1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. CUMHURİYET MECLİSİ YARIN TOPLANIYOR
CUMHURİYET MECLİSİ YARIN TOPLANIYOR

CUMHURİYET MECLİSİ YARIN TOPLANIYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yarın, saat 10.00’da toplanıyor.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yarın, saat 10.00’da toplanıyor.

Genel kurulun gündeminde, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi İç Tüzük Karar Önerisi” bulunuyor.

Kurul ayrıca, “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı”nın üçüncü görüşmesini de yapacak.

İÇ TÜZÜK KARAR ÖNERİSİ

İç tüzük Karar Önerisi ile, 1985 yılından beri yürürlükte bulunan ve Meclis faaliyetlerini kurala bağlayan mevzuat olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi İç Tüzüğü’nün güncelleştirilmesi, Meclis faaliyetlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde yapılabilmesi ve çalışmaların hızlandırılmasına imkan sağlama amaçlanıyor.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’in önerisiyle Anayasa, İç Tüzük, Siyasal Partiler, Seçim ve Halk Oylaması Yasası Değişiklikler Komitesi’nin hazırladığı karar önerisiyle genel kurul çalışmalarında yapılan tartışmalar ve bu tartışmalara bağlı muğlak olan düzenleyici kurallara ve Genel Kurul çalışmalarındaki sürelere düzenlemeler getiriliyor.

Karar önerisinin açıklanan gerekçelerine göre, zaman kaybına neden olan uygulamalardan ve tekrardan kaçınılmaya özen gösterildi. Öneride, esas komitelerin sayısı artırılırken görev alanlarındaki farklılıklar nedeniyle mevcut komitelerin görev alanlarının çerçevesi yeniden çizildi. Toplumun genelini ilgilendiren ve öncelikli olarak görüşülmesinde kamu yararı görülen konuların öncelikle görüşülebilmesi için düzenleme önerildi.

Ayrıca yürürlükteki mevzuatın hiç uygulanmayan maddeleri metinden çıkartılırken, mevcut iç tüzükte dayanağı olmayan fakat çok güçlü teamüller oluşturan bazı uygulamalara da yeni hazırlanan bu iç tüzükte yer verilmedi.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.