1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ANJİYO CİHAZI DA BOZULDU
ANJİYO CİHAZI DA BOZULDU

ANJİYO CİHAZI DA BOZULDU

Anjiyo cihazı da bozuldu

A+A-

Suna ERDEN

Kuzey Kıbrıs’ın en geniş kapsamlı olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi can çekişiyor

Kuzey Kıbrıs’ın en geniş kapsamlı olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi can çekişiyor.1978 yılında hizmete giren ve 38 yıldır hizmet veren hastane yıllar günümüzde hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların sorunlarla boğuştuğu bir yer haline geldi. Zaman zaman skandallarla zaman zaman da yaşanan sorunlarla gündeme gelen hastanede dün yine isyan vardı. Anjiyo olmak için hastaneye giden hastalara operasyon yapılamadı. Günlerce anjiyo olmak için bekleyen hastalar cihazların bozulduğu cevabını alınca hüsrana uğradı.

SORUN ÜSTÜNE SORUN

Hastalar yaşanan duruma isyan ederken, günlerce anjiyo olmak için beklediklerini ancak bugün (dün) anjiyo cihazlarının bozuk olduğu gerekçesi ile kapıdan çevrildiklerini dile getirdi. Anjiyo cihazlarının bozuk olmasından dolayı operasyonlar ertelenirken ve hastalar YDÜ hastanesine sevk edileceği belirtilirken, hastanede yaşanan tek sorunun bu olmadığı ifade edildi. Hastanede 2 aydır hastanede sıcak suların olmadığı, klimaların çalışmadığı, sağlık malzemelerinin eksik olduğu ve bu nedenle birçok sorun yaşandığı öğrenildi.

Bir hasta yakını, ameliyat olacak bir yakınını yıkamak için ocakta su kaynatmak zorunda kaldığını ifade ederken, ameliyat öncesi hijyenin hayati önem taşımasına rağmen hastanede bunun sağlanamadığını dile getirdi. Ayrıca sıcak suların olmayışının yanı sıra sağlık malzemelerinde de eksiklik olduğu, ameliyat öncesi malzeme yokluğundan dolayı sıkıntılar yaşandığı, bazı gerekli malzemelerinde eksik alındığı öğrenildi.

ÇİVİ DAHİ ÇAKILMASIN

Öte yandan yeni bir hastane yapılacağı gerekçesi ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne “çivi dahi çakılmasın” talimatı verildiği öne sürülürken, bu nedenle hastaneye yeni yatırımlar yapılmadığı, cihazlar alınmadığı ileri sürüldü.

BESİM, “HASTANEYE YATIRIM ŞART”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Filiz Besim, hastaneye yatırım yapılmaması konusunda kendilerinin de duyum aldıklarını ancak böyle bir raporu görmediklerini ifade ederek, “Yeni bir hastane yapılması doğru bir karar. Ancak yeni bir yer yapılması için 4 veya 5 yıllık bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne yatırım yapılmaması doğru değildir. Biz de yeni bir hastane yapılıncaya kadar yatırım yapılmaması yönünde karar alındığını duyduk ancak bu yönde bir rapor görmedik. Eğer bu doğruysa çok kötü sonuçlar doğurur, hastalar ve sağlık çalışanları perişan olur” şeklinde konuştu.

HEM HASTA HEM DE SAĞLIK ÇALIŞANLARI MUTSUZ

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin 36 yıldır Kuzey Kıbrıs’ta çok sağlık hizmeti verdiğini dile getiren Besim, “Ancak bilmek ve kabul etmek zorundayız ki Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet hastanesi kendisine yüklediğimiz yükü artık kaldıracak fiziki alt yapıdan yoksundur. Servislerdeki koğuş sistemi çağdaş ve insani olmaktan uzaktır. Gerek yoğun bakım, gerekse ameliyathaneleri çağdaş hastane şartlarını karşılamakta zorlanmaktadır.

Acil servis olması gerektiği gibi değildir. En ileri ameliyatların yapıldığı, teşhislerin konduğu, bünyesinde çok önemli bir sağlıkçı ordusunu barındıran bu hastane maalesef alt yapısındaki yetersizlikler nedeniyle hem sağlıkçılar, hem de hastalar için çoğu zaman mutsuzluk ve başarısızlık kaynağı olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Besim, 3 yıldır hastanede yaşanan sorunları dile getirdiklerini ifade ederek, yeni bir hastane yapılmasının şart olduğunu ancak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin atıl durumda bırakılmaması gerektiğini dile getirdi.

Filiz Besim, “Biz Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak, Dr. Burhan Nalbantoğlu’nun 38.yaşını doldurduğunun ve Kuzey Kıbrıs’ın acilen yeni bir 3. Basamak hastaneye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ancak biz zengin bir ülke değiliz. Bu nedenle yeni bir hastane yapılacak diye eski hastaneyi gözden çıkaramayız” ifadelerini kullandı

Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.