1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAKAN BEROVA: “YÜKSEK ÖĞRETİME DENETİM GELİYOR”
BAKAN BEROVA: “YÜKSEK ÖĞRETİME DENETİM GELİYOR”

BAKAN BEROVA: “YÜKSEK ÖĞRETİME DENETİM GELİYOR”

Berova, yüksek öğrenimde denetim mekanizmasının oluşması için YÖDAK ile YÖK’ün bir heyet kuracağını,

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, yüksek öğrenimde denetim mekanizmasının oluşması için YÖDAK ile YÖK’ün bir heyet kuracağını bu heyetin içinde Bakanlık uzmanlarının da yer alacağını söyledi.

Bakan Berova bu konudaki çalışmalar çerçevesinde YÖDAK Başkanı Prof Dr. Hüseyin Gökçekuş ve heyetini bugün bakanlıkta kabul etti.

Bakan Berova bugün bakanlıkta sırasıyla YÖDAK Başkan ve Yönetim Kurulunu, Cambrige Üniversitesi Press yayınları Direktörü John Moorcroft ve Deniz Plaza Direktörü Turgay Deniz’i, Karşıyaka Merkez İlkokulu Okul Aile Birliği’ni ve Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği’ni kabul etti.

Deniz Plaza Direktörü Turgay Deniz, Deniz Plaza olarak sadece eğitim araç ve gereçlerini temin etmediklerini bunun yanı sıra Bakanlıkla istişare halinde okullarda eğitmenlere yönelik seminerler düzenlediklerini söyledi. Deniz, KKTC’ye direk olarak yayın evlerinden ders kitapları getirdiklerine dikkat çekti ve aynı yayın evinin kitaplarının Güney’de ve Türkiye’de KKTC’deki fiyatının çok daha üstüne satıldığını hatırlattı.

Bakan Berova da kabulde yaptığı konuşmada, eğtim sisteminin gelişen çağa ayak uydurmaya çalıştığını anımsattı ve her yıl eğitim sisteminin güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Daha sonra YÖDAK Başkanı Prof  Dr. Hüseyin Gökçekuş ve YÖDAK Yönetim Kurulunu kabul eden Berova, YÖDAK ile istişare halinde yüksek öğretimde kalitenin artması için çalışmalara başladıklarını ve denetim bacağının oluşması için Türkiye’deki YÖK ile KKTC’deki YÖDAK’ın bir heyet kuracağını bu heyete bakanlıktan da uzmanların katılacağını söyledi. 

Kabulde konuşan YÖDAK Başkanı Gökçekuş ise, Türkiye’deki YÖK ile tam bir uyum içinde çalıştıklarını, bazı yasa ve tüzük çalışmalarının ivedilikle ihtiyaç olduğunu, bu konuda da bakanlıkla birlikte çalışmaların sürdürüleceğine dikkat çekti.

Gökçekuş, düzenleme yapılması gereken konularda görüşlerini bakana sunmak için YÖDAK heyeti olarak sık sık bu ziyaretleri yapacaklarını da söyledi.

Karşıyaka Merkez İlkokulu Okul Aile Birliği ve Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği üyelerini de kabul eden Bakan Berova, okullardaki yapısal eksiklerin tamamlanması için ihale süreçlerinin bu yıl ekren başlatılacağını ve okulların tatil olmasıyla birlikte bu çalışmaların başlayıp okullar açılmadan tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.