1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AKINCI: “KIBRIS TÜRK TOPLUMU, BİR BAŞKA TOPLUMUN HAYIR’IYLA AB'IN DIŞINDA KALAN BELKİ DE TEK ÖRNEK”
AKINCI: “KIBRIS TÜRK TOPLUMU, BİR BAŞKA TOPLUMUN HAYIR’IYLA AB'IN DIŞINDA KALAN BELKİ DE TEK ÖRNEK”

AKINCI: “KIBRIS TÜRK TOPLUMU, BİR BAŞKA TOPLUMUN HAYIR’IYLA AB'IN DIŞINDA KALAN BELKİ DE TEK ÖRNEK”

AKINCI: “KIBRIS TÜRK TOPLUMU, BİR BAŞKA TOPLUMUN HAYIR’IYLA AB'IN DIŞINDA KALAN BELKİ DE TEK ÖRNEK”

A+A-

AKINCI: “KIBRIS TÜRK TOPLUMU, BİR BAŞKA TOPLUMUN HAYIR’IYLA AB'IN DIŞINDA KALAN BELKİ DE TEK ÖRNEK”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk toplumunun "plana ve AB’ye girmeye evet diyerek, bir başka toplumun hayırıyla AB’nin dışında kalan” dünyada muhtemelen tek örnek toplum olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, adli yılın açılışı nedeniyle KKTC’de bulunan hukukçulardan oluşan heyeti kabul etti.

Akıncı, Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri’nin başkanlık ettiği heyeti kabulde yaptığı konuşmaya, yeni adli yılın hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında, adli yıl açılışında yerli ve yabancı katılımcıların tecrübelerini dinleyerek yararlı bilgiler edindiklerini söyledi.

Mahkemelere düşen yükün azalması ve uyuşmazlıkların davasız hallolmasını dileyen Akıncı, toplumsal yapı ve durumun çok daha ileriye gitmesini temenni etti.

Ombudsman mevkiinin 2012 yılından beri boş olduğunu hatırlatan Akıncı, Emine Dizdarlı’nın yakın zamanda bu görevi üstleneceğini ve Ombudsmanlığın yeniden devreye girmesinin hukuksal alanda katkısı olacağını dile getirdi.

Yüksek Mahkeme Başkanlığı görevi sona erecek Öneri’ye başarılı, mutlu ve huzurlu bir gelecek dileyen Akıncı, yerine gelecek Narin Ferdi Şefik’e de başarı diledi.

Kıbrıs’ta hakça, adil ve kalıcı, iki tarafın mutlu olabileceği, geçmişte yaşanan acıları yeniden yaşatmayacak bir barış ve çözüme ulaşmak istediklerini söyleyen Akıncı, Kıbrıs Türk toplumunun “Plana ve AB’ye girmeye evet diyerek, bir başka toplumun hayırıyla AB’nin dışında kalan” dünyada muhtemelen tek örnek toplum olduğuna dikkat çekti.

Akıncı, bu anomaliyi düzeltecek yeni bir döneme girilmesi dileğinde bulundu.

ÖNERİ

Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri de konuşmasında, adli yıl açılışına katılmasından dolayı Cumhurbaşkanı Akıncı’ya teşekkür etti. Öneri, ilk kez bu kadar geniş katılımlı bir açılış töreni gerçekleştiğini söyledi.

Gelecek yıl daha büyük uluslararası bir katılım beklediklerini belirten Öneri, amacın uluslararası hukukun içine girmek olsa da şu an için bunun şartlarının hazır olmadığını belirtti.

Adli yıl açılış törenine ve ziyaret katılan hukukçular arasında, TC Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Serdar Özgüldür, TC Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Pakistan Yüksek Mahkeme Üyesi Asıf Khosa, Kosova Anayasa Mahkemesi Üyesi Dr. Altay Suroy, Arnavutluk Anayasa Mahkemesi Üyesi Fatos Lulo ve TC Anayasa Mahkemesi temsilcisi Recep Kömürcü bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.