1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BU İDDİA GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ!
BU İDDİA GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ!

BU İDDİA GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ!

O SALDIRILAR RUM YÖNETİMİNİN EMRİYLE YAPILDI

A+A-

MİLTİADİS HRİSTODULU: “BU AKŞAM KÖFÜNYE’DE YAPILMAKTA OLANLAR KIBRIS HÜKÜMETİNİN EMRİYLE YAPILIYOR. SİZDEN RİCAM OLAYLARI GENİŞ YANSITMAYIN, MÜMKÜNSE RESMİ AÇIKLAMAYLA SINIRLI KALIN”

Fanos Konstantinidis isimli gazeteci “Kıbrıs Dosyası Komitesi”ne Ağustos 2012’de verdiği ifadede ve daha sonra yazdığı kitapta 15 Ağustos 1967 “Köfünye” (Geçitkale) olaylarının Yunanistan’ın oluru ve Rum Yönetimi’nin emriyle gerçekleştiğini açıkladı.

Fileleftheros “Köfünye Trajedisi ve Kıbrıs Dosyası’na İfade... Gayrı Resmi Bilgilendirme ile Atina ve Lefkoşa’nın Emirleri” başlıklı haberinde Konstantinidis’in “Kıbrıs Dosyası Komitesi”ne verdiği ve daha sonra da kitabında aktardığı ifadesini şöyle aktardı:

“Köfünye’ye operasyon gecesi (15 Ağustos) Hükümet Sözcüsü Miltiadis Hristodulu, aralarında benim de bulunduğum gazetecileri ofisine çağırdı ve şunları söyledi:

“Baylar, bu akşam Köfünye’de General Grivas ve Milli Muhafız Ordusu tarafından yapılmakta olanlar Kıbrıs hükümetinin emriyle yapılıyor. Türkler kurban verdiği ve Türkiye de istilayla tehdit ettiği için sizden ricam, olayları geniş yansıtmayın, mümkünse resmi açıklamayla sınırlı kalın.’ Hristodulu’nun, operasyonun Kıbrıs hükümetinin emriyle yapıldığı açıklaması çok açık ve netti.

Konstantinidis daha sonra, 18 Kasım 1967’de ‘Mahi’ gazetesinde görevliyken, Atina Haber Ajansı’ndan; General Grivas’ın Köfünye olaylarıyla ilgili Yunan hükümetine izahat vermek üzere Atina’ya çağrıldığını söyleyen bir telgraf aldı. Konstantinidis hemen Milli Muhafız Ordusu Komutanlığı’na koştu ve o ana kadar hiçbir şeyden haberi olmayan Grivas’a bilgi verdi. Ancak (Grivas) kendisine, katıldığı Cumhurbaşkanlığı’ndaki toplantıda Ayiu Theodoru (Boğaziçi) ve Köfünye’deki operasyon için hem Kıbrıs, hem de Yunan hükümetlerinden tam yetkili olduğunun söylendiğini anlattı. Grivas Konstantinidis’e, kendi görüşünün operasyonu polisin üstlendiği şeklinde olduğunu söyledi. Bu noktada Polikarpos Yorgacis araya girerek polisin çabalarının sonuç vermediğini bu nedenle Milli Muhafız Ordusu’nun müdahale etmesi gerektiğini söyledi.  Başpiskopos da araya girdi ve Milli Muhafız Ordusu’nun müdahalesinin şart olduğunu vurguladı. Grivas, Atina’nın da rıza vermesini istedi, rıza verildi.

Fanos Konstantinidis, ne Kıbrıs ne Yunan hükümetlerinin ne de Grivas ve Milli Muhafız Ordusu kurmaylarının Köfünye operasyonun bu boyuta ulaşacağını hesaplamadığı kanaatini belirtiyor. Milli Muhafız Ordusu Komutanlığı, Köfünye’deki Türklerin oldukça silahlanmış ve iyi eğitimli olduğunu çok iyi biliyordu. Bu nedenle Lefkoşa’yı ve Atina’yı, operasyonun başarılı olması için ‘takviyeli güç’ kullanılması gerektiği konusunda uyarmıştı.  Her iki hükümet de yeşil ışık yaktı. Konstantinidis ‘göstermelik operasyon konusunda hiçbir bilgim yok’ diyor.

Konstantinidis kitabında, Yunan tümeninin geri çekilmesi anlaşmasından sonra ve Kıbrıs’ın BM’deki daimi temsilcisi Zinona Rossidi’nin konuşması vesilesiyle Hükümet Sözcüsü Miltiadis Hristodulu’ya ‘Yunan tümeninin geri çekilmesiyle şimdi Kıbrıs sorununun daha kolay çözüleceğine inanıyor musunuz’ sorusu yöneltildiğini, Hristodulu’nun - off the record- verdiği ‘Evet, Kıbrıs sorununun çözümünün şimdi daha kolay olacağına inanıyoruz’ cevabı görüşmede hazır bulunan çoğu gazetecide şaşkınlık yarattığını yazdı.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.