1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BİR DE ORGAN MAFYALARI TÜREMESİN!
BİR DE ORGAN MAFYALARI TÜREMESİN!

BİR DE ORGAN MAFYALARI TÜREMESİN!

Organ nakli yasası sevinçle karşılandı ancak organ mafyalarından korkuluyor!

A+A-

 

AKALIN: “ORGAN, DOKU VE HÜCRE NAKİLLERİ TİCARİ BİR PİYASA MALZEMESİ OLMAMALI”

“ORGAN NAKLİ  YASADIŞI ORGANİZASYONLARIN ELİNE GEÇMEMELİ”

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Zerrin Akalın, organ nakli yasasının hayat bulabilmesi için tüzük ve kılavuzların çok detaylı bir şekilde hazırlanması gerektiğini belirterek, olabilecek hata ve suistimalleri önleyebilmek adına bunun çok önemli olduğunu söyledi.

Organ,doku ve hücre nakillerinin ticari bir piyasa malzemesi olmaması ve uygulamalarda tıbbi etiğin en önde tutulması gerektiğini kaydeden Akalın, “Organ nakli  yasadışı organizasyonların eline geçmemelidir” dedi.

Akalın, bu konudaki tüzük ve hukuksal  düzenlemelerin süratle yapılması ve sıkı bir denetim mekanizması sağlandıktan sonra uygulamalara başlanması gerektiğini belirtti.

“SEVİNÇLE KARŞILADIK”

Zerrin Akalın bugün yayınladığı yazılı açıklamada, sağlık alanında uzun yıllardır toplumun ihtiyacı olan İnsan Hücre Doku ve Organlarının Bağışlanması, Tedarik Edilmesi, Test Edilmesi, İşlenmesi, Korunması, Saklanması ve Dağıtımına İlişkin Güvenlik ve Kalite  Standartlarının Belirlenmesi  Yasası’nın yasalaşmasını büyük bir sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Derneğin,yıllardır hastaların böylesi bir yasaya ihtiyacı olduğunu söylediğini ve yasanın geçirilmesi için mücadele ettiğine işaret eden Akalın, yasanın uygulanabilmesi için bir an önce gereken  tüzüğün yapılması,koordinasyon kurulunun kurulması, doktor, hemşire, lâboratuar ihtiyacının sağlanması ve ilgili personelin eğitilmesi gerektiğini söyledi.

“ORGAN NAKLİ BEKLEYEN HASTALAR İÇİN İVEDİLİK TAŞIYOR”

Akalın, canlıdan nakillerin uygulamaya başlanmasından önce tüzük ve klavuzların çok detaylı bir şekilde hazırlanması; kadavradan nakillerin yapılabilmesi için özellikle koordinasyon sisteminin kurulması ve koordinatörlerin eğitim alması gerektiğini belirtti.

Zerrin Akalın, tüm bu hassas hazırlık ve çalışmaların, ülkede organ bekleyen hastalar için ivedilik taşıdığını kaydederek, başlayan yoğun bir çalışma sürecine katkıda bulunmaya hazır olduklarını söyledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.