1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BERAAT ETTİ, GÖREVİNE DEVAM EDECEK
BERAAT ETTİ, GÖREVİNE DEVAM EDECEK

BERAAT ETTİ, GÖREVİNE DEVAM EDECEK

Beraat etti, görevine devam edecek

A+A-

Organize bir şekilde hareket ederek cezaevine uyuşturucu soktukları gerekçesi ile yargılanan bir gardiyan ile 4 sanık delil yetersizliğinden beraat etti

Lefkoşa’da 2015 Temmuz ayında Arda Erkan’ın ölümü ile başlayan uyuşturucu operasyonunun devamında cezaevine uyuşturucu soktukları gerekçesi ile aleyhlerine dava getirilen Emin Özbeyit, Erol Tayfur, Metin Özdoygun, Bulut Sarıdoğan aleyhindeki dava dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi huzurunda karara bağlandı. Kararda, sanıkların ifade verip suçlarını kabul ettiklerini ancak emareler bulunmadığı için beraat ettikleri belirtildi.

KANIT YOKSA CEZA DA YOK

Başkan Ömer Güran, Yargıçlar Rauf Kürşat ve Vedia Berkut Barkın’dan oluşan Ağır Ceza Mahkeme heyeti huzurunda gerçekleşen duruşmaların kararını Yargıç Barkın açıkladı. Kararda sanıklar aleyhine iddia makamının suçları ispat etmek için sanıkların gönüllü ifadeleri dışında suça bağlayıcı hiçbir emare veya analiz raporu sunmadığını ve bu verilerin olmayışından ötürü sanıkları mahkûm etmenin mümkün olmayacağı kanaatine vardıklarını söyledi.

Yargıç sanıkların gönüllü ifadesinde suçlarını kabul etse de cezaevine soktuklarını iddia ettikleri maddenin yasa koyucu tarafından yasak olduğu söylenen maddeler olup olmamalarının bilinemediğini bu nedenle emaresinin olmamasından ötürü tahlil edilemediğini de belirterek sanıkları suçları ispat edilemediğinden ötürü suçsuz bulup beraat etmelerine karar verdiklerini açıkladı.

KAVAZ DA BERAAT ETTİ

Konu davada farklı tarihlerde ceza evine uyuşturucu soktuğu gerekçesi ile aleyhine getirilen davası diğer sanıklardan ayrı görüşülen Musta Kavaz’da aleyhine getirilen davalardan aynı şartlar altında Başkan Ömer Güran ve Yargıç Vedia Berkut Barkın’ın beraat kararı vermesi nedeni ile beraat etti. Konu davada Yargıç Rauf Kürşat sanığın mahkûm edilmesi gerektiği yönünde karar üretse de beraat kararı oy çokluğu nedeni ile değişmedi.

Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.