1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AKANSOY: “MECLİS’İN KALİTESİ VE İŞLEVİ ARTMALI”
AKANSOY: “MECLİS’İN KALİTESİ VE İŞLEVİ ARTMALI”

AKANSOY: “MECLİS’İN KALİTESİ VE İŞLEVİ ARTMALI”

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, “CTP’nin iktidarda olduğu bir dönemde TOMA ülkeye giremez dedim. Bunu şov yapmak için söylemedim. Gerçeğin ortaya çıkması açısından söyledim. Sayın Başbakan bu konuda ciddi girişimlerini sürdürüyor” dedi.

A+A-

AKANSOY:“CTP’NİN İKTİDARDA OLDUĞU BİR DÖNEMDE TOMA ÜLKEYE GİREMEZ DEDİM. SAYIN BAŞBAKAN BU KONUDA CİDDİ GİRİŞİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR”

“HESAP SORMAK VE SİSTEMİN MASKESİNİ DÜŞÜRMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, “CTP’nin iktidarda olduğu bir dönemde TOMA ülkeye giremez dedim. Bunu şov yapmak için söylemedim. Gerçeğin ortaya çıkması açısından söyledim. Sayın Başbakan bu konuda ciddi girişimlerini sürdürüyor” dedi.

CTP-BG Genel Sekreteri Mağusa milletvekili Asım Akansoy  katıldığı bir televizyon programında değerlendirmelerde bulundu.

CTP-BG Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, TOMA alımı konusundan Maraş’ın açılması konusuna kadar partinin duruşunu ortaya koyan Akansoy, kapalı bir rejimde yaşamanın halkın en kolay algılama yöntemi olan kıyaslama imkanını elinden aldığını SÖYLEDİ.

“‘MIŞ GİBİ’ YAŞAMAK…”

“Yıllardan beridir bu ülkede ‘-mış gibi’ yaparak yaşandı. Demokrasi varmış gibi, hukukun üstünlüğü varmış gibi, insan hakları varmış gibi…” diyen Akansoy, bu durumun toplumun önemli değerleri, beyinleri tarafından reddedilerek göç edildiğini, ülkede yaşayan muhalefetin baskı ile susturulmaya çalışıldığını, toplumun diğer kalanının ise beş yılda bir sandığa gitmesinin demokrasi olacağına inandırıldığını kaydetti.

Toplum kendi karakterinden, kimliğinden, kişiliğinden giderek uzaklaştırılırken toplumsal kimlik erozyonunun her tarafı sardığını belirten Akansoy, “Bu ülkedeki çarpıklığı kimse gerekçelendirmesin. Ne çözümsüzlük ne de başka bir şey. Birey, değişen dünya koşullarında artık bugüne bakar. Yarına değil. Bugün nasıl yaşadığı üzerinden karar verir. Dolayısıyla eğer bugün bu çürümüş sistemi değiştirme konusunda iş birliği yaparsak bu durum en çok gençleri mutlu edecek” dedi.

“MECLİS’İN KALİTESİ VE İŞLEVİ ARTMALI”

Siyasetin nitelik kazanmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Akansoy, meclisin kalitesinin düşük olduğunu söyledi. Siyasetin demagoji ve oportünizme yenik düştüğünü, hukuksuz yaşamanın birilerinin işine geldiğini kaydeden Akansoy, hukuka çok önem verilmesi ve dünün yanlışlarını bugünün haklı gerekçesi olarak bize dayatmak isteyen bir zihniyetin karşısında durulması gerektiğini söyledi.

Akansoy, “Dün de oldu bugün de olacak. Yanlışı yanlışla düzeltmek asla mümkün değil. Gelişme bu şekilde olmaz. Muhalefet ya da mücadele sonuç alıcı olabilmeli. Sonuç olmadan umut yükselmez. Çalışkan, donanımlı, etkin ve üretken vekillere ihtiyacımız vardır” ifadelerini kullandı.

“CTP’NİN İKTİDARINDA BU ÜLKEYE TOMA GİREMEZ!”

TOMA ihalesinin UBP döneminde açılan ve sonuçlanan bir ihale olduğunu hatırlatan Akansoy, TOMA’nın kabul edilemez nitelikte bir araç olduğunu söyledi. Bu aracın özellikle vergi bağlamında oluşturulan bir fonla ödenecek olmasının da trajik olduğunu dile getiren  Akansoy, halkın parasıyla halka karşı bir araç almanın akla mantığa uymadığını kaydetti.

Demokrasiyi savunan herhangi birinin TOMA’ya karşı çıkması kadar doğal bir şey olmadığını da belirten Akansoy, “CTP’nin iktidarda olduğu bir dönemde TOMA ülkeye giremez dedim. Bunu şov yapmak için söylemedim. Gerçeğin ortaya çıkması açısından söyledim. Sayın Başbakan bu konuda ciddi girişimlerini sürdürüyor. Önemli olan budur. Sosyal medyada, ‘gelirse istifa edersiniz herhalde’ şeklinde yorumlar oldu. Ben de mücadeleye inanan bir insan olduğumu, kaçmak gibi bir düşüncemin asla olamayacağını söyledim” dedi.

TÜRKİYE İLE ÇEKİNMEDEN KONUŞMALIYIZ

Türkiye ile ilişkiler konusunda gelen bir soruyu yanıtlayan Genel Sekreter Asım Akansoy, en uygar en basit ve en sıradan iletişim yöntemi olan diyalogun mutlaka kullanılması gerektiğini belirtti. Türkiye ile konuşmaktan çekinildiğini, konuşulmadığını ifade eden Akansoy sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çeşitli nedenler üreterek içimize kapanıyoruz.  Hâlbuki karşımızda bize katkı yapan bir devlet var. Biz her konuştuğumuzda başarılı olduk.  Ezber bozmak önemlidir. Gelişme ancak ezber bozarak olur. Statüko bu ülkede bizim elimizi, dilimizi sardı sarmaladı. ‘-Mış gibi’ yaşamlar, halkla ilişkiler metotları ve resmi törenlerle halka sunup gelişmiş bir modern devlet görüntüsü çiziyoruz. Oysa aynı vatandaşlar yurt dışına çıkışlarında depresyona girip geri dönüyorlar. Sistem nedir görebiliyorlar. Bundan sonraki sürecin normalleşme olması gerekiyor. Daha yapıcı daha özgüvenli bir ilişkiye ihtiyaç var. Karşılıklı yeni bir sayfa açmalıyız.”

MARAŞ KONUSU VE “HER ŞEYİ ÇÖZÜME ERTELEYEMEYİZ”

Önceki gün yayınlanan ‘Kıbrıs Türk tarafı Maraş planı hazırladı’ haberinin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Genel Sekreter Akansoy, böyle bir dönemde böyle bir haberin çıkmasının da manidar olduğunu belirtti.

Haberde yer alan önerilerin gerçekçi olmadığına da dikkat çeken Akansoy, Maraş konusunun federal çözüme pilot bölge olarak görülmesinin daha rasyonel olacağını ifade etti. Akansoy bu konudaki görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Maraş çok önemli bir konu. Rumların da çözüm beklentisini ortaya çıkarma adına çok fazla rolü olan bir konu. CTP olarak bütünlüklü çözüm tabii ki öncelikli konumuzdur. Bütünlüklü çözüme doğru atılacak herhangi bir adımda öncelikli olarak ele alınacak bir konu olabilir. Atılan adımları göz ardı edip Maraş’ı açmak mümkün değildir. Maraş açılmalı ama bu çözüme tetikleyici katkı sağlamalı. Federal çözüme pilot bölge olarak görülmesi daha rasyoneldir. Maraş ancak özel bir statü ile açılabilir”.

TAK

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.