1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BKP’DE İSTİFA DEPREMİ, 44 KİŞİ İSTİFA ETTİ
BKP’DE İSTİFA DEPREMİ, 44 KİŞİ İSTİFA ETTİ

BKP’DE İSTİFA DEPREMİ, 44 KİŞİ İSTİFA ETTİ

Aralarında parti eski genel sekreteri Abdullah Korkmazhan’ın da bulunduğu 44 kişi Birleşik Kıbrıs Partisi’nden (BKP) istifa etti.

A+A-

Partiden istifa edenler, yarın yapılacak BKP Olağanüstü Kurultayı’nın parti tüzüğüne aykırı, usulsüz ve yasadışı olduğunu savunarak, BKPlilere “kurultaya katılmayın” çağrısı yaptı.

Konuyla ilgili ortak açıklamada BKP Parti Meclisi’nin salt çoğunluğunun, Gençlik Meclisi eş başkanlarının, bazı ilçe başkanlarının ve parti üyelerinin partiden istifa ettiği kaydedilerek, “Her son yeni bir başlangıçtır. Bizler örgütlü mücadelemize devam edeceğiz” denildi.

Kurultayla ilgili değerlendirmeye de yer verilen açıklamada, “Bu kurultay, İzzet İzcan’ın BKP’yi şahsi şirketine dönüştürme çabalarına karşı duranları temizleme operasyonudur” görüşü savunuldu.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan’ın parti kararlarını ve tüzüğünü yok saydığı, anti-demokratik ve siyasi ahlakla bağdaşmayan davranışlarda bulunduğu da iddia edildi.

Açıklamada, “Bu noktada mahkemeye başvurup ara emri alma hakkımız olmasına rağmen, yıllarca mücadele verdiğimiz partimizi mahkemeye vermeme ve istifa kararı aldık” denildi.

‘Organize çalışmanın sonucu’

İstifaların ardından parti Genel Başkanı İzzet İzcan ise açıklama yaptı.

İzcan, 44 üyenin partiden istifa ettiğini basından öğrendiklerini kaydederek, istifaları, “organize çalışmanın sonucu” olarak nitelendirdi.

İzcan, “Üyesine güvenmeyip kurultayı reddeden, istifa örgütleyip demokrasi ve barış kavgasına zarar veren arkadaşların yaptıklarını üzüntüyle karşılıyoruz. Kendilerine bundan sonraki siyasi yaşamlarında başarılar diliyoruz” dedi.

BKP’nin kurultayının yarın saat 10.00’da Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nda (KTOEÖS) olacağını söyleyen, üyeleri, halkı ve BKP sempatizanlarını kurultaya davet eden İzcan, “Kimsenin gücü, birtakım provokasyonlarla BKP’yi yıkmaya, toplumun var oluş kavgasına zarar vermeye yetmeyecek” dedi.

Yazılı açıklamayla istifaları değerlendiren İzcan, parti içindeki bir grubun kurultayı engellemek için yoğun çaba harcadığını, parti disiplinine ve siyasi ahlaka aykırı çalışma yürüttüğünü, üyeleri yanlış ve gerçek dışı söylemlerle taciz ettiğini savundu.

İzcan, “Bu da yetmezmiş gibi mahkeme yoluyla kurultayı engellemek için çalışma yürüttüler. Ancak hepsinde de başarısız oldular” dedi.

İzcan şunları da söyledi:

“Kurultaya katılıp orada görüşlerini söylemek yerine bir kısım parti üyesini kurultaydan bir gün önce istifa ettirdiler. Üyeden korkan, üyenin vereceği karara saygı duymayan, kurultayda ‘yeni bir yönetim ve solda güç birliği’ kararı çıkacağını bildiği için istifa etme yolunu seçenler bu kurultaya gölge düşüremeyecek. BKP, Özker Özgür ve daha nice mücadele önderinin çizdiği barış, demokrasi ve özgürlük yolundan ayrılmayacak.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.