1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BARBAROS GEMİSİNİN FAALİYETLERİNE DEĞİNİLDİ
BARBAROS GEMİSİNİN FAALİYETLERİNE DEĞİNİLDİ

BARBAROS GEMİSİNİN FAALİYETLERİNE DEĞİNİLDİ

Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisinin faaliyetleri konusunda, hükümete bazı sorular yönelttiği;

A+A-

Fransız Total şirketi CEO’su Jean-Lue Porcheron, şirketin, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’indeki ilk araştırma sondajına, 2015 yılının ikinci yarısında başlamasının beklendiğini söyledi.

Jean-Lue Porcheron’un, şirketin planlamalarını basına tanıttığı sunumda konuştuğunu yazan Simerini gazetesi, şirkete Rum MEB’indeki 10 ve 11 numaralı parsellerde, hidrokarbon yatakları araştırma lisansı verildiğini anımsattı.

Sunumun Rum-Fransız İşadamları Derneği tarafından düzenlediğini yazan gazete, Porcheron’un, sondaj kuyusunun açılmasından önce yapacak çok iş olduğunu, bunun da muhtemelen 2015 ortasından önce sondaja başlamaya hazır olmayacakları anlamına geldiğini söylediğini iletti.

Bunun, Kıbrıs’taki araştırmaların yalnızca başlangıcı olduğunu ve faaliyetlerini zamanında gerçekleştirmek için, ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını ifade eden Porcheron, sondajdan önceki teknik aşamaları göz ardı etmelerinin mümkün olmadığını söyleyerek, “Kıbrıs’taki” herkese sabır göstermeleri tavsiyesinde bulundu.

Doğal gazın sıvılaştırılmış şekilde ihraç edilmesinin, ticari ve değer yaratılması açısından daha fazla esneklik sağladığını ifade eden Porcheron, karada bir doğal gaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesinin, bir ülkeye uzun vadeli kazanç sağladığını belirtti.

Ekonomik açıdan daha yaşayabilir başka seçenekler olduğunu da dile getiren Porcheron, nihai tercihin, tespit edilecek olan doğal gaz miktarına bağlı olacağını söyledi.

Şirketin, doğal gaz boru hattı meydana getirilmesinin de içerisinde bulunduğu bütün olası seçenekleri gözden geçirmekte olduğunu ifade eden Porcheron, boru hattı meydana getirilmesinin esneklik sağlamadığını söyledi.

Porcheron, boru hattının son bulacağı ülkeyle iyi ve uzun vadeli bir ilişki var olması gerektiğini ve en önemlisinin de bu olduğunu belirtti.

Total şirketinin, Rum MEB’indeki 10 numaralı parsel ile 6, 7 ve 11 numaralı parsellerin bir kısmı içerisinde, hidrokarbon araştırmalarıyla ilgili sismolojik faaliyetler gerçekleştirmek için Rum Yönetiminden izin aldığını da anımsatan gazete, sismik araştırmalarla ilgili iznin 1 Şubat’ta başladığını ve 1 Mayıs’ta son bulacağını ifade etti.

Bu iznin yenilenebileceğini de yazan gazete, şirketin, bu araştırma parselleri içerisinde hidrokarbon tespit etmek için özel gemilerle iki boyutlu sismik araştırmalar yapacağını izah etti.

Gazete, hedeflenen şeyin, alt tabakalarda sıkışıp kalmış petrol veya doğal gaz bulunup bulunmadığı konusunda bilgi edinmek olduğunu ekledi.

EDEK PARTİSİ BARBAROS GEMİSİNİN FAALİYETLERİNE DEĞİNDİ

Gazete, başka bir haberinde ise, EDEK partisinin, Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisinin faaliyetleri konusunda, hükümete bazı sorular yönelttiğini yazdı.

Gazeteye göre, Türk gemisinin Rum Yönetiminin tek yanlı olarak ilan edilen MEB’ini açık bir şekilde ihlal etmekte olduğunu ve “istifini bozmadan” Akama bölgesinde dolaşmakta olduğunu ileri süren EDEK, hükümetin ise sessizliğini muhafaza etmekte olduğunu ifade etti.

Açıklamasının devamında, hükümetin Rum Yönetiminin sözde MEB’indeki egemenlik haklarının ihlal edilmesine nasıl tepki göstermekte olduğu sorusunu soran EDEK, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in “Türk gemilerinin ihlallerinin devam etmesi halinde, buna yanıtın müzakerelerden çekilmek olacağına” dair açıklamasını nasıl uyguladığı sorusunu da sordu.

Gazeteye göre EDEK, gerçeklerin, Anastasiadis’in faaliyetlerinin, verdiği taahhütlerinden daha güçlü olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.