1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “BU SEÇİMDE DE İŞÇİ SINIFININ TEMSİLCİLERİ YER ALAMADI”
“BU SEÇİMDE DE İŞÇİ SINIFININ TEMSİLCİLERİ YER ALAMADI”

“BU SEÇİMDE DE İŞÇİ SINIFININ TEMSİLCİLERİ YER ALAMADI”

KSP SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

A+A-

BİRİNCİ: “SEÇİMLER SÖMÜRGE REJİMİNE HİZMET EDEN BURJUVA PARTİLERİ ARASINDA BİR YARIŞ OLARAK GERÇEKLEŞTİ”

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) Genel Sekreteri Mehmet Birinci, Kuzey Kıbrıs’ta 28 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerin bir kez daha Ankara’nın istediği doğrultusunda sonuçlandığını ileri sürererek, “Seçimler sömürge rejimine hizmet eden burjuva partileri arasında bir yarış olarak gerçekleşti” dedi.

Birinci yaptığı yazılı açıklamada, halkın her konuda kendi iradesini ortaya koyabileceği doğrudan demokratik bir yönetim için mücadele etmesi gerektiğini savunarak, bu yöntem olmadan Kıbrıs halkının özgür iradesine ve egemenliğine kavuşmasının mümkün olmayacağını savundu.

Mehmet Birinci, seçim yasasının anti-demokratik olduğunu ileri sürerek, ülkedeki yönetimi “sömürge rejimi” olarak niteledi.

“BU SEÇİMDE DE İŞÇİ SINIFININ TEMSİLCİLERİ YER ALAMADI”

Birinci, seçimlerde yer almayan KSP’nin Yurtsever Kıbrıs Partisi’ne (YKP) Birleşik Kıbrıs Partisi’ne (BKP) ve çeşitli sivil toplum örgütlerine anti-emperyalist temelde güç birliği çağrısı yaptıklarını anımsatarak, tekliflerinin ilgi görmediğini dile getirdi.

Mehmet Birinci, BKP’nin seçime girmesini de eleştirerek şunları dedi:

“Bu seçimde de işçi sınıfının temsilcileri yer alamadı. Bu bakımdan seçimler halkın önüne rejimin uşaklarına ve statükoculara alternatif, sömürgeden ve sömürüden kurtuluş perspektifi çizecek siyasi propaganda ve bilinçlenmeye sahip bir seçenek oluşturulamadı.

Dolayısıyla, yeni seçilen mecliste bir kez daha statükonun devamından yana bir tablo ortaya çıktı. Halk kendini sömüren ve köleleştirenlerle baş başa bırakıldı.”

“Statünün ortadan kaldırılması için emekçi halkın ve işçi sınıfının kendi çıkarına olan politikaların farkına varması gerekmektedir” diyen Birinci, “İşçi sınıfı bir an önce kendi sınıf politikası ile donanmış siyaset sahnesine çıkması gerekiyor” ifadesine yer verdi.

TAK

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.