1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AKINCI, MEHMETÇİK’İ ZİYARET ETTİ
AKINCI, MEHMETÇİK’İ ZİYARET ETTİ

AKINCI, MEHMETÇİK’İ ZİYARET ETTİ

Akıncı, Çatalköy’de başlattığı bölge toplantılarının ikincisini dün akşam Mehmetçik’te gerçekleştirdi.

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, Çatalköy’de başlattığı bölge toplantılarının ikincisini dün akşam Mehmetçik’te gerçekleştirdi.

Akıncı, Mehmetçik ziyaretinden önce Ziyamet’te de yurttaşlarla bir araya gelerek sohbet etti.

Akıncı, Karpaz bölgesine her zaman için önem verdiğini kaydetti. 

Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini yaptığı iki buçuk yıllık dönemde bu bölgeye mevcut olanakları doğrultusunda en yoğun şekliyle hizmet götürmeye çalıştığını anlatan Akıncı, “Mehmetçik’ten Karpaz’ın burnuna kadar uzanan bölge hizmet dönemimizden izler taşıyor. Buradaki bakir güzellikler sonuna kadar bu şekilde devam edebilmeli, devam ederken, bölge güzelliklerini bozmadan halkına yarar getirmesi için adımlar atılmalı. Bu adımlar atılırken, güzelliklerin elimizden kayıp gitmesine neden olacak davranışlara izin vermemeli, çevreyi doğayı tahrip etmemeliyiz” dedi.

“KARPAZ HALKI HİZMETLERİMİZİ UNUTMADI”

Bakanlığı döneminde bölgeye hizmeti planlarken, bunu toplantılar düzenleyerek halkla da paylaştıklarını anımsatan Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aldığımız tepki ilginçti. İnsanlar, ‘Akıncı, biz, bu yörede insan olarak eşeklerden kaplumbağalardan değersiz görülüyoruz’ diye konuşmuşlardı. Onlara insanın geleceğinin,  mutluluğunun her şeyden önemli olduğunu, ancak insanın geleceğini planlar, mutluluğunu öngörürken, bu mutluluğu diğer canlılarla da birlikte düşünebilmek gerektiğini anlatmıştım. Eşekler ve kaplumbağaların o bölgenin geleceği için çok önemli olduğunun altını çizmiştim. insanın geleceğini daha iyiye, daha güzele doğru planlarken bitki örtüsüyle birlikte doğasıyla birlikte koruyarak insanını uyum içinde yaşatmayı başarabilen toplumlar daha iyiye, daha güzele gidebilir”

Bu düşünce çerçevesinde çalışmalar başlattıklarını kaydeden Akıncı, köy pansiyonculuğunun ilk örneği olan Arch House, güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi, Yenierenköy’e ilk ve tek turizm ofisinin açılması, bölge gençlerinin turizm alanında eğitilerek, burada açılacak turistik tesislerde iş sahibi olabilmeleri için Kumyalı’da turizm okulu açılması, Yenierenköy Belediyesine restoranın kazandırılması, Mehmetçik Belediyesi’ne, Halk Plajı’nın tahsis edilmesi, Çayırova'da bir binanın restore edilerek kadınların el işleri için kullanımının sağlanması gibi birçok hizmet verdiklerini hatırlattı.

“Bu bölgeye sınırlı imkânlarla, sınırlı zaman dilimi içinde de dahi olsa, istendiği zaman hizmet yapılabileceği örneğini verdim. Bölgeye her geldiğimde buradaki insanlar bu hizmetleri bana kendileri hatırlatıyor” diye konuşan Akıncı, bölge halkının kendisine, “Devlet eli bu yöreye senin döneminde değdi, ondan sonra da burayı hatırlayıp ciddiyetle eğilen olmadı” dediklerini aktardı.

Akıncı, göreve gelmesi durumunda Karpaz bölgesine yıllar önce verdiği önemi bundan sonra da sürdürerek hükümetler ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde bölgenin daha da iyiye, güzele gidebilmesi için elinden geleni yapacağını ifade etti. 

“YEREL YÖNETİMLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLÜRSE MERKEZİN SORUNLARI AZALIR”

Akıncı, belediyelere verilen katkı payının hala çok düşük olduğunu, belirterek şöyle konuştu:

“Eğer bir beldede yerel yönetim iyi çalışırsa merkezin başı rahat eder. Halkın sorunlarını çözerse Lefkoşa'ya giden sorunlar azalır. Sorunlar yerinde halledilmeli ki merkeze yük gitmesin.

Şimdi Belediyeler Birliği Başkanı ve Gönyeli Belediye Başkanı duyarlılık göstermeyen hükümetteki partisiyle ilişkisini askıya aldı. Bundan üzüntü duyarım. Halka bunların yaşatılmaması gerekir. Yerel yönetimler yerel hükümettirler; halkın seçtiği yönetimlerdir ve halkın sorunlarını çözmek için oradadırlar. Kaynakların bölüşümü adil olmalı. Halkımız bizi Cumhurbaşkanlığı’na layık gördüğü takdirde bu konuda da öncülük yapabilir, hükümetleri belediyeleri bir araya getirip halkın da desteğiyle çıkış yolları buluruz. Bu bölge bu anlamda önemli, çünkü ‘gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ deyimine en uygun bir şekilde Lefkoşa’ya en uzak bölgemiz burası. Bu nedenle bu bölgede, sorunların yerinde halledilmesinin önem ve ivediliği vardır”

İstihdamlara da değinen Akıncı, “Parti rozetine bakmadan gerçek ihtiyaca göre ve ihtiyacın ne olduğuna da bakarak istihdam yapılmalı. ‘İstihdam yapıp seçim kazanayım’ düşüncesi ters tepmiştir. Bu memlekette kurultay istihdamları da yapıldı ve bir işe yaramadı. O nedenle hakka hukuka gerçek ihtiyaca dönmemiz lazım, gerçek ihtiyaca bakmamız, ihtiyacı karşılayacak olan kimse, parti rozetine değil, yeteneğine liyakatine bakmak lazım” diye konuştu.

“ÇÖZÜM İÇİN ÇABA HARCAMALIYIZ”

Konuşmasında son günlerde dövizde meydana gelen olağanüstü yükselişlerin, döviz borcu olan insanların borçlarını akşamdan sabaha katladığını, yaşamı daha da güçleştirdiğini belirten Akıncı, “Tüm bunları düşündüğümüzde Kıbrıs’ta iki kesimli iki toplumlu federal çözüm için uğraşmak uluslararası hukukun içine girmek, gençleri gelecek belirsizliğinden kurtarmak, uluslararası hukuk içinde gerek sportif anlamda gerekse diğer alanlarda kendilerini geliştirecek yeni bir sayfanın açılması işçin yoğun çaba harcamalıyız” dedi.

Akıncı konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Bazı çevreler, bazı adayların arkasında onlara destek veren partileri işaret ederek, ‘Akıncı’nın arkasında kim var’ diye soruyorlar. Oysa siyasetin giderek erozyona uğraması, siyaset ve siyasetçiye güvenin azalmasından dolayı partilerin kemik oyları daraldı. Bir tarihte alınan yüzdelikler kimsenin tapulu malı değil. Bu yanlış hesaplar yerel seçimlerde Lefkoşa’dan geri döndü. Aynı hesabı yapanlar KKTC sathından da geri dönecek. Seçim dönemlerinde anketler yapılır. Bana göre gerçek anket sokaktadır, ama sonuç halkın sözlerinden çok gözlerindedir. Kuzey Kıbrıs’ta bir rüzgâr esiyor, bu esen rüzgâr halkın rüzgârıdır”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.