1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ARASTADA İŞGAL SORUNU
ARASTADA İŞGAL SORUNU

ARASTADA İŞGAL SORUNU

Çok sayıda turisti ağırlayan Lefkoşa’nın Arasta ve Lokmacı bölgesi, yetkililerin ilgisizliğinden dolayı sorunlarla boğuşuyor. Bölge esnafı, sorunlarına çözüm bulunmamasından yakınıyor.

A+A-

Bölgedeki çevre kirliliğinin, mağazaların yol işgalinin, tuvalet sıkıntısının, sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturan formalitelerin ve trafiğe kapalı bölgeye araçların girmesi sorununun devam ettiğini belirten esnaf, yetilileri göreve çağırdı. 

 Her gün yüzlerce turisti ağırlayan Arasta bölgesine karşı Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yapılan çağrıda “8 Temmuz”a kadar işgal edilen bölgelerdeki eşyaların ve tahtaların geri çekilmesini istemesine rağmen aradan beş gün geçtiği halde buna uyulmadığı görüldü. 

Yolların işgali devam ediyor

Özellikle Lokmacı’da mağaza ve restoranların yolları işgal etmesi nedeniyle yayalara yürüyecek yer kalmıyor. Lokmacı bölgesinde, bir süreden beridir devam eden ve halen belediyenin “dur” diyemediği yol işgali, mağaza ve restoranların yaptıkları eklemelerle artarak devam ediyor. İşyerlerinin önünü kendi malıymış gibi ahşap platformla kapatan restoranlar ve mağazalar, bu da yetmezmiş gibi çiçekliklerle, buzluklarla, tabelalarla ve yola serdikleri eşyalarla hem yayaların hakkını gasp ediyor hem de görüntü kirliliği oluşturuyor.

Öte yandan, giriş yasağı olan saatlerde bisiklet, motosiklet ve araçların bölgeye girmesi ve turistleri rahatsız etmesi de mağaza sahiplerinin tepkisine de neden oluyor. 

Sinanoğlu: Hani, 8 Temmuz işgalin son tarihiydi? 

Nevin Alisinanoğlu, belediyenin yol işgalleri için 8 Temmuz’a kadar dükkan sahiplerine süre vermesine rağmen halen bir adım atmadığından şikayetçi oldu.

Yollara yapılan tahtaları örnek olsun diye ilk kendisinin kaldırdığına dikkat çeken Alisinanoğlu, “Belediyeye gidip durumu aktarmama rağmen hiçbir şey olmadı” dedi.

Belediyeden kendilerine 8 Temmuz’un son tarih olduğunu ve işgallerin devam etmesi durumunda, bir kamyonun gelerek işgal yapılan yerdeki eşyaları toplayacağını da söylendiğini anlatan Alisinanoğlu, bölgede bulunan birçok dükkanın dışarı taşıp yolları işgal ettiğini söyledi.

Bölgede, sistemsizliğin sistem haline geldiğini ve yapılması gereken çok iş olduğunu belirten Alisinanoğlu, yol işgallerinden dolayı turistlerin yürüyemediği gibi bölgeye herhangi bir yangın veya hastalık halinde itfaiye ve ambulansların giremediğine de dikkat çekti.

Arastada dükkanların hemen önünde yer alan ve itfaiyelerin su almak için kullandığı boruların üzerlerine de tahtalar konularak, masalar yerleştirildiğini söyleyen Alisinanoğlu, “Belediyenin en kısa zamanda bu olaya el atması gerekir. Yol içerisindeki tüm tahtaların sökülmesi şarttır. Belediye başkanını olayları yerinde görmeye davet ediyorum” dedi.                     

Muhtar: Dükkanların içi 15, dışı 30 metrekare 

Arasta muhtarı Mehmet Alisinanoğlu, bölgede 15 metrekare olan dükkanların işletmecilerinin, mallarını binalarında daha fazla alan olan 30 metrekare dışarıya taşıtarak mal sattığını söyledi.

Eski belediye başkanının iyi ve saf olmasından dolayı suistimal edildiğini anlatan Alisinanoğlu, “Ancak şimdi yeni bir başkan var. Bölgeye bir düzen getirmesi şarttır. Bölgede işgal edilen yerlerin geri çekilmesi için son tarih olarak 8 Temmuz diye açıklanmasına rağmen henüz bir şey yapılmadı” dedi.

Turistlerin birçoğunun belediye tuvaletlerinin yerini dahi bilmediğine işaret eden Alisinanoğlu, bilse bile tuvalete girdiği zaman, buralarının elektriğinin olmadığını anlattı. Birçok turistin tuvalet ihtiyacını bölgedeki dükkanlarda giderdiğine de dikkat çeken Alisinanoğlu, ülkemize turist çağırdığımız ve turistin en fazla yoğun olduğu yerde tuvalet sorununun yaşanmasının çok ayıp olduğunu söyledi.

Esnaf: Arasta ilgi bekliyor  

Öte yandan, zaman zaman turistlerin Lokmacı’dan kuzeye geçerken uzun kuyruklar oluştuğunu anlatan esnaf, ülkemizi tercih eden yabancıların sıcak havalarda sıkıntılı anlar yaşadığını anlattı. Esnaf, kapıda bu muameleye maruz kalan turistlerin ikinci kez ülkemizi tercih etmeyeceğini söyledi.

Bölge esnafı, “Turist ülkesi olduğumuzu iddia ediyorsak, ülkemizi temiz tutmalıyız: Özellikle de turistlerin uğrak yeri olan tarihi, turistik yerlere özen gösterilmelidir. Arasta’ya ve Lokmacı bölgesine uzun süreden beridir devlet eli değmedi” dedi.

(KIBRIS)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.