1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "1,5 MİLYAR VARİL PETROL BULUNDUĞUNU TEYİT ETTİ”
"1,5 MİLYAR VARİL PETROL BULUNDUĞUNU TEYİT ETTİ”

"1,5 MİLYAR VARİL PETROL BULUNDUĞUNU TEYİT ETTİ”

“KIBRIS’IN BUNDAKİ PAYI 65 MİLYAR DOLAR”

A+A-

LAKKOTRİPİS: “PERSPEKTİFLER İYİ”

MISIR’DAKİ TERMİNAL NOBLE’IN GÜNDEMİNDE

 Merkezi Teksas’ta bulunan Noble Energy şirketinin, analiz edilen üç boyutlu detaylı sismografik verilerin, tek yanlı ilan edilen sözde Rum MEB’indeki 12’nci parselde, yaklaşık 1,5 milyar varil (kesin olarak 1.496 milyon varil) petrol bulunan yataklar olduğunu gösterdiğini açıkladığı bildirildi.

Haberi “Noble 12’nci Parselde 1,5 Milyar Varil Petrol Bulunduğunu Teyit Etti... Kıbrıs’ın Bundaki Payı 65 Milyar Dolar” başlıklarla manşete çıkaran Fileleftheros gazetesi, Noble’ın bu açıklamayı dün ABD’de yaptığını ve böylece dün gazetede yer alan bilgilerin de teyit edildiğini yazdı.

Noble Energy’nin, dün ABD’de bir araya geldiği dünyadaki büyük bankalar ve yatırım şirketlerinin analistlerine, 12’nci parseldeki petrol ve doğal gaz yataklarıyla ilgili verileri sunduğunu kaydeden gazete, yukarıda bahsedilen miktar kadar petrolün, İsrail’in Leviathan yatağının altında da bulunduğunu belirtti.

Noble’ın bu miktarları, “risksiz brüt ortalama kaynak” (gross unrisked mean resources) olarak değerlendirdiğini yazan gazete, bunların çok iyi kaliteye sahip diye yorumlanan “mezozoik petrolden” ibaret olduğunu ifade etti.

Varil başına ortalama 100 dolarlık bir fiyatla, bunun toplam değeri 150 milyar doları bulan petrol anlamına geldiğini yazan gazete, Rum kesiminin bundaki payının ise 65 milyar dolar olduğunu belirtti.

Noble’ın dünkü sunumu sırasında, doğal gaz konusuna ve Vasiliko’da inşa edilmesi planlanan terminalle ilgili çalışmalara atıfta bulunduğunu yazan gazete, doğal gaz için 2014 yılının Ekim ayında yeni sondajlar yapılmasının öngörüldüğünü, 2019 yılında da doğal gaz üretimi öngörüldüğünü ekledi.

Gazete “Noble 1,5 Milyar Varili Teyit Etti” başlığıyla iç sayfadan yer vermeye devam ettiği haberinde ise, Noble’ın atıfta bulunduğu “mezozoik petrol” ifadesini Enerji Dairesi eski müdürü Solon Kasinis’in yorumladığını yazdı.

Habere göre Kasinis, bunun petrolün jeolojik yaşının nitelendirilmesiyle alakalı olduğunu ve bunun petrolün çok iyi kalitede olduğu anlamına geldiğini yineledi.

Noble’ın bütün üst düzey yetkililerinin de katıldığı sunumun yaklaşık 3 saat sürdüğünü yazan gazete, şirketin 12’nci parseldeki haklarının yüzde 30’unu elinden çıkarmasına ilişkin ihalenin yakın bir zamanda olduğunu da anımsattı.

Noble’ın dün, derin ve termojenik bir petrol sistemine dair güçlü belirtiler var olduğunu ifade ettiğini kaydeden gazete, Noble’ın sunumda ortaya koyduğu haritada, 12’nci parselde mezozoik petrole sahip toplam 5 sistem olduğunun kayda geçirildiğini belirtti.

Bunlardan bir tanesinin Afrodit yatağında, doğal gazın altında olduğunu belirten gazete, buna paralel olarak haritada içerisinde hidrokarbon bulunan iki büyük bölge daha gösterildiğini ve bunların uzmanlar tarafından doğal gaz yatakları olarak yorumlandıklarını izah etti.

Önemli petrol yataklarının bulunduğunun teyit edilmesinin, özellikle 10 ve 11 numaralı parsellerde de petrol bulunmasına dair olasılıkları önemli derecede artırdığını kaydeden gazete, 2004–2008 yılları arasında yapılan ilk tam anlamıyla sismografik olmayan araştırmalardan, böyle yatakların varlığına dair güçlü belirtiler çıktığını ekledi.

Petrol yataklarının yaklaşık 7 bin 500 metre derinlikte olduğunu ve bunun anlamının özel geliştirilmiş sondaj makinelerine ihtiyaç duyulduğu anlamına geldiğini yazan gazete, Noble’ın, önümüzdeki dönem içerisinde, yeni model “Atwood Advantage” isimli sondaj makinesini teslim almayı beklediğini belirtti.

LAKKOTRİPİS: “PERSPEKTİFLER İYİ”

Gazeteye göre, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise açıklamasında, 12’nci parselde petrol olmasına ihtimaline ilişkin olarak, 2014 yılının baharında, daha iyi bir görüntüye sahip olacaklarını söyledi.

Brüksel’de temaslarda bulunan ve adaya bugün dönmesi beklenen Lakkotripis’in, dün Rum Haber Ajansı KİPE’ye petrol konusunda açıklamada bulunduğunu yazan gazete, Lakkotripis’in, doğal gazla ilgili öngörülerin aşama aşama teyit edildiğini, dolayısıyla, birilerinin bundan petrol var olduğuna dair perspektiflerin iyi olduğu sonucunu çıkarabileceğini ifade etti.

Noble’ın 2013 yılının yazında, 12’nci parseldeki 3 boyutlu çalışmaları tamamladığını ve elde edilen bulguların analizlerinin 2014’ün bahar aylarında sonuçlanacağını ifade etti.

O zaman geldiğinde, petrol olup olmadığına dair net bir görüntüye sahip olacaklarını ifade eden Lakkotripis, petrolun teyit edilmiş varlığının, yalnızca sondaj yapıldığında netlik kazanacağını sözlerine ekledi.

Alithia gazetesi ise “12’nci Parseldeki Kara Altın Umutlarımızı Canlandırdı” başlıklı haberinde, Noble Energy şirketinin, Güney Kıbrıs ve İsrail’in yataklarında, 1,4 milyar varili Rum MEB’inde olmak üzere, 3 milyar varil petrol bulunduğunu düşündüğünü haber verdi.

Uzmanların bu miktarın 60 milyar Euro değerinde olduğunu düşündüklerini kaydeden gazete, bu durumun Güney Kıbrıs’ın enerji konusundaki önceliklerine yeni standartlar getirdiğini kaydetti.

Gazete şirketin dünkü açıklamasında, Güney Kıbrıs ve İsrail yataklarında 3 milyar varil brüt petrol ve 4 trilyon ayak küp doğal gaz bulunduğuna dair tahminlerini ortaya koyduğunu ekledi.

Habere göre Rum Enerji Dairesi eski müdürü Solon Kasinis ise, 12’nci parselde petrol bulunduğunu doğruladı ve bu gelişmenin dünyadaki büyük petrol şirketlerinin ilgisini çekeceğini sözlerine ekledi.

“İSRAİL MEB’LE İLGİLİ ANLAŞMAYI ONAYLIYOR”

Gazete yukarıdaki ara başlıkla yayımladığı haberinde ise, İsrail ile Güney Kıbrıs arasındaki, deniz sınırları ve MEB’lerine ilişkin anlaşmanın, İsrail mevzuatına dahil edileceğini yazdı.

Gazete, İsrail’de yayımlanan Globes dergisine dayanarak, İsrail Adalet Bakanlığı’nın, dün ilgililere “Deniz Sınırlarıyla İlgili Yasa” konulu bir açıklama dağıttığını ve bunun bir hazırlık raporundan ibaret olduğunu ekledi.

Politis gazetesi ise “Zamanın Derinliğinde Altın Perspektifler” başlıklı haberinde, Noble Energy’nin dün Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki deniz altı bölgesinde, önemli petrol rezervlerinin varlığına dair ilk tahminlerini açıkladığını yazdı.

Gazete şirketin, yaptığı açıklamaların teyit edilmiş veya kesin unsurlarla alakalı olmadığını ve bunların 3 boyutlu araştırmalardan çıkan belirtiler olduğu konusunda ilgilileri uyarmaya özen gösterdiğine de dikkati çekti.

“MISIR SEÇENEĞİ NOBLE’IN GÜNDEMİNDE”

Noble Energy’nin, dünkü sunumu çerçevesinde, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’inden çıkacak doğal gazın ticari anlamda işletilmesiyle ilgili ek bir seçeneğe, kamuoyu önünde ilk kez atıfta bulunduğunu da yazan gazete, Vasiliko’da inşa edilmesi planlanan LNG tercihi ve yüzer sıvılaştırma tesisinin (FLNG) haricinde, şirketin dün, “Kıbrıs” doğal gazının Mısır’da bulunan iki sıvılaştırma terminaline nakli için, boru hattı inşa edilmesi olanağına atıfta bulunduğunu belirtti.

Petrolle ilgili ortaya çıkan verilere rağmen, şirketin “Kıbrıs” doğal gazının değerlendirilmesine ilişkin ifadelerinin ise daha az tatmin edici olduğunu yazan gazete, Vasiliko’da inşa edilmesi planlanan doğal gaz sıvılaştırma terminali seçeneğinin gittikçe uzaklaştığını ve sürekli başka seçeneklerin gündeme geldiğini ekledi.

Haravgi gazetesi habere “Petrole Sahip Olup Olmadığımızı Baharda Bileceğiz… 12’nci Parseldeki Sismografik Verilerin Gözden Geçirilmesi Devam Ediyor” başlıklarıyla yer verirken, Simerini ise haberi “Petrol İçin Teyit” başlığıyla aktardı.

TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.