1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “ADADA KRİZİN OLUŞMASINDA..."
“ADADA KRİZİN OLUŞMASINDA..."

“ADADA KRİZİN OLUŞMASINDA..."

“Adada krizin oluşmasında uluslararası aktörlerinde çok büyük payı var"

A+A-

 

DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZDİL NAMİ:"BÖLGEDE GERGİNLİĞİ ARTTIRACAK BU TİP TATBİKATLARIN SONA ERDİRİLMESİ VE HERKESİN KAPSAMLI ÇÖZÜM ÇALIŞMALARINA DEVAM ETMESİ GEREKİR"

"RUM LİDER, BU SORUNUN KÖKÜNE İNİP HALLETMEK YERİNE ŞU ANDA KIBRIS'IN DIŞINDA BAŞKA MÜTTEFİKLER BULUP MÜZAKERE MASASINDA AVANTAJ ELDE ETMEYE ÇALIŞAN BİR TAVIR İÇERİSİNDE VE TÜRK TARAFIYLA BİLEK GÜREŞİ TUTMAYA HEVESLİ GÖRÜNÜYOR"

“ADADA KRİZİN OLUŞMASINDA ULUSLARARASI AKTÖRLERİNDE ÇOK BÜYÜK PAYI VAR"

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs, Rusya ve İsrail'in yaptığı ortak arama kurtarma tatbikatına ilişkin, bölgede gerginliği arttıracak bu tip tatbikatların sona erdirilmesini ve herkesin kapsamlı çözüm çalışmalarına devam etmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Nami, AA muhabirine gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Nami, Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRK) lideri Nikos Anastasiadis'in müzakereleri askıya almasına dünya kamuoyunun sessiz kalmaması gerektiğini belirterek, bu konuda Türk tarafının ısrarcı bir şekilde çağrılarını yapmaya devam edeceğini söyledi.

"Rum liderin yaptığı yanlıştan geri dönmesi ve bu tür konuların diyalogla ve barışçı yolla çözülmesi lazım" diyen Nami, tüm ülkelere bu çabaya destek verme çağrısında bulundu.

Bazı ülkelerin müzakerelerin tekrar başlamasına yönelik destek verme yerine, Kıbrıslı Türklerin haklarını gözardı eder şekilde hareket ettiğini dile getiren Nami, Rum liderin müzakere masasında kalmak için gösterdiği gerekçenin samimi olmadığını, bir mazeretten öte değer taşımadığını çeşitli vesilelerle açıkladıklarını vurguladı.

BÖLGEDE GERGİNLİĞİ ARTTIRACAK TATBİKATLARIN SONA ERDİRİLMESİ GEREKİR

Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs, İsrail ve Rusya'nın yaptığı ortak arama kurtarma tatbikatını, Kıbrıs'taki çözüm sürecine katkı koymayan adım olarak gördüğünü dile getiren Nami, "Halbuki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun açık kararları var. Tüm üye ülkelerin bu sürece olumlu katkı koymaları lazım. Bölgede gerginliği arttıracak bu tip tatbikatların sona erdirilmesi ve herkesin kapsamlı çözüm çalışmalarına devam etmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Kıbrıs'ta bütün bu sorunları uzlaşı içerisinde çözmek için 40 yılı aşkın zamandır müzakerelerin yapıldığını vurgulayan Nami, sorunun özünün, Kıbrıs'ta tekrar eşit şekilde ortak bir egemenliği tesis etmek ve federal yapıyı oluşturmak olduğunu söyledi.

"Bu konuda fikir ayrılığı olduğu için müzakereler devam ediyor" diyen Nami, şunları kaydetti:

"Adada sorun yokmuş gibi davranmak gerçeklerle bağdaşmıyor. Rum lider, bu sorunun köküne inip halletmek yerine, şu anda Kıbrıs'ın dışında başka müttefikler bulup müzakere masasında avantaj elde etmeye çalışan bir tavır içerisinde ve Türk tarafıyla bilek güreşi tutmaya hevesli görünüyor.

Halbuki Kıbrıs Türk tarafı, çözüm ve barışın karşılıklı hak ve çıkarların saygı temelinde kurulacağına inanıyor. Dolayısıyla yaklaşımlarımız Anastasiadis ile farklı. Biz kazan-kazan formülünden bahsederken, Rum lider, 50 yıldır devam eden bir yanlışlığın üzerine güç oyunu oynamaya çalışıyor. O yanlış da nedir. Tüm dünya 1964'ten beri adadaki tek meşru hükümetin Rumlardan oluştuğunu kabul ediyor. O da hem Türklere hem Rumlara ait olması gereken doğal kaynaklardan tek yanlı faydalanmaya çalışıyor ve bunu yaparak da avantaj elde etmeye çalışıyor. Buna Türk tarafının izin vermesi mümkün değil."

ADADA KRİZİN OLUŞMASINDA ULUSLARARASI AKTÖRLERİN DE ÇOK BÜYÜK PAYI VAR

Bakan Nami, adada krizin oluşmasında uluslararası aktörlerin de çok büyük payı olduğunu belirterek, "Uluslararası kamuoyu, Rum tarafına sürekli olarak 'meşru hükümet sizsiniz, egemen güç sizsiniz, istediğiniz anlaşmayı yapma hakkınız uluslararası hukuka göre vardır' şeklinde mesajlar vermek, anlaşmalar yapmak ve tatbikatlar gerçekleştirmek vasıtasıyla Rum liderin uzlaşmaz tavrını körükleyen bir siyaset izliyorlar" diye konuştu.

Uluslararası kamuoyunun tavrını değiştirmeleri gerektiğini ifade eden Nami, "Rumlar da bu beklentiyi yüksek tuttukları sürece Rum lider uzlaşmaz tavrından vazgeçmeyecektir ve gerginlik artacaktır. Uluslararası camianın bir karar vermesi lazım, 'bölgede gerginlik mi talep ediyorlar, yoksa uzlaşı formülünü mü destekliyorlar', ortada büyük bir samimiyetsizlik görüyorum" dedi.

Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs, İsrail ve Rusya'nın ortak tatbikatıyla göz dağı vereceklerini, ittifaklarını güçlendireceklerini, bunun da Türk tarafının aleyhine sonuç vereceğini umut ettiklerini dile getiren Nami, "Halbuki yakın tarihe baktığımızda ne zaman böyle hesaplar yapılsa bunun faturasının ağır olduğu hep göz önüne geliyor. Biz kendilerini böyle dış güçlerle ittifak kurmak yerine Kıbrıslı Türklerle ittifak nasıl kurulur ve birilikte nasıl hareket edilir, artık buna öncelik vermeye ve yegane hedef olarak buna davet ediyoruz. Neticede bu adada Türkler ve Rumlar yaşıyor. Anlaşmayı da Türkler ve Rumlar kabul edeceklerdir. Bunu unutmamaları gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.