1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AYNI HATAYI DEVLET DE YAPIYOR
AYNI HATAYI DEVLET DE YAPIYOR

AYNI HATAYI DEVLET DE YAPIYOR

Aynı hatayı devlet de yapıyor

A+A-

Karpaz’da mühürlenen işyerleri için ortaya sunulan gerekçeler bölgede faaliyet yürüten Çevre Dairesi’ne ait yapı için de geçerli. Vatandaşa kızan devlet, aynı suçu işliyor

DEVLET KAÇAK YAPI YAPTI: Karpaz’ın girişinde Çevre Koruma Dairesi tarafından inşa edilen ahşap yapının kaçak olduğu tespit edildi. Bölgede mahkeme emri ile mühürleme işlemi yapılırken devlet tarafından belediyeden izinsiz yapılan yapıya 1 yıldır müdahale edilmiyor

YETKİLİLER UYARIYI UMURSAMADI: Dipkarpaz Belediyesi, hem Çevre Koruma Dairesi’ne hem de İskele Kaymakamlığı’na kaçak yapı ile ilgili yazı yazarak gereğinin yapılmasını talep etti. 2015 yılının Mayıs ve Haziran aylarında yazılan yazıların üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen devlet yetkilileri adım atmadı

İNŞAAT RUHSATI YOK: Karpaz’da Çevre Koruma Dairesi tarafından inşa edilen ve belediye tarafından kaçak yapı olarak adledilen ahşap yapının Dipkarpaz Belediyesi’nden inşaat onayı alınmadan inşa edildiği kaydedildi. İnşaat ruhsatı alınmadan yapılan bu bina otomatikman kaçak yapı sınıfına giriyor

Bertuğ TOPAL

Karpaz’da mahkeme kararıyla önceki gün mühürlenen işletmelerin gündemi yoğun şekilde işgal etmesinin ardından Havadis dün gündeme bomba gibi düşecek bir belgeye daha ulaştı.

Karpaz’da mahkeme kararı ile mühürleme yapan Çevre Koruma Dairesi’nin yine Karpaz’da kaçak bir yapı inşa ettiği ortaya çıktı.

Çevre Koruma Dairesi’nin Karpaz’ın girişinde tahtadan inşa ettiği yapının kaçak olduğu bir öncesinde Dipkarpaz Belediyesi tarafından hem Çevre Koruma Dairesi’ne hem de İskele Kaymakamlığı’na bildirildi.

Bugüne kadar hiçbir işlemin yapılmadığı ve bizzat Çevre Koruma Dairesi’ne ait olduğu öğrenilen kaçak yapı ile ilgili belediyenin defalarca devletin kurumlarına yazdığı uyarı yazılarına rağmen kaçak yapı aynı şekilde inşa edildiği yerde duruyor.

Karpaz’daki işletmelerin önceki gün olaylı bir şekilde mühürlenmesi ile gündeme gelen Karpaz’daki izinsiz yapılara devlet eliyle inşa edilen bir tahta yapı daha eklenmiş oldu.

1-971.jpg

Ahşaptan yapı

Çevre Koruma Dairesi tarafından inşa edilen yapı, geçtiğimiz yıldan bu yana halen daha inşa edildiği gibi duruyor. Dipkarpaz Belediyesi’nin 2015 yılından beridir devletin çeşitli organlarına uyarı yazıları yazılmasına rağmen bu zamana kadar devlet tarafından herhangi bir adım atılmadı.

Hem kaymakamlığa hem de daireye yazı yazıldı

Dipkarpaz Belediyesi, çeşitli tarihlerde hem Çevre Koruma Dairesi’ne hem de İskele Kaymakamlığı’na Karpaz’a inşa edilen kaçak yapı ile ilgili yazı yazarak gereğinin yapılmasını talep etti. 2015 yılının Mayıs ve Haziran aylarında yazılan yazıların üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen devlet yetkilileri herhangi bir adım atmadı.

2-602.jpg

İnşaat ruhsatı yok

Karpaz’da Çevre Koruma Dairesi tarafından inşa edilen ve belediye tarafından kaçak yapı olarak adledilen ahşap yapının Dipkarpaz Belediyesi’nden inşaat onayı alınmadan inşa edildiği kaydedildi. İnşaat ruhsatı alınmadan yapılan bu bina otomatikman kaçak yapı sınıfına giriyor.

 
Bir yandan koruma bir yandan tahribat

Çevre Koruma Dairesi tarafından inşaat izni alınmadan Karpaz’da inşa edilen kaçak ahşap yapı, vatandaşların sitemine neden oldu. Vatandaşlar, “Bir taraftan özel işletmeler kaçak olduğu için devlet tarafından mühürlenirken diğer yandan kaçak olduğu ve inşaat ruhsatı alınmadan devlet eliyle yapılan inşaat halen daha aynı yerinde duruyor. Bu çok net bir şekilde adaletsizliktir. Devlet kendi eliyle kaçak yapı yaparak bunu yaşatabiliyor ancak vatandaşların ekmek parası için zaman içerisinde tüm izinleri alınmış yapılar ise mahkeme kararı ile polis tarafından olaylı bir şekilde mühürleniyor” diye konuştu.

3-322.jpg

Defalarca uyarıldı

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun imzasıyla 27 Mayıs 2015 tarihinde İskele Kaymakamlığı’na, 2 Haziran 2015 tarihinde ise yine Suphi Coşkun imzasıyla Çevre Koruma Dairesi’ne Dipkarpaz Belediyesi tarafından uyarı yazıları yazıldı.

Uyarı yazılarında şu ifadelere yer veriliyor: “Belediye sınırlarımız dahilinde bulunan aşağıda ve parselini belirtmiş olduğumuz alana Daireniz tarafından inşaat ruhsatı alınmadan ahşaptan kaçak bir bina yapılmıştır. Kaçak olarak yapılan bina için gerekli izinlerin alınmasını rica eder, aksi halde daireniz hakkında gerekli yasal işlem başlatılacağı tarafınıza bildiririz. Pafta: 1 Harita 59w2 Parsel 7

4-155.jpg

Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı da bilgilendirildi

Dipkarpaz Belediyesi’nin Suphi Coşkun imzasıyla yazdığı ve Çevre Koruma Dairesi ve İskele Kaymakamlığı’na ilettiği yazı aynı zamanda Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na da iletildi. Tüm yapılan uyarılara rağmen devlet bir tarafta özel işletmeleri mühürlerken diğer yandan da kendi eliyle kaçak yapı inşa ediyor.
Coşkun: Çifte standart var

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun ise Havadis’e yaptığı açıklamada Karpaz’da devlet eliyle yapılan kaçak yapı ile ilgili çifte standart olduğunu ifade etti. Yapılan uygulamalarda devletin çifte standardı olduğuna vurgu yapan Coşkun, halka yasak getirilen bir konuda devlet yetkililerinin istediği gibi hareket edebildiğini ifade ederek, adalet farklı işlediğini söyledi.

Mevcut dönemde değil daha önceki dönemde bakan tarafından izin verildiğini belirten Coşkun, defalarca yazı yazmalarına rağmen devlet yetkililerinin kendilerini dikkate almadıklarını söyledi. Bölgenin Birinci derecede sit alanı olduğunu kaydeden Coşkun, “Kaymakama şikayet etmeme rağmen ahşap yapı yapıldı. Üstüne üstlük bir de elektrik alındı. Müdür müdürün işini yapıyor vatandaşını işini yapmıyorlar. Mahkeme başkanı gerekeni yapsın. Karpaz’ın isyanı hukuka değil bu çifte standartadır” dedi.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.