1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÇÖZÜME YÖNELİK İLERLEME YOLUNDA...
ÇÖZÜME YÖNELİK İLERLEME YOLUNDA...

ÇÖZÜME YÖNELİK İLERLEME YOLUNDA...

KKTC’nin ve Kıbrıslı Türkler’in ...

A+A-

ÇOLAK: “ÇÖZÜME YÖNELİK İLERLEME YOLUNDA EKONOMİ, TİCARET, SANAYİ ALANLARINDA VE ÜRETİMDE AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GETİRECEĞİ DEĞİŞİKLİKLERİ KONUŞMAK, BUNUN ÖN HAZIRLIĞINI YAPMAK GEREKİR”

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıs’ta çözüme yönelik ilerleme yolunda ekonomi, ticaret, sanayi alanlarında ve üretimde Avrupa Birliği’nin getireceği değişiklikleri konuşmak, bunun ön hazırlığını yapmak gerektiğini vurguladı.

Çolak, saat 11:30’da Sanayi Odası’ndan bir heyeti kabul etti.

Kabulde konuşan Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Dışişleri Bakanlığı görevinde Çolak’a başarılar diledi.

Her zaman iş birliği içerisinde olmak istediklerini kaydeden Çıralı, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin geliştirilmesi, ihracatın artırılması için neler yapılabileceği konusunda fikir alış verişinde bulunmak istediklerini kaydetti.

KKTC’nin bazı ülkelerde temsilcilikleri olduğunu ifade eden Çıralı, temsilciliklerin siyasi olarak çalışmalar yürütürken, ekonomiyle, ihracatla ilgili bir takım çalışmalar yapmalarını arzuladıklarını da kaydetti.

Çıralı hellimle ilgili olarak yapılan coğrafi tescilin kendilerini memnun ettiğini de ifade etti ve KKTC’de hellim üretimiyle ilgili bazı kriterlere uymak için yapmaları gereken çok şey olduğunu ileride bu konuları görüşmek istediklerini de söyledi.

ÇOLAK

Dışişleri Bakanı Emine Çolak da sanayi, üretim ve ihracat alanlarının büyük bir işbirliği ile güçlü bağlar gerektiren, devamı getirilen ilişkiler kurma meselesi olduğunu söyledi.

Çolak, KKTC’nin bir çok ülkede temsilciliği bulunduğunu, onların da KKTC’nin  ve Kıbrıslı Türkler’in ticari anlamda ihtiyaçlarının öneminin bilinci içerisinde ekipler olduğunu kaydetti.

Çolak, çözüme yönelik ilerleme yolunda ekonomik alanda, ticaret, sanayi, üretimde Avrupa Birliği’nin getireceği değişiklikleri konuşmak, bunun ön hazırlığını yapmak gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı’nın Bakanlar Kurulu’nun kararı ile diğer bakanlıkları da içinde barındıran  özel bir grup oluşturduğunu, bu grubun Avrupa Birliği ile ilişkileri harmonize ettiğini dile getiren Çolak, “Bizim alanlarımız ilk bakışta öyle görünmese de örtüşüyor, olanaklarımızı size nasıl en iyi şekilde nasıl kullandırabiliriz, bunu değerlendirmemiz lazım” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.