1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "AMBARGO ALTINDA TUTULMAMIZ HAKSIZLIK!"
"AMBARGO ALTINDA TUTULMAMIZ HAKSIZLIK!"

"AMBARGO ALTINDA TUTULMAMIZ HAKSIZLIK!"

Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

A+A-

EROĞLU: “HALA İZOLASYON VE AMBARGO ALTINDA TUTULMAMIZ HAKSIZLIK. MEDENİ DÜNYAYA, ÖZELLİKLE AVRUPA’YA YAKIŞMIYOR”

“UZLAŞMADAN YANA OLAN TAVRIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR”

“SİZ DE SAYIN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GİBİ İLK RESMİ YURT DIŞI ZİYARETİNİZİ KKTC’YE YAPARAK GEREKEN MESAJI TÜM DÜNYAYA VERMİŞ OLUYORSUNUZ”

“MİLLİ DAVA’YI HEP BİRLİKTE, OMUZ OMUZA GÖTÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

DAVUTOĞLU: “HAYAL DENİLEN PROJE GERÇEKLEŞİYOR. ANADOLU’NUN SAF, BERRAK, HELAL SUYUNU YAVRUVATAN’A GETİRİYORUZ... KIRBIS’TA SAĞLANACAK BARIŞLA DOĞU AKDENİZ’E BARIŞ VE REFAH GELMESİNİ İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile KKTC’ye günübirlik ziyaret gerçekleştiren Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Eroğlu ve Davutoğlu, Kıbrıs sorunu yanında KKTC ekonomisiyle ilgili mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının haklı olmasına, barışçı antlaşmadan yana olduğunu defalarca göstermesine rağmen, verilen tüm sözler unutularak hala izolasyon ve ambargolar altında tutulmasının haksızlık olduğuna işaret ederek  “medeni dünyaya, özellikle Avrupa’ya yakışmıyor” dedi.

Kıbrıs Türk halkının, tarihsel süreç içinde hep barıştan, uzlaşmadan yana olduğunu; bu tavırlarının devam ettiğini vurgulayan Eroğlu, Rum tarafının, maksimalist yaklaşımlarından vazgeçerek Kıbrıs konusunda bir antlaşma noktasına gelinmesi beklentisini dile getirdi.

Türkiye’nin desteğine işaret ederek “Bugüne kadar ne zaman bir sorunumuz, endişemiz olsa sizi hep yanımızda bulduk” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Kıbrıs konusundaki yeni hareketlenme öncesinde yine buradasınız ve bu ziyaretiniz de bizi son derece memnun etmiştir. Milli davayı hep birlikte, omuz omuza götürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU: “KİM NE DERSE DESİN KKTC’Yİ DEVLET OLARAK TANIYORUZ”

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı’ndaki ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, kim ne derse desin, Türkiye’nin KKTC’yi devlet olarak tanıdığını ve bunun için gerekli ilkelere saygı gösterdiğini belirterek, Kıbrıs Türk halkının esenliği, refahı ve güvenliği için 77 milyonluk Türkiye’nin gereken her şeyi yaptığını söyledi.

“KKTC’nin hep yanında olduk, olmaya devam edeceğiz” diyen Davutoğlu, KKTC’nin güçlendiğini ve demokratik olgunluğa ulaştığını belirtti. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da derinleşmesi için neler yapılabileceğini görüşeceklerini kaydeden Davutoğlu, bunun en somutunun Su Projesi olduğunu vurguladı.

“HAYAL DENİLEN PROJE GERÇEKLEŞİYOR”

Davutoğlu, Anadolu’nun saf, berrak, helal suyunun Kıbrıs’la buluşması için hayal denilen projenin gerçekleştiğine işaret ederek, engelleri aşıp suyu Yavruvatan’a getirdiklerini, Kıbrıs’ta sağlanacak barışla, Doğu Akdeniz’e barış ve refah gelmesini istediklerini ifade etti.

Kıbrıs’la ilgili taraflara çağrı yapan Davutoğlu, “Gelin barışı yarın değil bugün, gelecek yıl değil bu yıl yapalım, ertelemeyelim. Her konuyu masaya koyalım. Müzakerelerde artık geçmişi reddetmeden yol alalım” dedi.

Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri’nin yeni Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye güvenlerinin tam olduğunu, kendisini Norveç Dışişleri Bakanlığı döneminden tanıdığını belirterek Eide’ye de seslendi ve “Downer’den bayrağı aldınız, artık nihai hedefe götürmek için çabalarınızı yoğunlaştırın, adada daha çok bulunun, BM’yi daha çok devreye sokun. Gerekirse liderleri bir odada günlerce tutun ve ama bu adaya barışı getirin” diye konuştu.

EROĞLU: “DÜN BİRDİK, BUGÜN DE BİRİZ, YARIN DA BİR OLACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu da, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Davutoğlu’nun ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yaparak gereken mesajı tüm dünyaya verdiğine işaret etti. Eroğlu “Bu Ada, 1571’den sonra 300 yıl süreyle bir Türk toprağı ve o tarihten bu yana Ada’daki Rumlar ve diğer sakinleri ile birlikte Kıbrıs Türkü’nün yurdu. Kıbrıs Türk Halkı olarak hepimizin geldiği yer belli. Hepimizin kökü Anadolu’da. Bizler dün birdik, bugün de biriz, yarın da bir olacağız” dedi.

Davutoğlu’na ve kabinesine yeni görevlerinde bir kez daha başarılar dileyen Eroğlu, “Türkiye’nin başarısı, ilerlemesi, refahı, huzuru bizi mutlu eder, sevindirir. Çünkü sevinçte, tasada biriz” dedi.

DÜNYAYA MESAJ...

Eroğlu şöyle konuştu:

“Siz de Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi ilk resmi yurt dışı ziyaretinizi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaparak gereken mesajı tüm Dünyaya vermiş oluyorsunuz.

Kim ne derse desin, burada Kıbrıs Türk halkının özgür iradesi ile kurulmuş bir Devlet vardır. Bu Devlet, halkıyla, toprağıyla, demokrasisiyle ve tüm kurumlarıyla var olan, ayakta olan bir devlettir.

Anavatan Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımaktadır. Bu tanıma bizim için yaşamsaldır.”

“UZLAŞMADAN YANA OLAN TAVRIMIZ DEVEM ETMEKTEDİR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının, tarihsel süreç içinde hep barıştan, uzlaşmadan yana olduğunu; uzlaşmadan yana olan tavırlarının devam ettiğini vurguladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“11 Şubat’ta açıklanan ve bizzat sizin de değerli destek ve katkılarıyla hazırlanan, Rum lideri Sayın Anastasiades’le birlikte onay verdiğimiz  ‘Ortak Deklarasyon’ bizim esnek ve yapıcı tutumumuzu bir kez daha ortaya koymuştur.

22 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Sayın Biden’ın ziyareti sırasında ben, Sayın Biden ve Sayın Anastasiades’in üçlü görüşmesinden sonra bir açıklama yapılabilmesi de bizim iyi niyetli gayretlerimiz sayesinde gerçekleşmiştir.

Siz Kıbrıs konusunu çok yakından takip eden ve bilen bir kardeşimizsiniz.11 Şubat öncesinde de, 22 Mayıs öncesinde de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeydiniz. Sizlerle, Hükümetimizle, muhalefet partilerimizle istişare içinde adımlar attık.

KIBRIS KONUSUNDAKİ YENİ HAREKETLENME...

Kıbrıs konusundaki yeni hareketlenme öncesinde yine buradasınız ve bu ziyaretiniz de bizi son derece memnun etmiştir. Milli davayı hep birlikte, omuz omuza götürmeye devam edeceğiz.”

Davutoğlu ile baş başa çok yararlı bir görüşme yaptıklarını, öğleyin Hükümet yetkilileri ve muhalefetin de katılımıyla istişarelerini sürdürdüklerini belirten Eroğlu, “Sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

“HALA İZOLASYON VE AMBARGO ALTINDA TUTULMAMIZ HAKSIZLIK. MEDENİ DÜNYAYA, AVRUPA’YA YAKIŞMIYOR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının maksimalist yaklaşımlarından vazgeçerek Kıbrıs konusunda bir antlaşma noktasına gelinmesi beklentisini de dile getirdi. Eroğlu şöyle konuştu:

“Beklentimiz ve dileğimiz, Rum komşularımızın maksimalist yaklaşımlarından bir an önce vazgeçmeleri ve Kıbrıs konusunda bir antlaşma noktasına gelinmesidir.

Hep vurguladım, yine vurgulayacağım. Haklı olmamıza, barışçı antlaşmadan yana olduğumuzu defalarca göstermemize rağmen, verilen tüm sözler unutularak hala izolasyon ve ambargolar altında tutulmamız haksızlıktır, medeni dünyaya, özellikle Avrupa’ya yakışmamaktadır.

“ÇÖZÜM BİZE VE BÖLGEYE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK AMA BU SADECE BİZE BAĞLI DEĞİL”

Kıbrıs konusunun çözümü elbette bize ve bölgeye önemli katkı sağlayacaktır ama bu sadece bize bağlı değildir.

Dolayısıyla her şeyi, gelişmemizi, kalkınmamızı Kıbrıs konusunun çözümüne bağlamamız doğru değildir.

Yapmamız gereken, var olan ekonomik sıkıntıları, özellikle gençlerin istihdam sorununu çözmek ve halkımızı mutlu etmektir.

Bunu yaparsak, dünyada da masada da, Kıbrıs konusunu konuşurken daha güçlü oluruz.”

“YAPILAN BİRÇOK İŞ VAR, AMA DAHA YAPILMASI GEREKENLER DE VAR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, yapılan birçok iş olduğunu, ancak daha yapılması gerekenler de bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye’den deniz altından borularla su getirilmesi projesi hakikaten çok değerlidir, yaşamsaldır” dedi.

Bu projenin etkin ve verimli uygulanması için Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin katkılarına işaret ederek teşekkür eden Eroğlu, “Anavatan Türkiye’den KKTC’ye elektrik enerjisi gelmesi, sistemlerin bir birine bağlanması bizim için son derece gereklidir” dedi.

Eroğlu, turizmde, üniversitelerde belirledikleri hedeflere varılmasının gerekliliğini de ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugüne kadar ne zaman bir sorunumuz, endişemiz olsa sizi hep yanımızda bulduk. Bunun devam edeceğine, Anavatan Türkiye’nin gelişmesi için çaba harcarken Kıbrıs Türkü’nü, Anadolu halkından ayırmayacağınıza olan inancımız tamdır. Kıbrıs Türk halkı ve şahsım adına, bize sağladığınız destek için yeniden teşekkür ederim.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.