1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAŞBAKAN KÜÇÜK: "ARTIK BARIŞ ZAMANI GELDİ HATTA GEÇİYOR"
BAŞBAKAN KÜÇÜK: "ARTIK BARIŞ ZAMANI GELDİ HATTA GEÇİYOR"

BAŞBAKAN KÜÇÜK: "ARTIK BARIŞ ZAMANI GELDİ HATTA GEÇİYOR"

Başbakan İrsen Küçük, Washington’dan Rum tarafına barış çağrısı yaptı. Küçük, “Artık barış zamanı gelmiştir hatta geçiyor. Buradan bir kez daha Rum tarafına barış elimi uzatıyorum. Gelin 2013’ü çözüm yılı yapalım” dedi.

A+A-

KÜÇÜK: “ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİNDEN ABD’NİN KIBRIS KONUSUNDA DAHA AKTİF ROL OYNAMASI SONUCUNUN ÇIKMASINI BEKLİYORUM”

BAŞBAKAN KÜÇÜK ABD KONGRE ÜYELERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

WASHİNGTON TEMASLARINI TAMAMLAYAN KÜÇÜK NEW YORK’A GEÇTİ

Başbakan İrsen Küçük, Washington’dan Rum tarafına barış çağrısı yaptı. Küçük, “Artık barış zamanı gelmiştir hatta geçiyor. Buradan bir kez daha Rum tarafına barış elimi uzatıyorum. Gelin 2013’ü çözüm yılı yapalım” dedi.

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin çalışma yemeğinde konuşan Başbakan, uluslararası toplumu ise Rum tarafını bir an önce masaya dönme konusunda ikna etmeye çağırdı. 

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan İrsen Küçük Washington’daki temasları çerçevesinde Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin düzenlediği çalışma yemeğine katıldı. 

KIBRIS SORUNUNDA GELİNEN AŞAMA…

Asamble üyelerine yönelik bir konuşma yapan Başbakan, Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı anlattı. 

İrsen Küçük, 50 yıldır devam eden Kıbrıs sorununda, Kıbrıs Türk toplumunun ortaya konan uzlaşı arayışlarına hep pozitif yaklaşırken, Rum tarafının negatif tutumu nedeniyle bir sonuca ulaşılamadığına işaret etti.

Başbakan, “geçen 50 yıldan sonra Ada’da artık iki devlet var. Ada’nın üzerinde mutabık kalınan iki bölgeli, iki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı federal bir yapı içerisinde yeniden birleştirilmesi, Rum yönetiminin haksız yere tüm adanın yasal hükümeti olarak kabul edilmesi nedeniyle gösterdiği isteksizlik yüzünden maalesef mümkün olamamaktadır” dedi.

“ÇÖZÜM İÇİN ARTIK ZAMAN GELDİ HATTA GEÇMEKTE…”

Başbakan Küçük, çözüm zamanının geldiğini vurguladı ve şöyle konuştu:

“Kıbrıs sorununun çözümü için artık zaman gelmiş hatta geçmektedir. Kıbrıs Türkleri bir 50 yıl daha beklemek ve her gün ihlal edilen haklarına seyirci kalmak niyetinde değildir. 2008 yılında BM tarafından başlatılan son görüşme süreci de Rum tarafının isteksizliği ve kendi iç meselelerine dayandırdıkları bahaneler yüzünden ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır.”

Başbakan Küçük, Kıbrıs sorununun çözümü ile yakından ilgilenen devletlerle kuruluşların, Rum Yönetimi’ni görüşme masasına zaman geçirmeksizin oturmaya ve iyi niyetle görüşmeye başlamaya ikna etmesi gerektiğini vurguladı.  Başbakan şöyle konuştu:

“KKTC Başbakanı olarak bu platformdan bir kez daha Rum tarafına barış elini uzatıyorum. Taraflarca kabul edilmiş BM parametreleri çerçevesinde Kıbrıs’ı federal bir çatı altında birleştirilebilir ve halen büyük sarsıntılar geçiren Doğu Akdeniz barışına, Türk-Yunan ilişkilerine ve değerlerini içtenlikle paylaştığımız batı dünyasının siyasi ve ekonomik yapısına ve NATO çerçevesinde güvenliğe katkıda bulunabiliriz.”

RUM YÖNETİMİNE TEK YANLI GİRİŞİMLERE SON VERME ÇAĞRISI…

Başbakan Küçük konuşmasında Rum Yönetimi’ne, Hidrokarbon kaynakları konusunda tek yanlı girişimlerine son verme çağrısı yaptı.

Küçük, bu tür çalışmaların Ada’da bir çözüme ulaşıldıktan sonra yapılması gerektiğini söyledi.

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.