1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AKINCILAR KÖYÜ...
AKINCILAR KÖYÜ...

AKINCILAR KÖYÜ...

“Akıncılar (Luricina) Köyünün Mimari ve Kültürel Mirasının Korunması ve Yaşatılması Projesi”

A+A-

 

KALYONCU: “UNUTULMUŞ GİBİ GÖRÜNEN BİR BÖLGENİN YENİDEN CANLANDIRILMASINA BÜYÜK KATKI YAPACAK BİR ÇALIŞMA”

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nin TUBİTAK desteğiyle yürüttüğü “Akıncılar (Luricina) Köyünün Mimari ve Kültürel Mirasının Korunması ve Yaşatılması Projesi” kapsamında yapılan çalışmalardan oluşan sergi bugün Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından Bedesten’de saat 09.30’da açıldı.

Açılışa Kalyoncu’nun yanısıra Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri ve UKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Ayıran katıldı.

Sergi, UKÜ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sevim Kurt’un yürüttüğü “Akıncılar Köyünün Korunması, Rehabilitasyonu ve Yeniden Canlandırılması Kapsamında Yerel Bir Kalkınma Stratejisi Geliştirilmesi” ana başlıklı proje kapsamında yapılan çalışmaları içeriyor.

TÜBİTAK destekli proje kapsamında bölgedeki eski evlerin rehabilitasyonu ele alındı. Sergide, proje kapsamında oluşturulan çizim ve posterler yer alıyor.

Sergi açılışında konuşan UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri üniversitelerin yaptığı bilimsel çalışmaların dünyayla ve toplumla paylaşılmasının önemli olduğunu ve bu projenin de bu bağlamda oldukça önemli olduğunu kaydetti.

3 yıllık çalışma boyunca 911 binanın incelendiğini, 273 binaya ait projenin tamamlandığını dile getiren Nadiri, bu projelerin hayata geçirilmesi için hükümetin gerekli adımları atmasını istedi.

UKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Ayıran ise konuşmasında projeye katkı koyanlara teşekkür etti.

Projeyi yürütürken pek çok engelle karşılaştıklarını anlatan Ayıran, bu projeyi tamamlamalarının engel ve kısıtlamaların teşvik ve özverili ekip çalışmasıyla aşılabileceğini gösterdiğini dile getirdi.

KALYONCU: “BÖLGENİN YENİDEN CANLANDIRILMASINA BÜYÜK KATKI YAPACAK”

Başbakan Ömer Soyer Kalyoncu ise konuşmasında sergi açılışının Bedesten gibi restore edilmiş bir tarihi binada yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

“Akıncılar (Luricina) Köyünün Mimari ve Kültürel Mirasının Korunması ve Yaşatılması Projesi”nin unutulmuş gibi görünen bir bölgenin yeniden canlandırılmasına büyük katkı yapacak bir çalışma olduğunu anlatan Kalyoncu, çalışmaya katkı koyanları tebrik etti.

“Şimdi bu projenin hayata geçirilmesi arzu edilir. Bunun için de daha büyük bir ekibin işi ele alması gerekiyor. Umarız önümüzdeki dönemde bunun için gerekli mali kaynakları buluruz ve hayata geçiririz” diyen Kalyoncu, kırsal ve kentsel yaşamın dengeli gelişmesi adına kırsal kesimde eski yapıların restore edilmesinin yararlı olduğunu anlattı.

Konuşmaların ardından projeyi içeren CD’ler Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros’a teslim edildi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi tarafından yürütülen proje sonucu hazırlanan sergi, Bedesten’de Cumartesi gününe kadar gezilebilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.