1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ARZUHALCİ DEĞİLİZ!
ARZUHALCİ DEĞİLİZ!

ARZUHALCİ DEĞİLİZ!

"Bedelini öderim!"

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Havadis’in geleneksel öğle yemeğine konuk oldu, önemli açıklamalar yaptı, mesajlar verdi

 

Duygu ALAN

 Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanların ana misyonunun politika geliştirip onu icraata dönüştürmek ve bazı raporlarda bir siyaset üretip onu bakanlar kuruluna getirip teyidini almak, mali açıdan uygulanabilirliğini de test edip hayata geçirmek olduğunu kaydetti.

Ancak gelinen noktada herkesin bütün problemlerini vatandaş üzerinden çözmeye çalıştığını ve bu hususta bakanlar üzerinde korkunç bir baskı olduğunu ifade etti.

Bu devlet yapılandırılmasının sürdürülebilirliğinin mümkün olmadığını söyleyen Özersay, “Kimisi böyle alıştığı için, kimisi ‘herhalde böyledir’ diye tahmin ettiği için, kimisi de siyasiler böyle tercih ettiği için herkes bütün problemlerini bir sebepten bakanlar üzerinden çözmeye çalışıyor. Bakanlar arzuhalciye dönüştürülmeye çalışıyor. Üzerimizde bu hususta korkunç bir baskı var. Bu durumda da memlekette bütün vatandaşların biricik biricik sorunlarını çözmeye çalışan 10 kişi var gibi bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu devlet yapılandırılması sürdürülebilir bir yapı değildir. Biz bu konuma girmemek için bir mücadele ediyoruz. Bir bakanın ana misyon da bu olamaz. Bir bakanın ana misyonu; proje politika geliştirip onu icraata dönüştürmektir. Belli bazı raporlarda bir siyaset üretmek onu bakanlar kuruluna getirip teyidini almak, mali açıdan da uygulanabilirliğini test edip hayata geçirmektir. Biz bunları yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Özersay, bakanların şuanda ya bu baskılar altında istenilenleri yapıp olabildiğince çok kişinin gönlünü almak ya da ‘varsın tepki gösterilsin, oy vermeyeceklerse de vermesinler’ diyerek her defasında bıkmadan, usanmadan doğru olanın ne olduğunu anlatmak arasında bir tercih yapmak zorunda bırakıldığını ifade etti.

Bakan Özersay, bu konuda tavrının ve duruşunun net olduğunu vurguladı, “Belki bunun bir bedeli olacak ancak benim siyasi tavrımı değiştirmeye hiç niyetim yoktur. Hükümette olmanın bu anlamda bir bedeli olursa da bu bedeli ödeyeceğiz” dedi.

Kudret Özersay, konuya ilişkin açıklamasında, “Fakat hissiyatım şu ki; makul bir süre kendi içerisinde tutarlı adım atmaya devam ettiğimiz sürece bence insanlar bunu görecek, bunun siyaseten veya toplumsal bir karşılığı yoksa biz de o zaman başka bir meslek yapacağız” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay dün Havadis Gazetesi’ni ziyaret etti.

 

“Meclis başkanlığına resmen başvuru yaptım”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, mal beyanı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

Mal beyanı konusunda belli bir kişinin hedef alınmadığının altını çizen Özersay, amaçlananın; var olan ilgili yasanın gereğinin tam olarak yapılması olduğunu ifade etti.

Özersay, şunları söyledi: “Bir yasa var. Bu yasa çerçevesinde yeni mal beyanları yapıldığında meclis başkanlığının bir mukayese yapılması lazımdır. Ani artış, yanlış beyan, eksik beyan, mal kaçırma, mal gizleme durumları varsa konuyu savcılığa havale etmesi gerekir. Bu sadece milletvekillerini değil üst düzey kamu görevlilerini de kapsıyor. İlginçtir ama bugüne kadar bu mukayese hiç yapılmadı. koalisyon pazarlığında müzakere ederken de ben özellikle ‘Hükümet kurulduktan sonra bu mukayeseler yapılacak, yasanın gereği yerine getirilecek’ diye koalisyon protokolüne yazdırdım. Dolayısıyla yasanın yerine getirilmesi için meclis başkanlığına da resmen başvuru yaptım. Kuşkusuz burada medyaya yansıyan isimler de var. Eğer yapılan incelemeden sonra savcılığa aktarılır, savcılık da ‘bunu şuradan kazanmış, kaynağı budur, bellidir’ derse zaten sorun yok. Fakat ben olsam, hakkımda bir soru işareti şaibe yaratılmaya çalışılsa bizzat ‘işte şudur’ derim.”

 

“Hükümet biter”

Kudret Özersay, mal beyanı konusunda yaptığı açıklamada ayrıca bir konunun savcılığa aktarılması, savcılığın da  ‘savcılık da şüpheli durum var, dokunulmazlığını kaldırın, ben de araştırayım’ demesi halinde o kişinin dokunulmazlığının kaldırılması için gerekenin yapılacağını söyledi.

“Hükümet protokolünde ‘kiminle ilgili olursa olsun dokunulmazlığını kaldıracağız’ diye de sözümüz var” diyen Özersay, genel kurulda da bu kişinin dokunulmazlığının kaldırılması yönünde birlik sağlanmaması halinde ise tavırlarının gayet açık olacağını söyledi.

Özersay, “genel kurula yeterince el kalkmaz ve o dokunulmazlık kalkmazsa o hükümet o gün orada biter,  o kapıdan o vaziyette çıkmam. Ancak benim hissiyatım şudur ki; değil hükümetteki partilerin milletvekilleri ana muhalefet partisinin içerisinde de çok sayıda milletvekili kiminle ilgili olursa olsun olumlu yönde ellerini kaldıracaklar. Zaten o milletvekili de her kim olursa olsun önce kendisi çıkıp kürsüye, ‘lütfen olumlu oy verin, benim alnım açıktır’ demelidir. Ben olsam öyle yaparım” dedi.

Milletvekillerinin tümünün dokunulmazlığının kaldırılması konusundaki tartışmalara da yanıt veren Özersay, bunun için Anayasa’nın değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

“Nerden Buldun Yasası’nın uygulamasına siyasilerden başlanmalı”

Bakan Özersay, mal beyanı kadar “Nereden buldun Yasası”nın da önemli olduğunu kaydederek, Nereden Buldun Yasası’nın da koalisyon protokolünde olduğunu dile getirdi.

Özersay, “Bundan öncesi oydu, buydu… Bazı insanlar gereksiz yere zan altında kaldı. Bu açıdan da bu yasa oldukça önemlidir. Aslında şimdiki yasanın içerisinde bu bir miktar var. Dünyanın başka yerinde olay şu; eğer siz bankadaki paranızın izahını yapamazsanız bu para alınır ve devlet hazinesine konulur” dedi.

Ayrıca Nerden Buldun Yasası’nın sadece siyasetçiler için değil herkes için geçerli olacağını ifade eden Kudret Özersay, ancak yasanın siyasilerden başlayarak uygulanması gerektiğini belirtti.

Özersay, “Yasa kadar uygulanmasının nasıl tasarlandığı da bence önemlidir. Çok fuzuli farazi hareket etmemek lazım. Mesela Mal Bildirimi Yasası herkes için geçerlidir. Ancak balık baştan kokar. Yani madem yasayı uygulayacağız o halde ülkeyi yönettiğini iddia eden bakanlardan ve siyasilerden başlayalım. Bunu mutlaka yapmamız lazım” dedi.

Haber Kaynağı: Havadis

 

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.