1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. CUMHURBAŞKANLIĞI ANKETİNDE ÇARPICI SONUÇ...
CUMHURBAŞKANLIĞI ANKETİNDE ÇARPICI SONUÇ...

CUMHURBAŞKANLIĞI ANKETİNDE ÇARPICI SONUÇ...

CUMHURBAŞKANLIĞI ANKETİNDE ÇARPICI SONUÇ...

A+A-

AKP’nin oylarının yüzde 40’ın altına düştüğünü belirttiği sebebiyle mali polislerin baskınına uğradığı iddia edilen Gezici Araştırma, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde seçilecek olan Cumhurbaşkanına ilişkin anket düzenledi. 19 Nisan 2015’te yapılacak olan seçimde ise adaylar arasından Derviş Eroğlu yüzde 31,8 oyla önde gidiyor. Sol kesimin tercih ettiği Mustafa Akıncı ise yüzde 31, 7 oy oranına sahip.

SOSYAL MEDYADA TARTIŞMA

Anket sonuçları ise sosyal medyada tartışmaya neden oldu. Anketin hangi adaylar tarafından yaptırıldığı ile ilgili tartışmalar sürüyor.
 

KİM SEÇİLECEK

Kıbrıs halkının cumhurbaşkanı olarak görmek istediği adaylara ilişkin dağılım şöyle: Derviş Eroğlu yüzde 31.1 , Mustafa Akıncı yüzde 31. 7 , Sibel Siber yüzde 25. 4 , Kudret Özersay yüzde 11.1.

İKİNCİ İSİM OLARAK DÜŞÜNÜLEN KİM OLDU

Kıbrıs halkının cumhurbaşkanlığı seçiminde düşündüğü aday dışında ikinci isim olarak kime oy verebileceğine ilişkin dağılımda ise Mustafa Akıncı öne çıkıyor.

Araştırmaya katılan halkın % 36,3’ü Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci isim olarak Mustafa Akıncı’yı düşünüyor. Bunun yanı sıra % 25,3’ü Kudret Özersay’ı, % 24,6’sı Sibel Siber’i ve yaklaşık % 13,4’ü ise Derviş Eroğlu’nu düşünüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa Cumhurbaşkanı olarak görmek istediği adaylara ilişkin dağılım incelendiğinde halkın % 62,8’i Mustafa Akıncı’ya oy vereceklerini ifade ederken, % 37,2’si ise Derviş Eroğlu’na oy vereceklerini ifade etti.

ASLA OY VERMEM

Araştırmaya katılan halkın % 51,3’ü Derviş Eroğlu’na asla oy vermeyeceklerini ifade ederken % 26,2’si Sibel Siber’e oy vermeyeceklerini, % 9,8’i Kudret Özersay’a ve %12,7’si ise Mustafa Akıncı’ya asla oy vermeyeceklerini ifade etti.

SORUNU KİM ÇÖZER

Kıbrıs sorununu çözmek için en uygun adaya ilişkin dağılımda % 38,5’i Mustafa Akıncı seçeneği ile en üst sırada yer alırken, % 25,5’i Derviş Eroğlu, bunu % 23,8 ile Sibel Siber, ve % 13,2’si Kudret Özersay seçeneği takip etti. Görüşmecilik görevini en iyi yapacak adaya ilişkin dağılımda ile % 34,7’si Mustafa Akıncı en üst sırada yer alırken bunu % 25,9’u % Derviş Eroğlu seçeneği, % 23,2’si Sibel Siber, ve % 16,7’si Kudret Özersay seçeneği takip etti.

ÇÖZÜLSÜN MÜ, ÇÖZÜLMESİN Mİ

Kıbrıs sorunun çözülmesi gerektiğine inanma durumuna ilişkin dağılımda % 71,5 ile “Katılıyorum”, % 9,5’i ise “Kararsızım” derken, % 19’u “Katılmıyorum” dedi. Ayrıca iki bölgeli federal çözüme ilişkin dağılımda % 73,8’i federal çözümü desteklerken, % 15,6’sı desteklemezken ve % 10,6’sı ise Kısmen desteklediğini ifade etti.

MAL BEYAN EDİLSİN Mİ

Halkın % 77,6’sı Cumhurbaşkanı adayının seçimden önce mal varlıklarını beyan etmeleri gerektiğini ifade ederken, % 12,4’ü ise kendisi için fark etmediğini ve %10’u ise beyan etmesine gerek olmadığını ifade etti.

Odatv

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.