1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. SIRRA KADEM BASTI
SIRRA KADEM BASTI

SIRRA KADEM BASTI

Sırra kadem bastı

A+A-

Başbakan'ın Ankara'daki ofisiyle Başbakanlık resmi konutunu dinlemek için 'böcek' cihazı yerleştirmekle suçlanan polis müdürü S.D., böcek skandalı patlayınca görev yeri Pakistan'dan ayrılarak ortadan kayboldu

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Ankara'daki ofisi ile Başbakanlık resmi konutunu dinlemek için 'böcek' cihazı yerleştirmekle suçlanan polis müdürü S. D.'nin, böcek skandalı patlar patlamaz görev yeri Pakistan'dan ayrılıp sırra kadem bastığı ortaya çıktı. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nca başlatılan soruşturmada, Başbakan'ın Keçiören'deki çalışma ofisi ile Başbakanlık Resmi Konutu'na böcek yerleştirdiği anlaşılan polis müdürleri S.D. ve A.T. hakkında ilginç bilgilere ulaşıldı.

"ALMANYA'DA" İDDİASI
Başbakanlık Koruma Dairesi'nde görev yapan böcek şüphelisi polis müdürü S.D.'nin, Pakistan'da resmi görevde iken böcek skandalı patlayınca bir başka ülkeye giderek sırra kadem bastığı anlaşıldı. S.D.'nin Almanya'ya geçtiği iddia edildi. Diğer böcek şüphelisi polis müdürü A.T.'nin yakını olan 4. sınıf emniyet müdürü S.D. hakkında meslekten ihraç kararı alındığı belirtildi. S.D.'nin de A.T. gibi Şanlıurfa Suruç Emniyet Müdürlüğü kadrosunda olmasına rağmen, Ankara'da görevlendirildiği anlaşıldı.

USULSÜZ ŞARK HİZMETİ
Her iki isim de, şark görevi olarak nitelendirilen doğu illerinde bulunmaları gerekirken, Ankara'da görev yaparak şark hizmetlerini de usulsüz biçimde aradan çıkarttı. A.T.'nin uzun yıllar ABD'de doktora eğitimi aldıktan sonra iki yıl önce eşi ile Türkiye'ye döndüğü ve Başbakanlık Koruma Dairesi'nde göreve getirildiği belirlendi. Polis müdürü A.T.'nin Başbakanlık Koruma Müdürlüğü kadrosundayken Emniyet Genel Müdürlüğü'nce Diyarbakır'a tayininin çıkarıldığı, Ankara'dan ayrılıp Diyarbakır'da göreve başladığı, ancak çok kısa süre sonra 'geçici görev onayı' ile yeniden Ankara'ya tayin edilip Başbakanlık Koruma Dairesi'ndeki görevine devam ettiği ortaya çıktı.

EMNİYETTEN AYRILDI
Geçici görevle Ankara'ya getirtilen A.T.'nin bir süre sonra da emniyetten ayrılıp dijital sistemler sektöründe iş hayatına atıldığı ileri sürüldü. A.T.'nin yine emniyet müdürü olan eşi Z.T.'nin ise Eylül 2012'de emniyet teşkilatından ayrılıp Türkiye Şeker Kurumu bünyesine geçtiği belirlendi. Çiftin 2 çocuğunun da ABD vatandaşı olduğu ileri sürülürken A.T.'nin kardeşinin de emniyet teşkilatında 'müdür' rütbesinde olduğu tespit edildi.

ÇETE DAVASININ SANIĞI ÇIKTI
Böcek şüphelisi A.T.'nin adı, bir organize suç örgütü için böcek tarama olayına da karıştı. Edinilen bilgiye göre; A.T. bir çete soruşturmasında sanık olarak yargılandı. A.T., Başbakanlık böcek tarama cihazlarını çetenin talebi üzerine bir mekâna götürerek, böcek araması yapmakla suçlandı. Şüpheli sıfatıyla dosyada adı geçtiği belirtilen A.T.'nin çete ile ilişkili olduğu gerekçesiyle yargılandığı ortaya çıktı. A.T.'nin çetenin işyerinde polis dinleme cihazlarına karşı elektronik böcek taraması yaparak örgüte yardım ettiği iddia edildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.