1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 3’TEN FAZLA KREDİ KARTI KULLANMAYIN
3’TEN FAZLA KREDİ KARTI KULLANMAYIN

3’TEN FAZLA KREDİ KARTI KULLANMAYIN

Olgun Önal kredi kartı kullanımı konusunda vatandaşa önemli uyarılarda bulundu.

A+A-

Önal, kredi katının bir ödeme aracı olarak ortaya çıkıp geliştiği söyledi. Olgun Önal, çok sayıda insanların kredi kartını ödeme amacı dışında finansman ve kredi amaçlı kullandıklarını söyledi. Önal, kredi kartı bankalar açısından bakıldığında teminatsız verildiği için daha riskli kredi kategorisinde yer alan ürünlerden bir tanesi olduğu için faiz oranları daha yüksek olduğunu belirtti.

Harcama kontrolü için kart sayısını sınırlayın
Önal, Kuzey Kıbrıs’ta kart kullananların alışanlıklarıyla ilgili detaylı verilerin olmadığına değinerek kart kullanımın bilinç olması gerektiğini söyledi. Olgun Önal, kredi kartı kullanımı ile kayıt dışı ekonomiyi kayıt içine çekilebileceğini ve kartı kullanımın ekonomiye katkı sağlayacağını belirtti. Önal, çok fazla kartı kullanımı, harcamaları kontrol etme imkanını ortadan kaldırdığı için en fazla 2-3 kart kullanılmasını önerdi.
Önal, bir kart borcunu başka bir kartla ödenmesini tavsiye etmediklerini, bankalarından bireysel ihtiyaçları için bireysel kredi almalarını ve borçlarını taksite bağlayıp düşük faizlerle kendilerini finanse etmelerini önerdiklerini söyledi.

Üst gelir grubu daha bilinçli…
Önal, “Üst gelir gurubundaki bilinçli kullanım oranı alt gelir grubundaki bilinçli kullanımı karşılaştırıldığında üst gelir grubunun daha bilinçli kullanım olduğunu görüyoruz” dedi.
Önal, İktisatbank olarak kredi kartı bilinçlendirme konusunda öncülük yapıp doğru kart kullanımı, doğru borçlanma kılavuzunu internet sitesinde yayınlayacaklarını söyledi.
Olgun Önal, “Kartla internette alışveriş yapanların sayısı arttı. Kart kullanıcıların nerdeyse yüzde 20 civarındaki kısmı internetten alışveriş yapıyor. Bu sayının 2023’te artacağını düşünüyoruz” dedi.

Kredi kartı istatistikleri

Kart başına işlem tutarı yılık 7 bin 300-7 bin 500 TL civarı
Ortalama işlem tutarı 150 TL civarı
Bir kişi ayda en az 4 kez kredi kartı kullanıyor
Kart kullanıcı sayısı ilan edilmiş istatistik olmasa da 230 bin civarı kart var
Kart kullanıcı en az aylık 150 TL harcıyor
Ortalama her kişide 2 kart var
Tüm alışverişlerini kartla yapanların sayısı %15

Kart limitleri ve kullanıcıları
1000-2000 TL %30
2000-5000 TL arası % 24
20.000 TL üzeri % 4

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.