1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 2 AY HAPSE MAHKUM EDİLDİLER
2 AY HAPSE MAHKUM EDİLDİLER

2 AY HAPSE MAHKUM EDİLDİLER

2 ay hapse mahkum edildiler

A+A-

Girne Mahkemesi sahte kredi kartları ile KKTC’de ocak ve nisan ayları içinde gelerek cep telefonu satın alan sanıklar Antranik Yaldızciyan ve Kadir Yazıcı hakkındaki karar açıklandı.

Girne’de 31 Mart’ta yurt dışında yaşayan yabancı uyruklu kişilerin kredi kartlarıyla alışveriş yapan zanlılar Antranik Yaldızciyan ve Kadir Yazıcı, “Sahte davranışla mal temini” ve “Sahte davranışla mal temin etmeye teşebbüs” suçlarıyla haklarında getirilen 9 dava dün karara bağlandı.

Devrim DEMİR


Suçlamaları kabul ettiler
Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin huzurunda görüşülen davada, Başsavcılık adına Mustafa Atakara ve sanıklar hazır bulundu.
Dün itham edilen sanıklar haklarında getirilen tüm suçlamaları kabul ederken, sanıkların savunma avukatları sanıkların sağlık sorunları nedeniyle böyle bir suça karıştıklarını ifade ettiler ve mahkemenin mülayim davranması talebinde bulundular.

 


40 gündür hükümsüz yargılanıyorlar
Kararı okuyan Kıdemli Yargıç Ulutekin, sanıklar aleyhinde getirilen tüm davalardan suçlu bulunup mahkum edildiklerini açıkladı. Sanıkların 40 gündür Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak kaldıklarına dikkat çeken Ulutekin, sanıkların işlediği suçların vahim ve toplumu huzursuz eden ciddi suçlar arasında olduğunu kaydetti.
Son yıllarda bu tür suçlarda ciddi artış yaşandığına işaret eden Ulutekin, bu tür suç işleyen sanıklara kamu vicdanını rahatlatıcı ve ibret verici cezalar uygulanması gerektiğini söyledi. Ulutekin, sanıklara hapislik cezası dışında bir cezanın verilmesinin düşünülmeyeceğine vurgu yaptı.
Sanıkların aleyhlerinde getirilen davaların, sanıkların kişisel durumlarının, suçu işleyiş şekillerinin ve nedenlerinin etraflıca değerlendiğine dikkat çeken Ulutekin, sanıkların sağlık ve ailevi durumlarının haklarında hafifletici neden, işledikleri suçu süreklilik haline getirmelerinin ise ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirildiğini kaydetti.
Sanıkların son girişimlerinin teşebbüs olarak kalması ve firmaların yaşadığı mağduriyetleri taraflarından giderilmiş olmasının lehlerine değerlendirildiğini ifade eden Ulutekin, her iki sanığın hakkında getirilen tüm davalarda 2 ay hapse mahkum edildiklerini açıkladı.


Kıbrıs’a 2 defa geldiler
Sanık Antranik Yaldızciyan ve Kadir Yazıcı Girne’de 8 Ocak ve 31 Mart 2015 tarihlerinde meydana gelen “Sahte davranışla mal temini” ve “Sahte davranışla mal temin etmeye teşebbüs” suçlarıyla ilgili toplam 9 davadan yargılandı.
Sanıklar, 8 Ocak 2015 ve 10 Ocak 2015 tarihlerinde KKTC’ye geldiler, tasarruflarında getirdikleri çalıntı veya sahtelenmiş oldukları düşünülen yabancı kişilerin kredi kartlarıyla iki ayrı cep telefonu mağazasından toplam 11 bin 200 TL değerinde iPhone marka cep telefonu alarak yurt dışına çıkmışlardı. Sanıkların son olarak 31 Mart tarihinde Türkiye’den 600 Euro karşılığında satın aldıkları sahte veya çalıntı 6 adet kredi kartıyla KKTC’ye yeniden giriş yaptılar. Cep telefonu satan bir mağazadan alışveriş yapmaya çalıştılar ancak, tüm kartlardan yetersiz bakiye çıktığı için alışveriş yapamamışlardı. Sanıklar, ilgili firmaların konuyu Polis Genel Müdürlüğü’ne gelen şikayet üzerine tespit edilerek tutuklanmışlardı.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.