1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAN'DAN KAYIP ŞAHISLAR KOMİTESİ'NE DESTEK
BAN'DAN KAYIP ŞAHISLAR KOMİTESİ'NE DESTEK

BAN'DAN KAYIP ŞAHISLAR KOMİTESİ'NE DESTEK

Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleri, New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la görüştü;

A+A-

 

KIBRISLI TÜRK ÜYE KÜÇÜK: “İNSAN HAKLARINA ÖNEM VEREN BM, KOMİTE ÇALIŞMALARINA DENGELİ, HASSAS VE OBJEKTİF BAKIYOR”

BAN, GELECEK YIL YAYIMLANACAK VE KOMİTE ÇALIŞMALARINI İÇERECEK KİTABA ÖNSÖZ YAZACAK; KİTAP BM BİNASINDA TANITILACAK

GENEL SEKRETER BAN, KOMİTE ÜYELERİYLE GÖRÜŞMESİNDE, CUMHURBAŞKANI AKINCI İLE TANIŞACAĞINI DA SÖYLEDİ

Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleri, New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la görüştü.

Komite tarihinde bir ilk olan görüşmede, Genel Sekreter Ban’a komitenin çalışmaları hakkında bilgi verildi ve komitenin gelecek yıl yayımlayacağı kitaba Ban’ın önsöz yazması yanında kitabın BM binasında tanıtımı için karara varıldı.

Kıbrıs’ta 1963-1964 ve 1974’te meydana gelen trajik olayların sonucunda kayıp olarak listelenen şahısların gömü yerlerinden çıkarılması, kimliklerinin belirlenmesi ve iade edilmeleri için çalışmalarını sürdüren Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyesi Gülden Plümer Küçük, Kıbrıslı Rum üyesi Netoras Nestoros ve BM tarafından atanan üçüncü üye Paul-Henri Arni, 5 Mayıs’ta New York’ta BM’de bazı görüşmeler yaptı.
Komite üyeleri New York’ta Ban yanında, BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman ve BM Siyasi İşleri Bölümü Avrupa Birimi Direktörü Elizabeth Spehar’la ve diğer bazı UNDP yetkilileriyle de bir araya geldi.

KÜÇÜK: “BAN’A BİLGİ VERDİK, KİTABA ÖNSÖZ YAZMASINI İSTEDİK”

Komitenin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, Genel Sekreter Ban’la görüşmeleri hakkında TAK muhabirine yaptığı açıklamada, gündemlerinde iki esas konuyla New York’a gittiklerini, bunlardan birinin komitenin sürekli destekçisi olan ve üçüncü üyeyi de atayan BM’ye komite çalışmaları hakkında bilgi vermek olduğunu söyledi.

Küçük, ziyaretlerinin ikincisi sebebinin ise komitenin geçen yıl aldığı karar doğrultusunda, 2016 yılında Kayıp Şahıslar Komitesi’ni anlatan bir kitap basılacağını kaydederek, bu kitaba Genel Sekreter Ban’ın önsöz yazmasını istediklerini ve Ban’ın da bunu kabul ettiğini ifade etti.
Küçük, İngiliz yazar Rory Maclean’ın kaleme alacağı kitapta Nick Danziger’in fotoğraflarının yer alacağını bildirdi.

Kitap yayımlanınca, BM binasında bir tanıtım etkinliği düzenleneceğini, ayrıca fotoğraf sergisi de açılacağını bildiren Gülden Plümer Küçük, Genel Sekreter Ban’a, 2010 yılında hazırlattıkları belgesel filmi de sunduklarını ifade etti.

“BM KOMİTEYE TAM DESTEK VERİYOR”

Küçük, “İnsan haklarına önem veren BM, Komitemizin çalışmalarına da dengeli, hassas ve objektif bakmaktadır ve tam destek vermektedir. UNDP de, yasal statüsü olmayan komitemiz adına bir bedel karşılığı kontrat ve anlaşmaları yapmaktadır” dedi.

“AKINCI’NIN SEÇİLMESİ İLGİ VE BEKLENTİ YARATTI… BAN ‘TANIŞACAĞIZ’ DEDİ”

BM Genel Sekreteri Ban’la, Kıbrıs’ı ziyaret ettiği Şubat 2010’da şahsen tanıştığını da belirten Gülden Plümer Küçük, KKTC’de Cumhurbaşkanlığı’na Mustafa Akıncı’nın seçilmesinin tüm dünyada olduğu gibi BM’de de ilgi ve beklenti yarattığını ifade ederek, Genel Sekreter Ban’la görüşmelerinde, Ban’ın Cumhurbaşkanı Akıncı’yla tanışacağını söylediğini bildirdi.

“KOMİTE MODEL HALİNE GELDİ”

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, komitenin Ortadoğu’daki ülkeler için bir model haline geldiğini de ifade ederek, bilimsel çalışma ve deneyimlerinden Irak, İran, Lübnan ve Balkanlardaki bazı ülkelerin de yararlanması için girişimlerde bulunduklarını, örneğin iki yıldan beri Iraklı bilim insanlarının komite laboratuarlarında çalışarak yetiştirildiğini sözlerine ekledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.