1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ATALAY: "BM, TÜRKİYE VE YUNANİSTAN, AKTİF ROL ALIYOR..."
ATALAY: "BM, TÜRKİYE VE YUNANİSTAN, AKTİF ROL ALIYOR..."

ATALAY: "BM, TÜRKİYE VE YUNANİSTAN, AKTİF ROL ALIYOR..."

KKTC’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları için Kıbrıs’a gelen Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kıbrıs sorunuyla ilgili hareketlenme yaşandığını ve sürecin iyiye gittiğini söyledi

A+A-

BM, TÜRKİYE VE YUNANİSTAN, AKTİF ROL ALIYOR...

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kıbrıs sorunuyla ilgili son günlerde hareketlenme yaşandığını; sürecin iyiye gittiğini; BM, Türkiye ve Yunanistan’ın süreçte daha fazla aktif rol aldığını vurguladı. Atalay, Kıbrıs ile ilgili başından beri hakkaniyete dayalı bir çözüm istediklerini belirterek, KKTC’nin şu andaki politikasının bu yönde olduğuna dikkati çekti.

EKONOMİK PROGRAM DA GÖRÜŞÜLECEK...

Beşir Atalay, “Kıbrıs ile ilgili çözüme ulaşılması konusunda kararlılığımız var. Ancak bu olmazsa da Türkiye başka adımlar da atabilir. İlelebet bu sorunların sürüp gitmesini istemiyoruz” diye konuştu. Atalay, ekonomik programla ilgili teknik kişilerin de heyetinde bulunduğunu, KKTC’deki teknik heyetle görüşmeler yapılacağını ve ekonomik programda gelinen noktayla ilgili bilgi alınacağını dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kıbrıs sorunuyla ilgili son günlerde hareketlenme yaşandığını; sürecin iyiye gittiğini; BM, Türkiye ve Yunanistan'ın süreçte daha fazla aktif rol aldığını vurguladı.   KKTC’ye hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Atalay, Kıbrıs ile ilgili başından beri hakkaniyete dayalı bir çözüm istediklerini belirterek, KKTC’nin şu andaki politikasının bu yönde olduğuna dikkati çekti.  

Atalay, “Kıbrıs ile ilgili çözüme ulaşılması konusunda kararlılığımız var. Ancak bu olmazsa da Türkiye başka adımlar da atabilir. İlelebet bu sorunların sürüp gitmesini istemiyoruz” diye konuştu.   Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yarımcısı Beşir Atalay, KKTC’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları için eşi Yıldız Atalay ile birlikte özel uçakla KKTC’ye geldi.  

Saat 16.30 civarında KKTC’ye gelen Atalay’ı Ercan’da Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Maliye Bakanı Zeren Mungan ile Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör karşıladı.   Beşir Atalay, dün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü.  

Dün resmi ziyaretlerde bulunan Atalay’ın, bugün törenlerin ardından adadan ayrılması bekleniyor.

Eroğlu’na ziyaret

KKTC’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları için öğleden sonra adaya gelen Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edildi.

Kabulde konuşan Atalay, ekonomik programla ilgili teknik kişilerin de heyetinde bulunduğunu, KKTC’deki teknik heyetle görüşmeler yapılacağını ve ekonomik programda gelinen noktayla ilgili bilgi alınacağını dile getirdi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC’nin 30’uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla Türkiye’yi temsilen adaya geldiğini söyleyerek, “KKTC’nin bağımsızlığını tebrik ediyorum. 15 Kasım KKTC’nin ilanını nice daha güzel günlerde kutlamayı diliyorum” dedi.

Atalay, KKTC’nin ekonomik olarak daha kalkınmış ve demokrasi olarak daha gelişmiş bir konuma ulaşması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini vurguladı.

Müzakere sürecine değinen Atalay, yürütülen çalışmaları önemli gördüğünü ifade etti. Atalay, KKTC’de bulunacağı süre içinde Meclis Başkanı ve Başbakan ile görüşeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Atalay’a ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, “Bu önemli günde bizlerle olmanız bizi onurlandırdı” dedi.

KKTC’nin kuruluşundan bu yana 30 yılın geride kaldığını söyleyen Eroğlu, nereden nereye gelindiğinin muhasebesinin yapılması gerektiğini kaydetti. KKTC’nin kuruluşundan bugüne birçok gelişme kaydettiğini dile getiren Eroğlu, Türkiye ile birlikte, birlik ve beraberliği sağlamanın önemli olduğunu vurguladı.

Her ülkede ekonomik sorunlar yaşanabileceğini söyleyen Eroğlu, Anavatan Türkiye ile birlikte, yaşanan sorunları aşmaya çalıştıklarını belirtti. Eroğlu, “Geldiğimiz nokta küçümsenebilecek bir nokta değildir” dedi. 

Eroğlu, müzakere sürecinin yeniden başlaması için uğraştıklarını ancak Rum tarafının zamana oynama taktiği içinde olduğuna işaret etti. Dünyanın bu gerçekleri görmesi gerektiğini söyleyen Eroğlu, “Rumları uyarmalarının zamanı geldi” diye konuştu.

Kabulde, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Cumhurbaşkanı Müsteşarı Hasan Güngör ve Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Osman Ertuğ da hazır bulundu.

Sibel Siber’e ziyaret

KKTC’nin kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere adaya gelen Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber tarafından da kabul edildi.

Atalay’a Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın da dahil olduğu bir heyet eşlik etti.

Atalay kabulde yaptığı konuşmada, KKTC’nin 30’uncu yıldönümünü kutladığına işaret ederek, “Sizin şahsınızda Meclisi tebrik ediyoruz, daha nice yıllara…” dedi.

“Sizin bayramınız bizim de bayramımız” diye konuşan Atalay, 30 yılda çok şeyin değiştiğini, KKTC’nin daha büyük, daha güçlü bir ülke haline geldiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’nin her açıdan gelişmesi ve daha iyi şartlara ulaşması için her türlü desteği verdiğini belirten Atalay, müzakere sürecinin canlandığını ancak Kıbrıs Rum kesiminin oyalamaya yönelik bir tutum içinde olduğunu dile getirdi.

Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin bu süreçte daha atak davrandığını ifade eden Atalay, sürecin sorunları anlatmaya vesile olması temennisini dile getirdi.

Atalay, müzakere sürecinde daima yapıcı bir rol oynayacaklarını ancak bunların sonucunda Kıbrıs Rum kesiminin oyalamaya dönük tutumunun devam etmesi halinde alternatif politikalarda daha özgür olacaklarını söyledi.

Atalay’ın Cumhuriyetin 30’uncu yıl kutlamalarına katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Siber de, görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını umut ettiklerini ancak iç dinamiklerin önemli olduğunu anlattı.

“Olası bir çözümde bizi güçlü kılacak olan halkımızın özgüvenini yüksek tutacak olan kendi kurumsal yapımızın güçlü olmasıdır” diyen Siber, meclisteki çalışmalarını bu bilinçle yürüttüğünü anlattı.

Kurumsal yapıların ve halkın güveni ve aidiyet bağı açısından önemine vurgu yapan Siber, “Meclis halkındır” düşüncesini hakim kılmak için çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Bu bakış açısıyla “Meclis Engel Değildir” projesini başlattıklarını aktararak, TC Büyükelçiliği’nin de projeye destek verdiğini söyledi.

Çevrenin de ülkeye olan aidiyet açısından önemli olduğuna işaret eden Siber, bu konuda da çeşitli projeler yürüttüklerini ifade etti.

Yorgancıoğlu’na ziyaret

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ı kabul etti.

Atalay kabulde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini ve KKTC’nin Türkiye ile kardeşlik içerisinde daha da güçlenerek geleceğe birlikte yürüyeceğini ümit ettiğini kaydetti.

KKTC’nin kuruluşundan itibaren ekonomi, organizasyon, özel sektör, yüksek öğrenim ve demokrasi alanlarında çok mesafe aldığını ifade eden Atalay, “Bize düşen el birliği ile birlik bütünlük içerisinde daha güçlü olmaktır” dedi.

Kıbrıs müzakerelerine de değinen Atalay, müzakere masasında güçlü olmanın Kıbrıs Türk tarafına avantaj yaratacağını anlattı.

Atalay, “Müzakere süreci sonuç verir vermez biz elimizden geleni yaparız, ama güçlü olursak daima avantajlı olacağız diye umut ediyoruz” dedi.

Başbakan Yorgancıoğlu da, KKTC’nin kuruluşundan bugüne çok mesafe kat ettiğini kaydetti ancak beklenti ve taleplerin artmasından dolayı gelişimi sürekli kılmak gerektiğini söyledi.

Türkiye’ye KKTC’ye yaptığı desteklerinden dolayı teşekkür eden Yorgancıoğlu, Kıbrıs müzakerelerinden Kıbrıslı Türk ile Kıbrıslı Rumlar arasında bazı uzlaşılara varılmış olsa dahi sonuca varılamadığına işaret etti.  

Yorgancıoğlu, “En erken zamanda görüşmelerin yeniden başlaması ve sonuç alınması için hükümet olarak çalışıyoruz” dedi.

Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerin yeniden başlaması ve bir sonuca varılması için elinden geleni yapacağını belirten Yorgancıoğlu, Türkiye’nin konu üzerinde vereceği desteğin önemli olduğunu kaydetti.

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.