1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “BAYRAMA DA BEŞ PARASIZ GİRDİK”
“BAYRAMA DA BEŞ PARASIZ GİRDİK”

“BAYRAMA DA BEŞ PARASIZ GİRDİK”

Hayvan üreticileri dört dönemdir süt parası alamıyor. Akıncılar’daki hayvan üreticileri, “Bayrama da beş parasız girdik” diyerek isyan etti

A+A-

SU SIKINTISI: Akıncılar’da yaşayan hayvan üreticilerinin en büyük sıkıntılarından bir tanesi de bölgeye ulaşan kullanma suyu miktarının yetersiz olması. Bölgede hayvancılık yapan vatandaşlar ümidini Türkiye’den gelecek suya bağladı

Akıncılar’daki hayvan üreticileri bayrama beş parasız girdi. Dört dönemdir süt parası alamayan hayvan üreticilerine süt paralarının ne zaman ödeneceği de belirsiz.
Havadis’e konuşan Akıncılarlı hayvan üreticileri, “Süt paralarında dördüncü döneme girdik. Hala paramızı alamadık. Yeni hükümet kurulana kadar alacağımızı düşünmüyoruz” dedi.

Su sıkıntısı…
Ayrıca Akıncılar bölgesinde hayvancılıkla uğraşan vatandaşların en büyük sıkıntılarından bir tanesi de bölgede yeterli su olmaması. İçme suyu Güney’den gelen bölgede, hayvancıların kullanacağı su yetersiz. Hayvancılar ümidini Türkiye’den gelecek suya bağladı.

“Her şey çok pahalı”
Hayvancılar, mazot, elektrik ve yem fiyatları sürekli artarken canlı hayvan fiyatlarının değişmemesine isyan etti. Hayvan üreticiliği yaparak artık geçim sağlayamadıklarını belirten hayvancılar, “biz hayvancılığa sadece hayvan alarak yatırım yapmadık. Aynı zamanda makineler aldık ve bunların fiyatları çok yüksek. Bunların hepsini satmaya kalkarsak değerinden çok düşük fiyatlara gidecek. Bu nedenle hayvancılığı da bırakamıyoruz” şeklinde konuştu.

“Sennaroğlu ya da Akın’ı tarım bakanı olsun”
Akıcılar’daki hayvan üreticileri ayrıca yeni kurulacak hükümette tarım bakanı olarak Önder Sennaroğlu ya da Kenan Akın’ı görmek istediklerini belirtti. Hayvan üreticileri, “Şimdiye kadar bizim sorunumuzu en iyi bu iki bakan anlamdı” dedi. 

 

Hayvancılar ne dedi?

Bekir Karaböcek:

Hayvancı perişan. Süt paralarında dördüncü dönemin içindeyiz hala paramızı almadık. Bayrama parasız giriyoruz. Ayıca her şeyde çok pahalı oldu. Mazot parası, elektrik parası, su parası çok pahalı oldu. Bölgemizde su sıkıntısı da yaşıyoruz. Tek ümidimiz Türkiye’den gelecek su.  Ayrıca biz süt paramızı alamazken TÜK’ün elinde olan çeklerimiz çoktan bankaya yatırıldı. Ne olacağını kara kara düşünüyorum.

Hüseyin Eğmez:

Bayrama beş parasız giriyoruz. Tüm sektörler ödendi. Büyük baş hayvancılar ödenmedi. Bayramda boynumuz bükük. Dördüncü döneme girdik hala süt paralarını alamadık. Yeni hükümet kurulana kadar bizim sorunumuz çözülmez. Yemler, elektrik, mazot çok pahalı oldu. Ayrıca bölgede su sıkıntısı yaşıyoruz. Ümidimizi Türkiye’den gelecek suya bağladık.

Arif Uslu:

Devlet büyükbaş hayvancıyı ödemedi. Süt paralarında dördüncü döneme girildi. Biz hala paramızı almadık. Ayrıca biz paramızı alamazken Toprak Ürünleri Kurumu elinde olan çeklerimiz çoktan bankaya yatırıldı. Bayramdan sonra ne olacağını bekliyoruz. Halimiz perişanlık. Yemler, elektrik, mazot çok pahalı oldu. Ayrıca bölgemizde su sıkıntısı var. Türkiye’den gelecek suya ümidimizi bağladık.

İsmail Cıdık:
Bu ülkede kalan tek üretim hayvancılık ve sütçülük. Geçmişte her 30 günde bir süt paralarını alıyorduk. Daha sonra 45 oldu. Şimdi 60 oldu ve hala paramızı alamadık. Hayvancılar zaten kötü durumda. Her şey çok pahalı oldu. Köyümüzde kullanma suyu sıkıntısı var.  Süt paralarını yeni hükümet gelene kadar alacağımıza inanmıyoruz. Ayrıca yeni Tarım Bakanı olarak görmek istediğimiz isimler arasında Önder Sennaroğlu ve Kenan Akın var.

 

Bölgeye gelen kullanma suyunun yetersiz olduğunu söyleyen Akıncılarlı hayvancılar ümidini Türkiye’den gelecek suya bağladı

Havadis

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.