1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ATUN, ANKARA'DA YILDIZ İLE BİRARAYA GELDİ
ATUN, ANKARA'DA YILDIZ İLE BİRARAYA GELDİ

ATUN, ANKARA'DA YILDIZ İLE BİRARAYA GELDİ

Ankara'da bulunan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile biraraya geldi.

A+A-

”YÜRÜTTÜĞÜMÜZ ÇALIŞMA VE POLİTİKALARDA TÜRKİYE İLE FİKİR BİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLDUĞUMUZU BİR KEZ DAHA GÖRMEK BİZİ MEMNUN ETTİ”

YILDIZ: “BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRARIN DEVAMI ADINA GÜNEY KIBRIS YÖNETİMİNİN TÜRK MAKAMLARI İLE İŞBİRLİĞİ GEREKLİ”

Ankara'da bulunan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile biraraya geldi.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, başbaşa yaklaşık bir  saat görüşen iki bakan, ada üzerindeki petrol ve doğalgaz arama çalışmaları ve kablo ile elektrik projesi başta olmak üzere son gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Yıldız, görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, daha önce bir çok kez dile getirdikleri ada üzerinde petrol ve doğalgaz kaynaklarının kullanımına ilişkin görüş ve düşünceleri bir kez daha Bakan Atun ile değerlendirme fırsatı bulduklarını dile getirdi.

Yıldız, bu konuda Türkiye'nin kararlı duruş ve politikasının devam ettiğini vurgulayarak bölgede barış ve istikrarın devamı adına Güney Kıbrıs’ın Türk makamları ile işbirliğinin gerekliliğine işaret etti.

“YENİLENEBİLİR ENERJİYLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI DESTEKLİYORUZ”

Yıldız ayrıca, KKTC'de devam eden yenilenebilir enerji ile ilgili çalışmalar hakkında Bakan Atun'dan bilgi aldığını, bu konuda yapılacak çalışmalara Kıbrıs Türk halkının geleceğine olan büyük yatırımlar olarak baktıklarını ve desteklediklerini söyledi.

ATUN: “DOĞAL KAYNAKLARIN KULLANIMI KONUSUNDA BARIŞÇIL SÜRECİN DEVAMINI İSTİYORUZ”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, Bakan Yıldız ile “çok verimli” bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirerek, adada devam eden doğal kaynak araştırmaları ve Türkiye-KKTC arasında elektrik şebekelerinin kablo ile enterkonnekte olması konularında kapsamlı bir fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Atun, doğal kaynakların kullanımı konusunda barışçıl sürecin devamını istediklerini vurgulayarak, bunun hem siyasi istikrar hem de ekonomik olarak Rum Yönetiminin de avantajına olduğunu düşündüklerini söyledi.

Yürüttükleri çalışma ve politikalarda Anavatan Türkiye ile tam bir fikir birliği içerisinde olduklarını bir kez daha görmenin kendisini memnun ettiğini söyleyen Atun, desteğinden dolayı Bakan Yıldız'a teşekkür etti.

Görüşmede KKTC Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Koralp Şerifoğlu da hazır bulundu.

Kaynak:TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.