1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AKARYAKIT VE TÜP GAZ FİYATLARINA NEDEN ARTIŞ GELDİ?
AKARYAKIT VE TÜP GAZ FİYATLARINA NEDEN ARTIŞ GELDİ?

AKARYAKIT VE TÜP GAZ FİYATLARINA NEDEN ARTIŞ GELDİ?

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarındaki artışın sebebini açıkladı

A+A-

BAKANLAR KURULU TOPLANDI

YORGANCIOĞLU: “AKARYAKIT VE TÜP GAZ FİYATLARINA YAPILAN ARTIŞ DÜNYA BORSASI İLE DÖVİZİN HAREKETLENMESİ SONUCUNDA OLDU”

“ARTIŞLAR ALGI KADAR ÇOK DEĞİL”

“GÜNEY KIBRIS VE TÜRKİYE’DEN DAHA UCUZUZ...”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarındaki artışın dünya borsaları ile dövizin hareketlenmesi sonucunda meydana geldiğini vurgulayarak, “Hükümet bu ürünlerde fonunu minimumda tuttu” dedi.

Yorgancıoğlu, son zamanlarda akaryakıt ve tüp gaza yapılan genel artışların ortaya çıkan algı kadar çok olmadığını da belirtti.
 
Bakanlar Kurulu bugün saat 11.10’da bütçe görüşmelerinin sürmesi nedeniyle Cumhuriyet Meclis’inde toplandı.

Toplantı öncesinde basına açıklamalarda bulunan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, tüp gaz fiyatlarını belirleyenin hükümet değil, ticaretini yapan 3 firma olduğunu söyledi.

Tüp gaza yapılan fiyat artışlarının hükümetin dışında özel sektör olan, Jet Gaz, Koop-Gaz ve İnter Gaz tarafından belirlendiğini dile getiren Yorgancıoğlu, hükümetin bu üründe fonu minimum derecede tuttuğunu kaydetti.

Tüp gaz ve akaryakıtın fiyat artış ve düşüşünün daha önce yapılan tüzüklerle otomatik olarak dünya borsası ve dövizin hareketlenmesine bağlandığına dikkat çeken Başbakan Yorgancıoğlu, hükümetin kendi geliri olan fonu artırmadığını belirtti.

95 oktan benzinin kendi hükümet döneminde 3.26’dan 3.41’e yükseldiğini, bunun da 15 kuruşluk bir artış olduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, 97 oktan benzinin 3.43’ten 3.58’e, euro dizelin de 3.43’ten 3.58’e yükselerek 15’er kuruş arttığını kaydetti.

“GÜNEY KIBRIS VE TÜRKİYE’DEN UCUZUZ”

Akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarını, Güney Kıbrıs ve Türkiye fiyatlarıyla da karşılaştıran Yorgancıoğlu, 95 oktan benzinin Güney Kıbrıs’ta 3.73, Türkiye’de 4.82 ile 4.84 arasında satılırken , KKTC’de de 3.41;  97 oktan benzinin, Güney Kıbrıs’ta 3.84, Türkiye’de 4.97 ile 5.02 arasında satılırken KKTC’de 3.57; Euro dizelin Güney Kıbrıs’ta 3.90, Türkiye’de 4.56 ile 4.58 arasında satılırken  KKTC’de 3.59 ‘a verildiğine işaret etti.

Tüp gazın ise Güney Kıbrıs’ta 10 kilosu 41-47 TL, Türkiye’de 12 kilosu 86 TL ve KKTC’de 10 kilosu 45.50 TL’den satılmakta olduğuna dikkat çeken Yorgancıoğlu, yapılan mukayese sonucunda KKTC’nin daha ucuz olduğunun görüldüğünü kaydetti.

“GAZ YAĞI FİYATLARININ DÜŞÜRÜLMESİ UYGUN DEĞİL”

Elektriğe yapılan zammın ardından gaz yağı fiyatlarının düşürülüp düşürülmeyeceği sorusuna karşın Yorgancıoğlu, hükümet olarak bunun düşünüldüğünü fakat uygulanması halinde ortaya çıkabilecek yanlış sonuçları engellemek için gaz yağı fiyatlarının düşürülmesini uygun bulmadıklarını belirtti.

“TÜRKİYE’DE SON İKİ GÜNDE YAŞANANLAR BİZE DE YANSIYACAK”

Ufukta yeni zam var mı? sorusuna da, dünya borsaları ve dövizin artması ve düşmesi sonucunda gel gitlerin olabileceğini söyleyen Yorgancıoğlu, Türkiye’de son iki günde yaşanan olayların döviz ve dünya borsalarındaki etkisinin ülkeye de yansıyacağını kaydetti.

“TOPLAMDA AKARYAKITA 15 KURUŞLUK BİR ARTIŞ YAPILDI”

Yorgancıoğlu, halkın ve basın mensuplarının bilgilenmesi için bu açıklamaları yapma ihtiyacı duyduklarını dile getirerek, kendi hükümetleri süresinde akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarının bazen arttığını bazen de eksildiğini fakat toplamda 15 kuruşluk bir artış olduğunu yineledi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.