1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ASKERLİK SÜRESİ KISALIYOR MU?
ASKERLİK SÜRESİ KISALIYOR MU?

ASKERLİK SÜRESİ KISALIYOR MU?

KKTC ve birkaç ülkeyi karşılaştırdığımız zaman...

A+A-

 

Ülkemizde yurttaşı olan her kişi değiştirilmiş şekliyle 59/2000 sayılı KKTC Askerlik Yasası gereğince askerlik ödevini yapmakla yükümlü kılınıyor.

Olağanüstü durum halinde, KKTC Cumhuriyet Meclisinin onayı ile askerlik çağı içinde bulunan kadınlar da askerliğe alınabiliyorlar.

KKTC yurttaşı olanlar askerlik yükümlülüklerini KKTC'de yerine getirmek zorundayken, KKTC yurttaşlığına geçenlerden, eski yurttaşlıklarında askerlik hizmetlerini yerine getirdiklerini veya muaf olduklarını belgelendirenler veya ülkelerinde mecburi askerlik mükellefiyeti olmayanlar, askerlik yasası uyarınca askere alınmıyorlar.

Bunlardan askerlik yapmayanlara veya askerliğini yaptığını belgelendiremeyenlere askerlik yasası kurallarına bağlı olarak askerlik hizmeti yaptırılıyor.

ASKERLİK SÜRESİ

Ülkemizde er statüsünde askerlik süresi 15 ay iken, asteğmen ve çavuş statüsünde 12 ay şeklinde düzenlenmiş durumda. Bedelli askerlik statüsünde ise askerlik süresi 1 ay şeklinde. Öngörülen süreler asker kaynağının yeterliliğine bağlı olarak Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının teklifi, Başbakanlığın önerisi ve Bakanlar Kurulu Kararı ile değiştirilebiliyor.

BEDELLİ ASKERLİK

Ülkemizde bedelli askerlik yapacak olanlar yurttaşlar, her yıl yazılı olarak ASAL Şube Müdürlüğüne başvurarak, KKTC Askerlik Yasası kurallarına ve bulundukları ülke yasalarına uygun olarak çalıştıklarını veya öğrenime devam ettiklerini (lisansüstü/doktora) kanıtlamak zorunda. Dört yıla kadar askerlik ödevlerini tecil ettirerek, ülkede her yıl için en fazla 90 günü aşmamak kaydı ile ikamet edebiliyorlar. Bedelli askerlik için vatandaşlar, dördüncü yıl dolduktan sonra, 12 ay içerisinde başvurmak ve başvuru tarihinden itibaren 12 ay içerisinde mükellefiyetlerini yerine getirmek zorundalar.

SÜRE TARTIŞMASI

Ülkemizde askerlik süresi ile ilgili farklı tartışmalar yapılırken askerlik süresinin kısaltılması yeniden gündeme geldi. Askerlik süresinin kısaltılması konusunda meclis komitesi görüşmeleri ve oylamayı yeniden ertelemek zorunda kaldı. Geçtiğimiz günlerde, Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nin toplantısında görüşülürken, komitede oylamaya geçemedi ve haftaya yeniden toplanılması kararlaştırıldı.

HEDEF YALNIZCA MESLEK LİSELERİ

Yapılan açıklamalarda Başbakanlık ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'ndan komiteye sunulan çalışma çerçevesinde sadece “meslek liselerinden mezun olanların, mezun oldukları yıl si-lâhaltına girmeleri halinde 15 ay olan askerlik süresini 12 yapılması” öngörülüyor. Gençlerin heyecan ile beklediği askerliğin kısalması konusu ise yakın zamanda gerçekleşecek gibi gözükmüyor.

FARKLI UYGULAMALAR VAR

Dünyanın birçok noktasında zorunlu askerlik süreleri ile ilgili farklı uygulamalar yapılıyor. Zorunlu askerlik uygulaması olan ülkelerin önemli bir kısmında askerliğe alternatif olarak sosyal hizmetler alanında farklı mecburiyetler ve toplum hizmeti zorunluluğu getiriliyor. Askerlik sürelerinde ise 6 ay ile 30 ay arasında farklı uygulamalar var.

GÜNEY KIBRIS

Güney Kıbrıs'ta zorunlu askerlik hizmeti yapılıyor bu süre 24 ay şeklindeyken askerliğin 18 ayın altına inmesi ve 14 ay olması isteniyor.

TÜRKİYE

Türkiye'de zorunlu askerlik süresinin 1 Ocak 2014'ten itibaren geçerli olmak üzere, silâhal-tındaki yükümlüleri de kapsayan şekilde, erbaş ve erler için 15 aydan 12 aya indirildi.

ALMANYA

Zorunlu askerliğin olduğu ülkeler arasında bulunan Almanya'da erkeklerin 6 ay zorunlu askerlik yapması gerekiyor. Kadınların da askerlik yapabildiği bu ülkede askerlik yapmak istemeyen erkekler sosyal hizmet alanlarında görevlendiriliyor ya da dış ilişkileri geliştirme uzmanı olarak en az 18 ay görev yapabiliyor.

AMERİKA

ABD zorunlu askere almayı Vietnam Savaşı nedeniyle gerçekleştirdi ve bu 1973'te uygulamaya son verildi. Ülkede gönüllü askerlik sistemi var.

JAPONYA

2. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan anlaşmalara göre, Japonya'nın resmi olarak silahlı kuvvetlere sahip olması yasaklandı ama profesyonel ordusu bulunuyor.

YUNANİSTAN

2009 yılından bu yana Yunanistan'da askerlik 9 ay zorunlu askerlik şeklinde yapılıyor. Yunan ordusuna kadınlar da maaşlı eleman olarak alınabiliyor. Askerliğini er olarak yapanlar 9 Euro, profesyonel olarak yapanlar ise 800 Euro dolayında maaş alıyor.

AVUSTURYA

18 ile 35 yaş arası erkekler için 6 ay zorunlu askerlik yapılması gerekiyor. Ülkede askerlik yapmak istemeyenler, 9 ay kamu hizmeti yapabiliyor. Avusturya'daki Soykırım Anma Bölümü, Avusturya Sosyal Hizmetler ya da Avusturya Barış Merkezi'ne 12 ay boyunca katılmak da askerlik yerine geçiyor.

BREZİLYA

Brezilya'da 12 ay zorunlu askerlik yapılıyor. Bu süre 18 aya kadar uzayabiliyor. Ancak hangi durumlarda bunun yapılabileceği belirsiz.

NORVEÇ

Norveç'te askerlik süresi 12 aydır ancak uygulamada 8 veya 9 ay şeklinde gerçekleştiriliyor. Ülkede vicdani retçilik statüsü 1922 yılından beri bulunmaktadır.

GÜRCİSTAN

Ülkede askerlik süresi 18 aydır. 1997 yılından beri vicdani retçilik yasal bir hak ola rak tanınmıştır. Bu haktan yararlananların alternatif ulusal hizmetlerde 36 ay çalışmaları öngörülmüştür.

DANİMARKA

Ülkede zorunlu askerlik, hizmet süresi ve görev alınan kuvvet ve rütbeye göre 3 ay ile 14 ay arasında değişiyor. Ortalama askerlik süresi 9 aydır.

ERMENİSTAN

18 ila 27 yaşları arası erkekler iki yıl zorunlu askerlik yapıyor.

SURİYE

Ülkede askerlik süresi 30 aydır. Vicdan: retçilik statüsü bulunmuyor.

18 AYDAN DAHA FAZLA SÜRE ASKERLİK YAPAN DİĞER ÜLKELER:

1        Kongo

2        Küba

3        Gine

4        Kazakistan

5        Kırgızistan

6        Mozambik

7        Singapur

8        Sudan Tacikistan

9        Tayland

10        Türkmenistan

“Askerlik süresi kısaltılsın”

Kıbrıslı Türklerin yurt dışına göç etmesindeki en önemli etkenlerden gösterilen askerlik süresi gençler arasında ciddi bir rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Gençler askerlik süresinin kısaltılması gerektiğini vurgularken, ülkemizde uygulanmayan Vicdani Ret konusunun da bir an önce gündeme alınması gerektiğine işaret ediyor. Öte yandan askerliğin, gençlerin en verimli olabileceği çağlarda önlerine engel olarak çıktığını da kaydedenlerin sayısı oldukça fazla.

ÇAĞIN ÇOLAK:

Bence askerlik süresinin kısaltılmasının yanında vicdani ret hakkının da tanınması gerekmektedir. Askerliği yapma sevdalısı olanlar askerlik yapa bilir. Ancak istemeyenlerin zorla askere çağrılması ve askerlik yapmaya zorlanması yanlıştır.

DİREN ÖZDOĞAL:

Askerlik süresi düşürülsün, hatta tamamen kaldırılsın. Askerlik hayatımızda boşa kaybedilen zamandır. Bence askerliğin olmadığı yerde savaş da olmaz. Bu nedenle askerlik olmasın. Silahsız bir dünya düşlüyoruz.

MEHMET HOROS:

Bence askerlik profesyonel olsun, devlet ekonomisine de katkısı olur. Îş-sizlik oranı düşer. Bu çağda zaten askerliğin olması yanlıştır. Ülke gençliğinin göç etmesine sebep oluyor. Birçok genç yurduna dönmek istese askerlik sorunu nedeni ile dönemiyor.

IŞIK ÇAĞŞAK:

Bence askerlik kaldırılmalı ve profesyonel olmalıdır. Ülkemizde tehlike unsuru yaratan olay yok bu nedenle bu kadar çok askere de gerek yok. Askerliğin uzun olması genç olan erkek nüfusun göç etmesine sebep oluyor.

Buğra BORA:

Askerlik süresi bence zaten kısadır. Ülkemizde asker zaten azdır süre kısalırsa sınırlarımız boş kalacak ve düşmanlar tarafından gelecek saldırılarda savunmasız kalacağız. Vatanımız sahipsiz kalmasın askerlik onurlu bir görevdir her Türk genci bu görevi yapıp erkekliğe adım atmalıdır.

BURÇİN KELEŞZADE:

Savaşmayalım sevişelim demek istiyorum. Bence askerlik kurumu gereksiz bir kurumdur. Însan öldürmenin dersini almaya kimsenin ihtiyacı yoktur. Askerin olmadığı bir dünyada savaş da olmayacağına inanıyorum bu nedenle askerlik tamamen kaldırılsın.

SAVAŞ DURSUN:

Bence askerlik sadece kısaltılmakla kalmasın tamamen kaldırılsın. Kıbrıs'ta askere ihtiyaç yoktur. Askerliği gerektiren bir unsurunda olduğuna inanmıyorum. Askerlik Türk gencinin en büyük sıkıntısıdır. Bu nedenle askerliğe hayır diyorum.

MUSTAFA FERZAN:

Askerlik genç yaşta bizlerin kaybetmiş olduğu zamandır. Bence askerlik süresinin kısaltılması yanında askere alma yaşının da 20 yaşına çekilmesi gerekmektedir. Genç yaşta askere giden gençlerimiz ilerde ciddi sorunlar ile karşılaşmaktadırlar.

 

Detay

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.