1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAN Kİ MOON : ''4 GÜNÜNÜZ VAR!''
BAN Kİ MOON : ''4 GÜNÜNÜZ VAR!''

BAN Kİ MOON : ''4 GÜNÜNÜZ VAR!''

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e; Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın Ada’da olacağı süre içerisinde aralarındaki çıkmazı aşmaları ve ilk liderler görüşmesinin tarihinin bel

A+A-

BM GENEL SEKRETERLİĞİ’NDEN YAPILAN AÇIKLAMADA LİDERLER, ÇIKMAZI AŞMAYA VE LİDERLER GÖRÜŞMESİNİN TARİHİNİ BELİRLEMEYE ÇAĞRILDI, DOWNER’A TAM GÜVEN BELİRTİLDİ

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e; Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın Ada’da olacağı süre içerisinde aralarındaki çıkmazı aşmaları ve ilk liderler görüşmesinin tarihinin belirlenmesi çağrısında bulunduğu bildirildi.

Rum radyosu, Genel Sekreter Sözcüsü’nün ofisinden dün gece geç saatlerde yapılan bu açıklama ile Genel Sekreter’in liderlere çıkmazı aşmaları ve tarih belirlemeleri için sadece 4 gün verdiğini duyurdu.

Açıklama, Ban’ın, Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’la yaptığı ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffry Feltman’ın da hazır bulunduğu görüşmenin ardından geldi. Bu görüşme öncesinde BM’nin Kıbrıs grubunun, Downer ve Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Butenheim ile toplantısı yer almıştı.

Genel Sekreter’in Aleksander Downer’dan, Genel Sekreter’in eylül ayında iki liderle New York’ta yaptığı görüşmelerin ardından, müzakerelerin yeniden başlaması konusunda harcanan çabalar hakkında bilgi aldığı belirtilen açıklamada, özetle şunlar ifade edildi:

“Güvenlik Konseyi’nin 2114 sayılı (30 Temmuz 2013) kararını dikkate alarak ve Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması için kısıtlı bir fırsat penceresi olduğuna işaret ederek, müzakerelere Ekim 2013’te başlama niyetini kutlayan Genel Sekreter, ortak açıklama konusunda süren ve müzakerelere dönülmesine engel olan çıkmazdan endişe belirtti.

Genel Sekreter iki liderin bu çıkmazı, Özel Danışman’ın 4-8 Kasım’da yapacağı ziyaret sırasında aşmaları ve askıda bulunan diğer konuları da çözerek liderlerin ilk görüşme tarihinin belirlenebilmesi ve müzakerelerin daha fazla gecikmeden başlaması ümidini dile getirdi.

Genel Sekreter bir kez daha, danışmanına (Downer) tam güven ve Kıbrıs’taki iyi niyet misyonu nedeniyle büyük takdir belirtti.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.