1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. TBMM'DE HAKARET EDEN MİLLETVEKİLLERİNE MAAŞ KESİNTİSİ
TBMM'DE HAKARET EDEN MİLLETVEKİLLERİNE MAAŞ KESİNTİSİ

TBMM'DE HAKARET EDEN MİLLETVEKİLLERİNE MAAŞ KESİNTİSİ

TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, hakaret, incitici sözler sarf eden milletvekillerinin, Meclis çalışmalarından çıkarılarak, maaş kesintisi getirilmesini benimsedi.

A+A-

TBMM İÇTÜZÜK UZLAŞMA KOMİSYONU, HAKARET, İNCİTİCİ SÖZLER SARF EDEN MİLLETVEKİLLERİNİN, MECLİS ÇALIŞMALARINDAN ÇIKARILARAK, MAAŞ KESİNTİSİ GETİRİLMESİNİ BENİMSEDİ

TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, hakaret, incitici sözler sarf eden milletvekillerinin, Meclis çalışmalarından çıkarılarak, maaş kesintisi getirilmesini benimsedi.

TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, bugüne kadar 100'ün üzerinde maddeyi kabul ederek, çalışmalarında sona yaklaştı.

Komisyon, milletvekillerinin konuşma sürelerinde uzlaşma sağlayamazken, bu konuda son sözü partilerinin genel merkezlerine bıraktı.

İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, birbirine hakaret ve, küfür eden, incitici ağır sözler söyleyen milletvekillerine yaptırım konusunda ise mutabakat sağladı.

Komisyon, bu tür sözler sarf eden milletvekillerinin, TBMM çalışmalarından çıkarılması ve maaşlarının kesilmesini benimsedi.

Komisyon üyesi, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, komisyon çalışmalarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Elitaş, sadece milletvekillerinin konuşma süreleri gibi temel maddelerde bazı sıkıntıların bulunduğunu belirtti. Komisyonun, İngiltere, Fransa, ve ABD'de incelemelerde bulunduğunu anımsatan Elitaş, " Bu ülkelerde gördüğümüz uygulamalar ve daha önceki İçtüzük Komisyonu'nun 3 ülkeyle ilgili yaptığı uygulamalarla, toplam 6 ülkenin içtüzüğü incelendi. Esas mesele, yasamanın hızlı, etkin, verimli, denetimin daha yoğun olduğu bir çalışma, usul ve esasları. Onunla ilgili siyasi partiler olarak mutabık konumdayız. Ama konuşma süreleriyle ilgili herhalde genel merkezler son kararı verecekler" diye konuştu.

TBMM'deki kaba, yaralayıcı ve incitici sözlerle ilgili yaptırımların mevcut içtüzükte yer aldığına işaret eden Elitaş, ancak bunların yetersiz kaldığı kanaatinde olduklarını kaydetti. Elitaş, "Hakaret, küfür, incitici ağır sözler ifade edildiğinde, TBMM çalışmalarından çıkarılması ve maaş kesintisinin de beraberinde getirilmesi, kabul ettiğimiz görüşler doğrultusunda" dedi.

Elitaş, komisyon kurulurken, mayıs sonuna kadar içtüzüğün yazılmasının tamamlanması, Haziran'da da Genel Kurul'dan geçirilip, bir sonraki yasama yılında Meclis'in yeni içtüzükle çalışması kararı aldıklarını anımsattı. Elitaş, komisyon çalışmalarının da o yönde ilerlediğini vurguladı.

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.