1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “5 YIL ÇALIŞMA İZNİ VE 5 YIL BEYAZ KİMLİĞİN ARDINDAN VATANDAŞLIK BAŞVURUSU…”
“5 YIL ÇALIŞMA İZNİ VE 5 YIL BEYAZ KİMLİĞİN ARDINDAN VATANDAŞLIK BAŞVURUSU…”

“5 YIL ÇALIŞMA İZNİ VE 5 YIL BEYAZ KİMLİĞİN ARDINDAN VATANDAŞLIK BAŞVURUSU…”

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, vatandaşlıklar dahil her konuda sistem kurarak, insanları siyasilerin kapılarına dayanmaktan kurtarmayı hedeflediklerini söyledi.

A+A-

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, vatandaşlıklar dahil her konuda sistem kurarak, insanları siyasilerin kapılarına dayanmaktan kurtarmayı hedeflediklerini söyledi.

Uluçay, “Beş  yıl çalışma izninin ardından beş  yıl da beyaz kimlik taşıyan kişilerin vatandaşlık için başvuruda bulunabileceği ve kota ile sıranın kullanılacağı” bir sistem oluşturmaya çalıştıklarını da açıkladı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyeti kabulünde konuşan Uluçay, ülkede sorunların diz boyu olduğunu ancak geçmiş yönetimlerin sorunlara sistemsel çözüm bulmak yerine geçici tedbirlerle geçiştirmeye çalıştığını kaydetti.

Uluçay, “Bizim düşüncemiz sorunları sistem dahilinde çözmektir. İnsanların siyasilerin kapılarına dayanmadan haklarını kullanabileceği bir sistem yaratmak hedefindeyiz” dedi.

Vatandaşlıklar konusunda da yeni bir sistem getirmek için çalıştıklarını kaydeden Uluçay, “Vatandaşlık meselelerini çözmeye çalışan insanları siyasilerin kapısından kurtaracağız” dedi.

“Beş  yıl çalışma izninin ardından beş  yıl da beyaz kimlik taşıyan kişilerin vatandaşlık için başvuruda bulunabileceği ve işlemlerde kota ile sıranın kullanılacağı” bir sistem oluşturmaya çalıştıklarını açıklayan Uluçay, taslağı, tamamlanmasının ardından sivil toplum örgütleri ile de paylaşacaklarını kaydetti.

Uluçay, çalışanların sorunlarını sendika ile işbirliği içerisinde çözmek istediklerini de ifade etti.

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan da, çalışanlarla ilgili sorunları işbirliğiyle çözmeye hazır olduklarını kaydetti.

Kaptan, “Bizi en çok rahatsız eden konulardan biri, binalarda çok sayıda kamera olmasıdır. Bu kameralar çalışanların moral ve motivasyonunu düşürüyor” dedi.

Geçici personelin kadrolanmasının öncelikli taleplerinden olduğunu da kaydeden Kaptan, “İnşallah kamu reformu ile birlikte geçici istihdamlara son verilir, (geçici statüdeki) arkadaşlara da çıkarılacak yasalarla iş güvencesi verilir. Gayri yasal istihdam edilenleri, işe gelmeyenleri ve işini yapmayanları da korumuyoruz ” dedi.

Kaptan tarafından Uluçay’a verilen ve  üyelerinin sorunlarını içieren mektupta da, Şehir Planlama Dairesi’nde teşkilat yasasında belirtilen kadro sayısından fazla geçicinin çalıştığı ve bunun sorunlar yarattığı; benzer sorunların Nüfus Kayıt Dairesi’nde de yaşandığı belirtildi.

Yeni bir cezaevine ihtiyaç duyulduğu da vurgulanan mektupta, yeni bir teşkilat yasasıyla buraya istihdam yapılması gerektiği de kaydedildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.