1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. TUNCAY ÖZKAN TAHLİYE EDİLDİ!
TUNCAY ÖZKAN TAHLİYE EDİLDİ!

TUNCAY ÖZKAN TAHLİYE EDİLDİ!

Gazeteci Tuncay Özkan Silivri Cezaevi'nden çıktı.

A+A-

Gazeteci Tuncay Özkan Silivri Cezaevi'nden çıktı.

Gazeteci Tuncay Özkan, 1994 gün sonra 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararı sonrası Silivri Cezaevi'nden çıktı.

Özkan'dan ilk açıklama...

Dostlar 6 yıl sonra merhaba. Özgürlüğü sizlerle paylaşacağım.
6 yıl boyunca yapılan zulm için kin, nefret içinde değilim. Ancak Türkiye'nin içinde bulunduğu durum çok vahimdir.
Bugün yaşananlar bizim gördüğümüz zulümden daha ağır.
Biz hep beraber barışla sevgiyle geleceğe yürüyeceğiz.
Bugün dahi çıkışımızı engelemek için uğraşanlar şeytanla yatağa girdiler çarpılarak çıktılar.
Ben 14 yaşında bıraktığım Nazlıcan'ımı bugün 21 yaşında geri alıyorum
Mustafa Kemal'in aydınlığında bu karanlığı yıkacağız

21. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncay Özkan, emekli Albay Levent Göktaş, Sedat Peker hakkında tahliye kararı verdi. Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan, tahliye kararını duyunca Twitter'da ''Kavuşuyoruz... 1994'' diye yazdı. Tuncay Özkan, 1994 gündür Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunuyordu. Özkan, saat 17:00'de Silivri Cezaevi'nden çıktı. Tuncay Özkan'ın ilk sözü '6 yıl sonra merhaba' oldu. Eşine ve kızına sarılan Özkan, ''Ben 14 yaşında bıraktığım Nazlıcan'ımı bugün 21 yaşında geri alıyorum'' dedi. Silivri'den ayrılan Tuncay Özkan, eşi ve kızıyla çektirdiği fotoğrafı Twitter'da paylaştı ve 'Özgürlüğe merhaba' yazdı.

6526 sayılı yasa ile kapatılan ÖYM ve TMK 10’la yetkili mahkemelerde uzun tutukluluk süresinin de 10 yıldan 5 yıla inmesiyle Ergenekon davasında ağırlaştırışmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci Tuncay Özkan, 23 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan emekli albay Levent Göktaş ile 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Sedat Peker tahliye edildi.

 

 

İstanbul 21'inci Ağır Ceza Mahkemesi Özkan ve Göktaş hakkında yurt dışı çıkış yasağı koyarken, Peker hakkında herhangi bir adli kontrol uygulamadı.

GEREKÇE 

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İshak Eken, üye hakimler Rafet Koyuncu ile Keskin Karakurt tarafından oy birliğiyle Tuncay Özkan ve Levent Göktaş için verilen kararda 'sanıkların tutuklu kaldıkları süreler, delillerin toplanmış olup karartılma kuşkusunun kalmaması, sanıkların sabit ikametgah sahibi olması, karar onansa dahi kesinleşebilmesi için geçebilecek muhtemel süre, kararın bozulması halinde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olunabilecek olması, tutuklamanın tedbir olması, benzer konumda tahliye edilmiş sanıklar da bulunması nedeniyle bunun adalet duygularını incitebilecek olması nazara alınarak başkaca yönler incelenmeksizin yerinde görülen tahliye istemlerinin kabulüne, sanıkların tahliyelerine karar verilmiştir' ifadeleri yer aldı.

 
 

NAZLICAN ÖZKAN: KAVUŞUYORUZ

Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan Özkan da tahliye kararını ''Kavuşuyoruz... 1994'' yazarak duyurdu.

 

TUNCAY ÖZKAN CEZAEVİNDEN ÇIKTI

Saat 17.00 sıralarında Silivri Cezaevi'nden çıkan ve ilk iş eşine ve kızına sarılan Tuncay Özkan, şunları söyledi:

6 yıl sonra merhaba. Siz rahat çalışın, ben buradayım özgürlüğü birlikte paylaşacağız. 6 yıl sonra Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun içinde olmamasını çok isterdim. Ama bugün dışarda yaşananlar Türkiye’nin bulunduğu duru8m bizim uğradığımız zulümden daha vahimdir. Öc alma duygusu içinde değiliz. Biz bugün kindar ve zulümle dolu bir dönemin sonlandırılması için buradayız. Türkiye yapayalnız bırakılmıştır, uçurumun kenarındaki ülke tablosudur.

Kimseyi ötekileştirmeden sevgiyle. Beni öldürülemediğim için 1996 yılından 2007 yılan kadar 5 suikast geçti başımdan. Öldüremediler, hapse attılar. Soruyorum suçum nedir diye. Özkan’a suçunun söylemeyin demiştir. Yarı beline kadar kürsüden sarkarak suçunu en iyi kendi bilir demiştir, bunlar mahkeme kayıtlarında var. Şeytanla yatağa girdiler, çarpılarak çıktılar. Bu çetenin içinde bulunduğu tablo nettir. Canımıza kıymak isteyenler Ankara'dakilerin en yakınındadırlar.

Tuncay Özkan’ın varlığı bu ulusun varlığına armağandır. Ne bu ülkeyi dibe sürüklemek isteyenlerden korkmayız. Bu karanlık geçecek. Ben 14 yaşında bıraktığım Nazlıcan'ımı bugün 21 yaşında geri alıyorum. Nazlıcan bu ülkeye armağandır. Eşimle nihayet kavuşabildim.

Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan Özkan ise ''6 senedir mücadele ediyoruz, gerçeği anlatmaya çalışıyoruz. Bugünkü konumda da kararlar siyasi olabilir. Herkese fazla gelmeye başladı. 61 gazeteciden bir tanesi çıkmış oldu. Tutuklu öğrenciler içeride, zulüm devam ediyor. Bütün bunların düzelmesi için güneş doğar diyorum'' dedi.

 

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.