• BIST 79.353
 • Altın 126,572
 • Dolar 3,1040
 • Euro 3,3871
 • Lefkoşa 25 °C
 • Girne 25 °C
 • Mağusa 26 °C
 • Güzelyurt 20 °C
 • İskele 18 °C

“BU, SİYASİ İSTİSMARDIR”

“BU, SİYASİ İSTİSMARDIR”
Cumhurbaşkanını suçlamaya kalkışman hedef saptırmadır...

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bazı yasaların geçmemesi dolayısı ile cumhurbaşkanını suçlamaya kalkışmanın hedef saptırma olduğunu söyledi ve ekledi

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu, “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması Yasası” ile “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile ilgili Kuralları Düzenleyen Yasa”nın yürürlüğe girmemesinden dolayı Cumhurbaşkanı’nı suçlamaya yönelik haksız, yanlış ve tamamen art niyetli değerlendirmeler yapıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanı’nı söz konusu yasaların geçmemesi dolayısı ile suçlamaya kalkışmak yanlıştır, hedef saptırma ve siyasi istismardır” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, söz konusu iki yasayla ilgili Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir kusurunun söz konusu olmadığı ifade edilerek, “Cumhurbaşkanımız, göreve geldiği ilk günden bu yana hükümetlerin rahat çalışmasına, Anayasa ve yasalar dikkate alınarak halkın sıkıntılarının aşılmasına, ülkenin huzur, güven ve refahı için gayret gösterilmesine büyük önem vermekte titizlik göstermektedir” denildi.

“BAŞSAVCILIKTAN GELEN OLUMSUZ GÖRÜŞ ÜZERİNE…”
Son günlerde basında yer alan bazı haber ve açıklamalarda “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması Yasası” ile “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile ilgili Kuralları Düzenleyen Yasa”nın yürürlüğe girmemesinden dolayı Cumhurbaşkanı’nın suçlandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Cumhurbaşkanımız Derviş Eroğlu, ‘Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması Yasası’nı’ Başsavcılık’tan gelen olumsuz görüş ve uzmanların değerlendirmeleri ışığında 29 Nisan tarihinde yeniden görüşülmek üzere Cumhuriyet Meclisi’ne iade etmiştir.

“YASANIN GEÇİRİLMESİ YERİNE, KARARNAME YÖNÜNE GİTTİLER…”
Hükümet söz konusu yasayı Anayasa, yasalar ve Meclis İçtüzüğü’ne uygun olarak kısa süre içinde görüşüp Cumhurbaşkanlığı’na göndermek yerine, bir kararname çıkarmayı uygun görmüştür. Yasanın geçirilmesi yerine kararname çıkarılması yoluna gidilmiştir. Bu bir takdir ve hükümetin yetkisini kullanması konusudur. Ancak hal böyleyken Cumhurbaşkanı’nı söz konusu yasanın geçmemesi dolayısıyla suçlamaya kalkışmak yanlıştır, hedef saptırma ve siyasi istismardır.

‘İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile ilgili Kuralları Düzenleyen Yasa’nın Cumhurbaşkanımız tarafından Başsavcılık’tan gelen olumsuz görüş ve uzmanların değerlendirmeleri ışığında Cumhuriyet Meclisi’ne iade tarihi ise 11 Temmuz’dur.Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu tatilde olmasına karşın komitelerin çalışacağı hükümetimizce ifade edilmiştir. Eğer bir ivedilik söz konusu ise Genel Kurul’un toplantıya çağrılması da mümkündür.

“HAKSIZ VE DAYANAKSIZ BİR ŞEKİLDE SUÇLAMAKTADILAR”
Ne var ki, tıpkı kimilerinin ‘Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması Yasası’nda olduğu gibi, ‘İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile ilgili Kuralları Düzenleyen Yasa’nın yürürlüğe girmemesi konusunda da haksız ve dayanaksız bir şekilde Cumhurbaşkanımızı suçlamaya kalkışmaktadır.Cumhurbaşkanımızın görev, yetki ve sorumlulukları Anayasamızda ve yasalarımızda mevcuttur ve sayın Cumhurbaşkanımız tüm değerlendirmelerini Anayasa, yasalar ve halkımızın çıkarları doğrultusunda yapmaktadır. 

“BUNLAR NEDEN YAPILMADI”
Anayasamızın 94 ve 146’ncı maddeleri okunursa Cumhurbaşkanı’nın yasaları uygun bulup bulmama, gerek duyması halinde Anayasa Mahkemesi’nden görüş alma, Anayasa Mahkemesi’ne sunma hakkı olduğu açıkça görülecektir.Meclis İç Tüzüğü’nün Cumhurbaşkanı Tarafından Geri Gönderilen Yasaların Görüşülmesi başlıklı 100’ncü maddesinin 1’nci madde hükmüne göre ise, Cumhurbaşkanı tarafından bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen yasa, Bakanlıkça bu Yasayı daha önce görüşen Komiteye iletilir ve geri gönderilen Yasa, ilgili komitede öncelikli olarak görüşülür.Aynı maddenin 2’inci fıkra hükmüne göre ise Komite, geri gönderme gerekçeleri ışığında gerekli görüşmeleri yaparak çalışmalarını en geç bir ay içerisinde tamamlar ve çalışma sonuçlarını bir raporla Genel Kurul’a sunar.Süresi bitiminde görüşülmeyen Yasa, Meclis İçtüzüğü’nün 43’ncü maddesi uyarınca Meclis Başkanlığı tarafından doğrudan Genel Kurul’un gündemine alınır.Acaba söz konusu iki yasa konusunda bunlar neden yapılmadı?

“TAKDİR KAMUOYUNUN”
Takdiri ve değerlendirmeyi değerli kamuoyumuza bırakıyoruz. Meclis İçtüzüğü’nün 86’ncı maddesinin de yasa koyucunun, Cumhurbaşkanı tarafından geri gönderilen yasaları erken zamanda görüşebilmesi için düzenlemeler içerdiği belirtilen açıklamada, “Meclis İçtüzüğü’nün Öncelik ve İvedilikle Görüşülecek İşler Başlıklı 86’nci maddesine göre Cumhurbaşkanı’nın 94 ve 146’ncı maddeleri uyarınca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen yasalar hakkında ivedilik kararı olan işlerden önce herhangi bir işlem veya karar gerektirmeksizin komitelerde ve Genel Kurul’da diğer bütün işlerden önce görüşülüp karara bağlanması söz konusudur” denildi ve dolayısıyla söz konusu iki yasayla ilgili Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir kusurunun söz konusu olmadığı ifade edildi.


Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu, Cumhurbaşkanı’nın göreve geldiği ilk günden bu yana hükümetlerin rahat çalışmasına, Anayasa ve yasalar dikkate alınarak halkın sıkıntılarının aşılmasına, ülkenin huzur, güven ve refahı için gayret gösterilmesine büyük önem ve titizlik gösterdiğini de kaydetti.

 

Bu haber toplam 313 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İKİNCİ KEZ İHRAÇ EDİLDİ27 Ekim 2016 Perşembe 10:00
 • ‘KOŞULLU’ VATANDAŞLIKLAR İPTAL27 Ekim 2016 Perşembe 09:49
 • MİLYARDER BEBEK27 Ekim 2016 Perşembe 09:45
 • 3 BİN TL'YE SERBEST27 Ekim 2016 Perşembe 09:43
 • UYUŞTURUCU, PANTOLONUNUN CEBİNDEN ÇIKTI27 Ekim 2016 Perşembe 09:38
 • BEKLEMEDEN ANAYOLA ÇIKTI27 Ekim 2016 Perşembe 09:33
 • ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ UYUŞTURUCU SATICISI ÇIKTI27 Ekim 2016 Perşembe 09:30
 • OKULA KAYDETTİRME VAADİNDE BULUNDU27 Ekim 2016 Perşembe 09:28
 • SERİN VE NEMLİ HAVA GELİYOR!26 Ekim 2016 Çarşamba 17:00
 • DİKKAT ELEKTRİK KESİNTİSİ!26 Ekim 2016 Çarşamba 16:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs 724 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 392 444 37 78 | Faks : 392 227 51 35 | Haber Scripti: CM Bilişim