1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. CUMHURBAŞKANI EROĞLU, HARMANCI VE AKTUNÇ İLE GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI EROĞLU, HARMANCI VE AKTUNÇ İLE GÖRÜŞTÜ

CUMHURBAŞKANI EROĞLU, HARMANCI VE AKTUNÇ İLE GÖRÜŞTÜ

Eroğlu, müzakere masasında sorunu çözmeye çalıştıklarını ifade ederek,

A+A-

EROĞLU: “GÜVEN YARATICI ÖNLEMLERİN ÇÖZÜMÜN ÖNÜNE GEÇMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

“HARMANCI EKİBİYLE BİRLİKTE YAPACAĞI ÇALIŞMALARLA ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELECEK”

HARMANCI: “ŞEHRİN HER İKİ YAKASI ARASINDA VAR OLAN SORUNLAR VE EŞİTSİZLİKLERİN GİDERİLMESİ TÜM KIBRIS’IN ÇIKARINA OLACAK”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasında sorunu çözmeye çalıştıklarını ifade ederek, güven yaratıcı önlemlerin düşünüldüğünü ancak hiçbir zaman güven yaratıcı önlemlerin çözümün önüne geçmesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) yeni Başkanı Mehmet Harmancı ve LTB Asbaşkanı Akın Aktunç’u kabul etti.

HARMANCI

Kabulde ilk sözü alan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kendisini kabulünden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Harmancı, 29 Haziran’da gerçekleştirilen yerel seçimlerde, toplumun kendisini LTB Başkanlığı görevine layık görüldüğüne işaret ederek, mazbatasını almasının ardından ilk ziyaretini Cumhurbaşkanı Eroğlu’na yapmak istediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bazı konularda fikrini almak ve görüş alışverişinde bulunmak istediğini ifade eden Harmancı, devam eden müzakere sürecine de değindi.

Müzakere sürecinde, dünyanın tek bölünmüş başkenti durumunda olan Lefkoşa’nın hangi merkeze dahil olacağının iyi planlanması gerektiğine işaret eden Harmancı, şehrin her iki yakası arasında bugün var olan sorunlar ve eşitsizliklerin giderilmesinin herhangi bir çözümde tüm Kıbrıs’ın çıkarına olacağını kaydetti.

Bu sorunun iyi planlanması gerektiğini ifade eden Harmancı, kendilerinin de müdahil olacağı bir yapı çalışması yapılması görüşünü Cumhurbaşkanı Eroğlu’na iletti.

Belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara da değinen Mehmet Harmancı, kendilerinin bunlara ilişkin bazı yaklaşımları olacağını söyledi.

Harmancı, mevcut durumu toplumla paylaştıklarına dikkat çekerek, bunu yakınmak için yapmadıklarını belirtti. Harmancı, mevcut durumu düzeltmek için çözüm üretmeye çalışacak pozisyonda olduklarını anlattı.

Tüm bunları değerlendirmek adına Cumhurbaşkanı Eroğlu’yla görüşmek istediklerini ifade eden Harmancı, devlet organlarının yetkililerine ve belki siyasi parti yetkililerine süreç hakkında bilgi vereceği bir dizi ziyaret başlatacaklarını sözlerine ekledi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, çok önemli ve zor bir göreve seçilen Mehmet Harmancı’nın sorunları çok olan bir belediyeye başkanlık yapacağını vurguladı.

Kısa zamanda iki zorlu görevi üstlenen Harmancı’nın LTB’de ekibiyle birlikte yapacağı çalışmalarla zorlukların üstesinden geleceğine inanç belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, belediyenin sorunlarının zaman içerisinde aşılabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, belediyenin durumun vatandaşla paylaşılmasının iyi olduğunu, çünkü LTB’de yaşanan sorunları sadece Lefkoşa halkının değil, tüm Kıbrıs Türk halkının takip ettiğini söyledi.

Sorunları çözen bir Belediye başkanı ve ekiple, temiz bir Lefkoşa ve şeffaflığın önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, gelirin azaldığı ve ihtiyaç fazlası istihdamın sözkonusu olduğu belediyede, mevcut imkanlar doğrultusunda planlanma yapmak gerektiğini kaydetti.

Mevcut kadroyla neler yapılması gerektiğini Harmancı’nın ekibiyle planlayarak, en iyi şekilde formülize edecek yeteneğe sahip oluğuna inanç belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Mehmet Harmancı’ya yeni görevinde başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, sorunların aşılması konusunda kendinin de üzerine düşen görevler varsa, bunları yapmaya hazır olduğunu dile getirerek, bazı sorunların hükümetle çözülebilmesi gerekeceğine dikkat çekti.

“BAZI KAPILARIN AÇILMASI SÖZ KONUSU OLABİLİR”

Türk tarafının son liderler görüşmesinde iki belediye başkanının bir çalışama içinde olabileceğine yönelik bir önerisi olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu çerçevede  bazı kapıların açılmasının söz konusu olabileceğini söyledi.

İki belediyenin işbirliği yapması gereken konuları olabileceğini, bunlara güven yaratıcı önlem de denilebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu konuda Harmancı’ya düşecek görevler olacağını belirtti.

“GÜVEN YARATICI ÖNLEMLER DÜŞÜNÜLÜYOR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasında Kıbrıs sorununu çözmeye çalıştıklarını, güven yaratıcı önlemler düşüldüğünü, ama hiçbir zaman güven yaratıcı önlemlerin çözümün önüne geçmesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, iki tarafı ilgilendiren konularda güven yaratıcı önlemleri yaratmaya çalışırken, esas hedef olan çözüm konusundaki çalışmaları yoğunlaştırma gayreti içinde olacaklarını sözlerine ekledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.