1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 1960'TA YAPILMALIYDI!
1960'TA YAPILMALIYDI!

1960'TA YAPILMALIYDI!

Halkın % 56sı...

A+A-

Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen 501 kişilik anketin sonucuna göre halkın yüzde 56’sı, iki toplumlu okula destek veriyor

Kıbrıs Rum Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre, Rumların yüzde 56’sı ‘iki toplumlu bir okulun’ açılmasını destekliyor.

Politis gazetesinin haberine göre; 18-29 Ocak tarihleri arasında 501 Kıbrıslı Rum’un katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, katılımcıların yaklaşık yüzde 56’sı, iki toplumlu eğitim teknik komitesi kurulması ve bunun 1960’ta yapılmış olması gerektiği yönünde görüş ifade etti.

Gazete, araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 77’sinin, gençlerin ve çocukların birbirlerini anlayabilmeleri için Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türkler arasında empati oluşturulması gerektiği görüşünü ortaya koyduklarını yazdı.

Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 59’a yakını tarih kitaplarının tek taraflı anlatımdan uzaklaştırılması için yeniden düzenlenmesi gerektiği belirtirken yüzde 50’ye yakını ise barış içinde birlikte yaşamın ileri götürülebilmesi için her iki taraftaki tarih kitaplarının değiştirilmesinden yana görüş belirtti.

 Her iki taraftaki tarih kitaplarının Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk tarihçi ve eğitimciler tarafından ortaklaşa hazırlanması gerektiğini savunanların oranı yüzde 60’larda olurken, yaklaşık yüzde 56’lık bir kesim ise Kıbrıslı Rum ve Türk öğrencilerin birlikte eğitim görecekleri okulların kurulmasından yana görüş bildirdi.

Araştırmaya göre, yaklaşık yüzde 60’lık bir kesim de çocuğunu bu tip bir okula gönderebileceğini ifade etti.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 62’si ise, iki toplumlu eğitim teknik komitesinin Kıbrıslı Rum ve Türk öğrenci ve öğretim görevlilerinin yakınlaşmalarını sağlaması gerektiği görüşünü ortaya koydular.

Gazete, anketteki bu konudaki sorulara olumsuz görüş belirten katılımcıların oranlarının hiçbir şekilde yüzde 30’u geçmediğini belirtirken, 2007 ve 2010 yıllarında yapılan benzer araştırmalara kıyasla ilk kez, Kıbrıslı Türklere sempati duyanların yüzde 50’yi geçtiğini de vurguladı.

Komite toplanıyor

 Bu arada Fileleftheros gazetesi,  Rum Eğitim Teknik Komitesi’nin bugün ilk toplantısını gerçekleştireceğini, yarın ise Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk eğitim komiteleri başkanları, Mihalinos Zembelas ve Meltem Onurkan’ın ilk görüşmelerini yapacaklarını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Rum Eğitim Teknik Komitesi’nin 11 üyesinin görevlendirme kağıtlarını aldıklarını ve yarın Rum Eğitim Bakanı Kostas Kadis’le bir araya geleceklerini belirtti.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, söz konusu komitede toplumlarda gerginlik taratabilecek konuların şu an için ele alınmaması yönünde uzlaşıya vardıklarını da iddia etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.