1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. CEZAEVİNDE PROJE İÇİN YARIN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANACAK
CEZAEVİNDE PROJE İÇİN YARIN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANACAK

CEZAEVİNDE PROJE İÇİN YARIN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANACAK

Merkezi Cezaevi’ndeki hükümlü ve tutukluların yeniden topluma kazandırılması amacıyla hazırlanan projenin hayata geçmesi için yarın İçişleri Bakanlığı ile ilgili kurumlar arasında işbirliği protokolü imzalanacak.

A+A-

ÇEŞİTLİ MESLEK DALLARINDA DÜZENLENECEK KURSLARLA MAHKUMLARIN CEZAEVİNDEN ÇIKTIKTAN SONRA MESLEK VE İŞYERİ SAHİBİ OLMASINA KATKI AMAÇLANIYOR

TRAFİK SUÇUNDAN MAHKUM OLANLARA TRAFİK EĞİTİMİ VERİLECEK; İNGİLİZCE VE BİLGİSAYAR KURSU DA DÜZENLENECEK

Merkezi Cezaevi’ndeki hükümlü ve tutukluların yeniden topluma kazandırılması amacıyla hazırlanan projenin hayata geçmesi için yarın İçişleri Bakanlığı ile ilgili kurumlar arasında işbirliği protokolü imzalanacak.

İçişleri Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, “Hükümlü ve Tutukluların Yeniden Topluma Kazandırılması Projesi” çerçevesindeki protokolün imza töreni, saat 10.00’da Merkezi Cezaevi’nde yer alacak.

Protokole, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, Merkezi Cezaevi Müdürü Salahi Hoca, Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Z. Avcı, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Hürrem Tulga ile Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak imza atacak.

USTALIK VE ÇIRAKLIK BELGESİ VERİLECEK

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Hasan Alicik, 300 civarında tutuklu ve mahkumun bulunduğu Merkezi Cezaevi’nde düzenlenecek eğitim kurslarına katılanlara ustalık ve çıraklık belgesi verileceğini söyledi.

SIHHİ TESİSAT... CİLTCİLİK… AHŞAP OYMA... ELEKTRİK, DEMİRCİLİK…

Alicik, projenin bütününde, 2 bin saatlik ders verilmesinin öngörüldüğünü kaydederek, sıhhi tesisatçılık, kitap ciltcilik, ahşap oymacılık, aşçı yardımcısı, elektrik, demircilik, çiçekçilik konularında pratik ve teorik konuları içerecek kurslar düzenleneceğini belirtti.

TRAFİK SUÇUNDAN MAHKUM OLANLARA TRAFİK KURSU

Trafik suçundan mahkum olanlara ise trafik eğitimi verileceğini ifade eden Alicik, şartlı tahliyeye başvuracak mahkumlarda bu kursa katılmış olma koşulu aranacağını bildirdi.

İNGİLİZCE, BİLGİSAYAR VE İLETİŞİM BECERİLERİ DE KURSLAR ARASINDA

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Alicik, DAÜ ile işbirliği içinde ise bilgisayar, İngilizce ve iletişim becerileri kursu verileceğini; böylece mahkumların cezaevinden çıktıktan sonra bir iş kurmalarına ve iletişim becerileri kazanmalarına yardımcı olunmasını amaçladıklarını anlattı.

Merkezi Cezaevi’nde üretilecekler için bir döner sermaye tüzüğü de hazırlanacağını kaydeden Hasan Alicik, böylece az da olsa gelir elde edecek mahkumların, Cezaevi’nden çıkınca iş kurmalarına katkı sağlanacağını söyledi.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.