunda ne oluyor?
Eğer 60 günlük Insanity programını tamamlayabiliyorsanız, inanın kendinizi çok daha sağlıklı hissetmeye başlıyorsunuz. Çoğu insan 60 günü tekrarlıyor.

“Hayatımda duyduğum en çılgınca şey”

Öğrencileriniz arasında sizi etkileyen bir başarı hikâyesi var mı?
Bir kadın beni arayıp ‘Hip Hop Abs’ programı ile 15 kilo verdiğini söyledi. “Ben tekerlekli sandalyedeyim ve hareketlerinizin hepsini sandalyeden yaptım” dedi. Bu hayatımda duyduğum en çılgınca şeydi.

Sporu yalnız yapamayanlar var, onlara ne önerirsiniz?
Her şeyden önce, spor yapmak sizin için çok eğlenceli ve keyifli bir hal alabilir. Çünkü eğer o anlarda eğlenmiyorsanız, bir daha yapmak istemezsiniz. Insanity programına ilk iki hafta dayanırsanız, vücudunuzun egzersizlere karşı direnç geliştirdiğini göreceksiniz. Bunu kendi kendinize yapacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Hatta sık sık yüksek sesle dile getirin. Öncelik sizde ama tabii ki, motive olmak için birkaç arkadaşınızla bir araya gelerek de çalışabilirsiniz.

“Öğle arası esneyin”

Ofiste uzun süre aynı pozisyonda çalışıp ağrı çekenlere ne önerirsiniz?
Belirli aralıklarla mutlaka masaj yaptırmalılar. Bunu bir alışkanlık haline getirip rutine bağladıkları zaman çok daha rahat edecekler. Ofis çalışanları, masa başı işlerde uzun süre oturanlar mutlaka esneme hareketleri yapmalı. Kaslarınızı esneyerek genişletebilir, böylece tutulmaları engelleyebilirsiniz.

Günlük yaşamda form tutmak için neler yapmalıyız?
Yapmanız gerekenler aslında çok basit. Kilo vermeye çalışıyorsanız, kola, kahve gibi kalorili içecekler yerine su tüketin. Paranız da cebinizde kalır. Karbonhidratları seviyorsanız, sabahları yemeye özen gösterin. Böylece gün içerisinde yakabilirsiniz. Hayatınıza katacağınız en önemli şey merdiven çıkmak! Yürüyen merdivenleri ve asansörü kullanmamaya çalışın.

Insanity veya spor salonu için zamanı olmayanlar ne yapmalı?
İnterneti kullanın. Youtube sayesinde dilediğiniz egzersizi evin herhangi bir köşesinde yapabilirsiniz. Bunun için ne vakit ayırmaya ihtiyacınız var, ne de evden spor salonuna gitmeye. Unutmayın, günde 30 dakika hayatınızda çok şey değiştirebilir. Kendinize zaman ayırın! Hayatınızdaki en önemli kişi sizsiniz. Olduğunuz kişiden memnun değilseniz, hayatta her şey size zor gelmeye başlar.


İnsanı ‘delirten’ program
Programın adı ‘InsanIty’, delilik anlamına geliyor. Programı uygulayan öğrencilere göre, yapılması imkânsız gibi görünen, ama alışınca da bırakılması imkânsız bir program. Shaun T.’ye göre, 10 CD’den oluşan Insanity, tembel, çalışmamak için bahane bulan insanlar için değil. “Bugüne kadar DVD olarak yayınlanan en zor egzersiz programı, ama insanların aylar, hatta yıllarca spor salonlarında uğraşarak yaptıkları kasları, bir ayda yaptırıyor” diyor. Maksimum kardiyo hareketleri ile yağ yaktırma hedefli, bölgesel incelme yerine baştan aşağıya fit bir vücut edinmenizi sağlıyor. İstediğiniz vücuda ulaşmanız için kısa bir yol, ancak uyaralım, programı uygulamak için kondisyonunuzun çok iyi olması gerekiyor.

6 temel hareket
Shaun T.’nin InsanIty yöntemi altısı temel olmak üzere toplam 15 hareketten oluşuyor. Programa başlamadan önce mutlaka esneme hareketleri yapmalısınız. Aşağıdaki egzersizleri birer dakika kesintisiz yapın. Her devre arasında 30 saniyelik su molaları verin. ?Buna ihtiyacınız olacak.

Çift elmas:
Bacaklarınızı kalça hizanızdan biraz daha geniş açarak ayakta durun. Yere paralel durumda olana kadar çömelin ve zıplayın. Bacaklarınızı ve kollarınızı gösterildiği gibi elmas şekline getirin ve dizlerinizi yumuşatarak düzelin. Bu hareketi bir dakika boyunca hızlı hızlı tekrarlayın.

Stane Jacks:
Kollarınız göğüs seviyesinde açık, dirsekleriniz dışarı bakacak şekilde ayakta durun. Geniş bir çömelme şeklinde pozisyon alıp, öne doğru zıplayın. Zıplarken sağ kolunuzu sol ayakucunuza doğru uzatın. Bu sırada sol kolunuzu arkanıza doğru uzatın. Başlangıç pozisyonunuzu alın. Hızlı bir şekilde diğer tarafa da tekrarlayın.

Yere vur:
Bacaklarınız omuz genişliğinde açık, kollarınız yanda, ayakta durun. Sağ kolunuzu, sol ayak içine getirecek şekilde çömelin. Bu sırada sol kolunuzu, dirseğinizden bükerek göğsünüzün arkasına çekin. Çömeldiğiniz pozisyondan kollarınızı yukarıda kavuşturacak şekilde zıplayarak çıkın ve yine ters tarafa doğru çömelin. Bu hareketi de bir dakika boyunca tekrarlayın.

Tüm gücünle atla:
Bacaklar kalça hizasında açık, kollarınız yanda kalacak şekilde durun. Önce kollarınız yanda açık bir şekilde çömelin ve sonra dizlerinizi göğüs hizanıza çekene kadar zıplayın ve ellerinizle bacaklarınıza değin. Bu hareketi bir dakika boyunca hızlı bir şekilde tekrarlayın.

The Heisman:
Bacaklarınız kalça hizasında açık, dirsekleriniz bükülü, kollarınız vücudunuza yakın bir şekilde durun. Sağ dizinizi göğsünüze çekerek, sol bacağınıza doğru atlayın. Bu sırada sağ kolunuzu, kısa mesafe koşucuları gibi arkaya, belinize doğru atın. Hızlı bir şekilde hareketin tersini yaparak diğer bacağınıza doğru atlayın.

Tekmele ve değiştir:
Dizleriniz bükülü, ayaklarınız düz, avuç içleriniz arkanızda, el parmaklarınız ise topuklarınıza bakacak şekilde durun. Ellerinizi ve ayaklarınızı yerden kaldırmadan kalçanızı aşağıya doğru çekerek, sağ bacağınızı olabildiğince yukarı doğru fırlatın. Sonra başlangıç pozisyonunuzu alın. Diğer bacağınızı olabildiğince yukarı ama düz bir şekilde fırlatın. Bu hareketi bir dakika boyunca hızlı bir şekilde tekrarlayın.


10 altın kural
Sağlıklı yaşam için;
1) Daha az strese girmeye çalışın
2) İnsanlara daha iyi davranın
3) Daha çok egzersiz yapın
4) Sağlıklı beslenin
5) Daha güzel ve mutlu ilişkiler kurun
6) Kalorili içeceklerden uzak durun
7) Masadan tamamen tok kalkmayın
8) Uyku saatlerinizi düzene koyun
9) Ara sıra tatile çıkın
10) Bol su tüketin

Kaynak:Tempo

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.