1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜME YAKLAŞTIĞI BİR ORTAMDA...
KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜME YAKLAŞTIĞI BİR ORTAMDA...

KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜME YAKLAŞTIĞI BİR ORTAMDA...

KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜME YAKLAŞTIĞI BİR ORTAMDA...

A+A-

AVRUPA PARLAMENTOSU'NUN TÜRKİYE RAPORU

"KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜME YAKLAŞTIĞI BİR ORTAMDA BU RAPORDA MÜZAKERELERİ TEŞVİK EDİCİ, MÜZAKERELERE ENGEL TEŞKİL ETMEYECEK İFADELERİN YER ALMASI DAHA DOĞRU OLURDU"

TC Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye hakkında bugün kabul ettiği raporla ilgili, "Bu raporun içinde yer alan bazı hususları biz önümüzdeki çalışmalarda gayriresmi olarak bize iletilmiş tenkitler veya öneriler olarak değerlendirmeyi planlıyoruz" dedi.

Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde kaydettiği gelişmeleri ele alan 2014 Türkiye İlerleme Raporuna dair Avrupa Parlamentosu'nun kararının oylama ile kabul edildiğini hatırlatan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nun her yıl Avrupa Komisyonu'nun daha önce açıkladığı Türkiye İlerleme Raporu hakkındaki görüşlerini bir kararla açıkladığını, bunun rutin bir gelişme olduğunu söyledi.

Bu yılki raporu hazırlayan Hollandalı parlamenter Kati Piri'ye etkin çalışması ve dostane yaklaşımı için teşekkür eden Bozkır, bugüne kadar önce 442 değişiklik önergesi verildiğini ve iki kez görüşüldükten sonra oylanacağı gün yeniden 38 değişiklik önergesi getirildiğini kaydetti. Bozkır, bu önergelerin hazmedilmemiş olması ve Türkiye'nin kabul edemeyeceği bazı unsurları içermesi nedeniyle raportörün geçen ay yapılması gereken oylamayı ertelemek mecburiyetinde kaldığını anımsattı.

Raporda Türkiye'nin AB üyeliği müzakere süreci, yargı, temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlikle ilgili fasıllara da atıflar olduğunu belirten Bozkır, "Bu raporun içinde yer alan bazı hususları biz önümüzdeki çalışmalarda gayriresmi olarak bize iletilmiş tenkitler veya öneriler olarak değerlendirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

Bozkır, Türkiye'nin stratejik konumu, jeopolitik önemine dikkat çekilen raporda yargı reformu ile temel hak ve özgürlükler alanlarında yapılan bazı önemli reformların yer almamasını üzüntüyle karşıladığını dile getirdi.

"KIBRIS HAKKINDA TEŞVİK EDİCİ İFADELER DOĞRU OLURDU"

Kıbrıs ile ilgili müzakerelere başlanmasının olumlu karşılandığı raporda tek taraflı bir bakış açısının muhafaza edildiğini söyleyen Bozkır, şunları kaydetti:

"Büyük ihtimalle Kıbrıs sorununda çözüme yaklaştığı bir ortamdayız. Kıbrıs sorununun çözüme yaklaştığı bir ortamda bu raporda müzakereleri teşvik edici, müzakerelere engel teşkil etmeyecek ifadelerin yer alması daha doğru olurdu. Maalesef Kıbrıs ile ilgili de bu ilişkilere zarar vermeyi misyon edinmiş kişilerin önergelerinden kaynaklanan zarar verecek boyutta ifadeler bu raporda yer almaktadır."

Bakan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nun bu çıkarttığı raporu gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı. Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nun seçildiği günden bu yana Türkiye'nin aleyhinde çok sayıda karar çıkarttığını ve bunun Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlamadığını dile getirdi.

Avrupa Parlamentosu'na rapordaki ifadeleri düzeltmesi için çağrıda bulunduklarını ifade eden Bozkır, "Böyle bir korsan atılımla hiçbir grup kararı olmadan tamamen esen rüzgara göre tarihte mesnedi olmayan bir kararın bu rapora dercedilmesini üzüntüyle karşılıyoruz. Bu adımı ileride düzeltmesini beklediğimizi vurguluyoruz" şeklinde konuştu.

TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.