1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. MOODY'S, TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTUNU YÜKSELTTİ
MOODY'S, TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTUNU YÜKSELTTİ

MOODY'S, TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTUNU YÜKSELTTİ

ULUSLARARASI KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞU MOODY'S, TÜRKİYE'NİN UZUN VADELİ YABANCI PARA BİRİMİ CİNSİNDEN KREDİ NOTUNU BİR BASAMAKARTIRARAK, "BAA3"E YÜKSELTTİ

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir basamak artırarak, "Ba1"den, "Baa3"e yükseltti, görünümünü "durağan" olarak teyit etti.

Moody's, Türkiye'nin notunu artırma gerekçesi olarak, "Yakın zamanda elde edilen ve gelecekte kaydedilmesi beklenen kilit ekonomik ve kamu finansmanı ölçütlerinde ilerlemeler" olduğunu gösterdi.

Moody's, açıklamasında not artırımı için bir diğer gerekçe olarak da, "Moody'in beklediği yapısal ve kurumsal reformlar alanında ilerlemeler, uluslararası sermaye akımlarından kaynaklanabilecek şoklara karşı var olan mevcut kırılganlığı azaltacaktır" ifadesine yer verdi.

Açıklamada, Türkiye'nin "durağan" not görünümünün, reyting kuruluşunun Türkiye'nin kamu finansmanında temkinli bir şekilde yönetilmeye devam edilmesine ve mevcut yapısal, kurumsal reformların sürdürülebilir şekilde uygulanmaya devam edeceğine dair beklentisini yansıttığı ifade edildi.

Moody's, Türkiye'nin not artışında temel itici gücün "mali ölçütler" olduğunu belirtirken, Türkiye'nin borcunun 2009 yılından bu yana 10 puan azalarak, GSYH'nın yüzde 36 seviyelerine gerilediğine dikkati çekti.

Açıklamada, ayrıca Moody's'in bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da gerilemesini beklediğine vurgu yapıldı.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.