1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ-BİLİM

  3. İLK İNSANLAR BEYİN YEMEYİ SEVİYORDU!
İLK İNSANLAR BEYİN YEMEYİ SEVİYORDU!

İLK İNSANLAR BEYİN YEMEYİ SEVİYORDU!

Yeni bir araştırma, ilk insanların yakaladıkları avların her yerini yemeye çalıştıklarını, özellikle de beyin yemeyi çok sevdiklerini ortaya koydu.

A+A-

Afrika’daki kazılar, Homo erectus’un et düşkünü olduğunu ve hiçbir beyni yemeden bırakmadığını gösterdi.

Kenya’da birçok tarih öncesi fosile ulaşan antropologlar, Doğu Afrika’da yaşamış olan atalarımızın özellikle antilop beynine düşkün olduğunu ortaya çıkardı.

ABD’nin Baylor Üniversitesi’nden araştırmacı Joseph Ferrato ve meslektaşları, ilk insanların leşlere düşkün olduğunu ve büyük hayvanlardan geriye kalan vücut parçalarını bile yediklerini tespit etti.

PLoS ONE dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, antropologlar yaptıkları kazılarda üç grup halinde gömülmüş fosillere ulaştı. Fosiller, modern insanın atalarından Homo erectus’un nasıl avlandığı ve avını nasıl değerlendirdiği hakkında önemli bilgiler sundu.

Araştırma, avlarının beyinlerini yiyen H.erectus’un, beyindeki yağlı kısım sayesinde fazladan enerji depoladığını ve bir sonraki günün avı için ek enerji bulduklarını gösterdi. Yeni araştırma, hayvan kemiklerinin üzerinde çeşitli av aletlerinin izlerini bulunduran kemiklerin ortaya çıkarıldığı geçmişteki araştırmalarla da uyum gösterdi.

Sonuçlar, ilk insanların yetenekli avcılar ve ete düşkün olduğunun altını çizdi.

GERİDE KALANLARI SİLİP SÜPÜRDÜLER

Science’ın haberine göre, kazıların yapıldığı bölgede 2 milyon yıl önce yaşamış olan insanlar, avlarını yakaladıktan sonra Kanjera bölgesindeki evlerine taşıyordu. Antropologlar bu bölgede, üzerlerinde basit taş aletlerin izlerini barındıran antilop ve ceylan kemikleri buldu.

Bulgular, hayvanları parçalara ayrıldığını ve en çok et barındırdıkları bölgelerin ilk olarak kesildiğine işaret etti. Fosiller, etin pişirildiğine dair hiç bir iz taşımazken, bazı kemiklerde aslan dişlerine rastlandı. Bu bulgu, bazı avların aslanlar tarafından çalınmış olduğunu veya daha sonra insanların eline geçtiğini gösterdi.

g1.jpg

*Atalarımız ceylan beynine bayılıyordu.

Kazı alanında bulunan yüzlerce kafatası ve alt çene kemiğinin diğer kemiklere oranla çok daha fazla olması, Homo erectusu’n beyne ne kadar düşkün olduğunu gözler önüne serdi. Ferraro, ‘bu durumun iştahtan çok, yırtıcı hayvanların geride bıraktıklarıyla yetinmekten kaynaklandığını’ belirtti.

Araştırmacılar, ilk insanların avlarıyla çok fazla vakit harcamayan yırtıcı hayvanları takip ettiklerini, avlarıyla işlerini bitirdikten sonra geride kalanları tükettiklerini düşünüyor. Avların geride kalan kısmında kafatasının duruyor olması, Homo erectus’u da beyin düşkünü bir avcı haline getirmiş olabilir.

g2.jpg

*2 milyon yıllık Homo erectus beyni.


Bilim insanları, araştırmanın bir sonraki aşamasında Homo erectus’un avlanma-leş toplama oranını ortaya çıkarmak istiyor. Ferraro, ulaşılan fosil sayısından bunun çok kolay olmayacağını, bir aslanın öldürdüğü ancak insanların eline geçen bir avı tespit etmenin de ayrıca güçlük içerdiğini belirtti.

Yeni bulguların, insanların hayatta kalmasını sağlayan ve modern insana aktarılan özellikleri hakkında yeni ipuçları sunması umuluyor.

 

Kaynak: ntvmsnbc

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.